Heba Fastighets Ab Class B · OMXSTO:HEBA_B
Heba Fastighets Ab Class B — Q2 2025 Earnings Presentation
16 slides from Heba Fastighets Ab Class B's earnings presentation, Jul 9, 2025
Slide 1: April-juni 2025
april-juni 2025
Slide 2: Hebas övergripande strategiska inriktning
Hebas övergripande strategiska inriktning är lönsam och hållbar tillväxt i Stockholmsregionen och Mälardalen, inom bolagets kärnverksamhet: hyresbostäder och samhällsfastigheter med inriktning vård- och omsorgsbostäder. 14 (10) vård- och omsorgsbo. 44 (46) hyresfastigheter Uthyrningsbar area 263 300
Slide 3: Apr-jun 2025
Apr-jun 2025 Förvaltningsresultat, mkr Helårsresultat, mkr Marknadsvärde fastigheter • Förvaltningsresultatet förbättrat sedan i fjol: 114,8 (112,8) mkr (-136,2) (238,3) • Totala resultatet också förbättrat: 115,6 (-22,6) mkr • Grön aktie enligt Nasdaq • Inkluderade i EPRA:s index • Återköp egna B-a
Slide 4: Rekordlåg vakansgrad
Förvaltningsresultat, mkr Helårsresultat, mkr Marknadsvärde fastigheter Rekordlåg vakansgrad (-136,2) (238,3) • Hyresbostäder 0,05 procent • Total 0,19 procent på totala hyresintäkterna
Slide 5: Summering jan-jun 2025
Summering jan-jun 2025 Halvårets resultat efter skatt uppgick till Förvaltningsresultatet (mkr) Hyresintäkterna ökade med 115,6 114,8 10% (-22,6) mkr, vilket motsvarar (112,8) mkr till SEK 303,1 (276,2) mkr 0,71 (-0,14) kr per aktie Driftsöverskottet ökade med Värdeförändring fastigheter, mkr Värdef
Slide 6: Nya finansiella mål
Nya finansiella mål Hållbar tillväxt med finansiell stabilitet, Hebas målsättning 2025-2030: Fastigheternas Förvaltningsresultat som i Mål, ökning Utfall Q2-25 Mål, mdkr Utfall Q2-25 marknadsvärde ska genomsnitt förbättras 5 % per år. 5% 2% överstiga ca 20 mdkr senast år 2030. 20 13,8 Belåningsgrad
Slide 7: Energianvändning
Energianvändning Energianvändning (kWh/kvm) 160 Heba har sedan 2018 halverat 140 139 142 utsläppen av 120 133 koldioxid från 123 förvaltningen. 100 106 103 98 80 86 81 75 71 60 40 20 0 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 Q2 25
Slide 8: Hebas aktie är nu grön
Hebas aktie är nu grön Förvaltningsresultat, mkr Helårsresultat, mkr Marknadsvärde fastigheter (-136,2) (238,3) Grön aktie - definition enligt Nasdaqs Green Equity Designation: • Minst 50 procent av intäkterna ska komma från gröna källor. • Minst 50 procent av investeringar och driftkostnader ska va
Slide 9: Finansiell ställning
Finansiell ställning Räntebärande skuld (mkr) Genomsnittsränta KV2 2025 (KV 2 2024) Fastighetslån 3 816 (4 435) 2,72 % Gröna obligationer 1 750 (1 100) Certifikat 873 (325) 6 493 (5 860) Nettobelåningsgrad Belåningsgrad 46,2 % 46,6 % Belåningsgrad mål 45 % Finansiell ställning 2025: rating BBB stabl
Slide 10: Räntebindning
Räntebindning Räntebindning löptid < 1 år: Räntesäkring > 1 år Räntebindningstid Fastighetslån 2 758 Obligation 1 750 Certifikat 873 Derivat - 3 050 64 % 2,6 (3,6) år 2 331 < 1 år 1-2 år 2-3 år 3-4 år 4-5 år 5-6 år 6-7 år 7-8 år 8-9 år 9-10 år S:a Lånevolym 2 330,7 500 700 1 350 530 100 928,5 0 0 0
Slide 11: Kapitalbindning
Kapitalbindning Kortfristig räntebärande skuld/ förfall inom 12 mån (mkr): Kapitalbindningstid Lånelöften Pantsatt andel av marknadsvärde fastigheter Fastighetslån 350 Obligation 750 Certifikat 873 3,2 (3,6) år 1,9 mdkr 29 % 1 973 < 1 år 1-2 år 2-3 år 3-4 år 4-5 år 5-6 år 6-7 år 7-8 år 8-9 år 9-10 å
Slide 12: Heba 2025-2030 Hållbar tillväxt
Heba 2025-2030 Hållbar tillväxt
Slide 13: Vård- och omsorgsboende, Lilla Essingen
Vård- och omsorgsboende, Lilla Essingen Villa Primus 160 lägenheter, 6 lägenheter LSS JV-avtal med Peab Byggstart 2025, färdigställande 2028
Slide 14: Vård- och omsorgsboende, Norrtälje
Vård- och omsorgsboende, Norrtälje Sparven 3, 4, 5 60 lägenheter Byggstart 2024, tillträde hösten 2026
Slide 15: Egen projektportfölj, Partnerskap och samarbeten
Egen projektportfölj Källberga hyresbostäder 128 lgh Inflytt 2026 Hägersten hyresbostäder 48 lgh Inflytt 2027 Axelsberg hyresbostäder 84 lgh Inflytt 2028 Farsta hyresbostäder 139 lgh Inflytt 2029 ca 400 lägenheter Partnerskap och samarbeten Villa Primus, Lilla Essingen 166 vårdbostäder Inflytt 2028
Slide 16: En tryggare värd
En tryggare värd