Heba Fastighets Ab Class B · OMXSTO:HEBA_B

Heba Fastighets Ab Class B — Q1 2026 Earnings Presentation

18 slides from Heba Fastighets Ab Class B's earnings presentation, Apr 22, 2026

  1. Slide 1: Delårsrapport januari-mars 2026

    Delårsrapport januari-mars 2026

  2. Slide 2: Grundades 1952

    Grundades 1952 Hebas övergripande strategiska inriktning är lönsam och hållbar tillväxt i Stockholmsregionen och Mälardalen. Börsnoterades 1994 Vi bygger och förvärvar hus vi själva vill äga, förvalta och bo i. Vi är verksamma inom segmenten hyresbostäder och samhällsfastigheter med inriktning 14 (1

  3. Slide 3: Jan-mar 2026

    Jan-mar 2026 Förvaltningsresultat, mkr Helårsresultat, mkr Marknadsvärde fastigheter (-136,2) (238,3) • Förvaltningsresultatet förbättrat sedan i fjol: 57,6 (55,0) mkr. • Totala resultatet förbättrat: 108,5 (53,5) mkr. • Överskottsgrad 71,3 (71,7) procent. • Vakansgraden är fortsatt låg med 0,29 pro

  4. Slide 4: Händelser kv 1 2026

    Händelser kv 1 2026 Förvaltningsresultat, mkr Helårsresultat, mkr Marknadsvärde fastigheter • Genomfört och publicerat Hebas första CSRD-rapportering. (-136,2) (238,3) • Energianvändningen fortsätter minska: 65 (73) kWh/kvm. • Minskat koldioxidutsläppen inom förvaltningen med 91 procent, sedan basår

  5. Slide 5: Energianvändning

    Energianvändning Energianvändning (kWh/kvm) 160 Heba har sedan 2018 minskat 140 139 142 koldioxidutsläppen 120 133 inom förvaltning 123 med 91 procent. 100 106 103 98 80 86 81 75 60 67 65 40 20 0 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026Q1

  6. Slide 6: Finansiella mål

    Finansiella mål Hållbar tillväxt med finansiell stabilitet, Hebas målsättning 2025-2030: Fastigheternas Förvaltningsresultat som i Mål, ökning Utfall Q1-26 Mål, mdkr Utfall Q1-26 marknadsvärde ska genomsnitt förbättras 5 % per år. 5% 5% överstiga ca 20 mdkr senast år 2030. 20 14,6 Belåningsgrad som

  7. Slide 7: Summering jan-mar 2026

    Summering jan-mar 2026 Periodens resultat efter skatt uppgick till Förvaltningsresultatet (mkr) Hyresintäkterna ökade med 108,8 57,6 4% (53,5) mkr, vilket motsvarar (55,0) mkr till SEK 157,0 (150,9) mkr 0,70 (0,32) kr per aktie Driftsöverskottet ökade med Värdeförändring fastigheter, mkr Värdeföränd

  8. Slide 8: Finansiell ställning

    Finansiell ställning Räntebärande skuld (mkr) Genomsnittsränta KV1 2026 (KV1 2025) Fastighetslån 3 940 (3 667) 2,83 % Gröna obligationer 1 900 (1 800) Gröna certifikat 1 050 (623) 6 890 (6 090) Nettobelåningsgrad Belåningsgrad 47,0 % 47,2 % Belåningsgrad mål 45 % Finansiell ställning 2026: rating BB

  9. Slide 9: Räntebindning

    Räntebindning Räntebindning löptid < 1 år: Räntesäkring > 1 år Räntebindningstid Fastighetslån 2 884 Obligation 1 900 Certifikat 1 050 Derivat - 3 350 64 % 2,3 (2,9) år 2 484 < 1 år 1-2 år 2-3 år 3-4 år 4-5 år 5-6 år 6-7 år 7-8 år 8-9 år 9-10 år S:a Lånevolym 2 484 750 1 250 1 130 350 926 0 0 0 0 6

  10. Slide 10: Kapitalbindning

    Kapitalbindning Kortfristig räntebärande skuld/ förfall inom 12 mån (mkr): Kapitalbindningstid Lånelöften Pantsatt andel av marknadsvärde fastigheter Fastighetslån 490 Obligation 0 Certifikat 1 050 3,2 (3,3) år 1,9 mdkr 28 % 1 540 < 1 år 1-2 år 2-3 år 3-4 år 4-5 år 5-6 år 6-7 år 7-8 år 8-9 år 9-10 å

  11. Slide 11: Heba 2025-2030 Hållbar tillväxt

    Heba 2025-2030 Hållbar tillväxt

  12. Slide 12: Skridskon, Västertorp

    Skridskon, Västertorp 48 hyreslägenheter Förtätning av egen fastighet Byggstart 2025, färdigställande 2027

  13. Slide 13: Smedjan, Källberga

    Smedjan, Källberga 128 hyreslägenheter Inflyttning 2026-2027

  14. Slide 14: Björnstigen, Bergshamra Solna

    Björnstigen, Bergshamra Solna JV med Settler ca 100 hyreslägenheter Detaljplan: 2026/2027 Bygglov: 2027/2028 Genomförande: 2028/2029 Inflyttning: 2029

  15. Slide 15: Projektportfölj status

    Projektportfölj status Driftnetto Investering Källberga Smedjan Hyresbostäder i produktion 128 lgh Inflytt 2026-2027 17,1 mkr 450 mkr Norrtälje Sparven Vårdbostäder i produktion 60 lgh Inflytt 2026 11,2 mkr 230 mkr Västertorp Skridskon Hyresbostäder i produktion 48 lgh Inflytt 2027 7,6 mkr 160 mkr A

  16. Slide 16: Partnerskap och samarbeten

    Partnerskap och samarbeten Investering Villa Primus, Lilla Essingen 166 vårdbostäder Inflytt 2028 Peab 830 mkr Framtidens Stora Sköndal 340 bostadsrätter 260 hyresbostäder Inflytt 2028-2034 Åke Sundvall 2 000 mkr Skärgårdsskogen, Skarpnäck 100 bostadsrätter Paus Åke Sundvall 250 mkr Uppsala, Sala Ba

  17. Slide 17: Aktuell intjäningsförmåga

    Aktuell intjäningsförmåga 31 mars 2026 mkr Hyresvärde 640 Vakans, rabatter och övriga intäkter -3 Hyresintäkter 637 Driftkostnader -153 Underhållskostnader -3 Fastighetsskatt -5 Driftsöverskott 476 Central administration -42 Resultat från andelar i gemensamt styrda företag löpande1) -4 Finansnetto -

  18. Slide 18: En tryggare värd

    En tryggare värd

Heba Fastighets — Q1 2026 Earnings Presentation on 6ix