Rapala Vmc Oyj · OMXHEX:RAP1V

Rapala Vmc Oyj — Shareholder Meeting (April 2012)

13 slides from Rapala Vmc Oyj's shareholder meeting presentation, Apr 11, 2012

  1. Slide 1: Tilinpäätös 2011 – Rapala VMC Oyj, Yhtiökokous 11.4.2012

    TILINPÄÄTÖS 2011 RAPALA VMC OYJ Yhtiökokous 11.4.2012 1

  2. Slide 2: Strategian toteuttamisen kulmakivet

    STRATEGIAN TOTEUTTAMISEN KULMAKIVET STRATEGINEN TAVOITE: KANNATTAVA KASVU JAKELUYHTIÖVERKOSTO VALMISTUS, HANKINTA JA TUOTEKEHITYS • Oma jakeluyhtiö 34:ssä maassa. • Erikoistuneet ja tehokkaat omat • Alan kattavin. valmistusyksiköt ja • Perusta kasvulle tulevaisuudessa. hankintaorganisaatio tuottavat

  3. Slide 3: Rapalan ainutlaatuinen jakeluvoima

    RAPALAN AINUTLAATUINEN JAKELUVOIMA Konsernin omia brändejä Konsernin palveleva oma valmistus-, oma, hankinta- ja laajentuva tuotekehitysorganisaatio Asiakkaina jakeluyhtiö- vähittäismyyjät verkosto 34:ssä ympäri maailman maassa ympäri Maailman maailmaa suurimmista Australia, Valko-Venäjä, Brasilia,

  4. Slide 4: Yhteenveto vuodesta 2011

    YHTEENVETO VUODESTA 2011 Milj. EUR IV/2011 IV/2010 I-IV/2011 I-IV/2010 Liikevaihto 60,8 60,4 279,5 269,4 Raportoitu liikevoitto 3,5 4,2 30,7 31,3 Vertailukelpoinen liikevoitto 2,4 4,3 30,5 31,8 Tilikauden voitto 1,1 1,8 17,2 20,7 Osakekohtainen tulos 0,02 0,04 0,36 0,46 Liiketoiminnan rahavirta -1,6

  5. Slide 5: Analyysi liikevaihdosta

    ANALYYSI LIIKEVAIHDOSTA Liikevaihdon kehitys Q vs.Q 11 vs. 10 70 MEUR Konserni yhteensä 1% 4% 60 Konsernin kalastustuotteet 12 % 9% 50 Konsernin muut tuotteet -30 % -10 % 40 Kolmansien osapuolien tuotteet -2 % -1 % 30 Pohjois-Amerikka 12 % 1% 20 Pohjoismaat -13 % 1% 10 Muu Eurooppa 0% 13 % Muut maat

  6. Slide 6: Analyysi liikevoitosta

    ANALYYSI LIIKEVOITOSTA Liikevoitto (MEUR) Q4/2011 Q4/2010 2011 2010 M€ % M€ % M€ % M€ % Konserni yhteensä (vert.kelp.) 2,4 4,0% 4,3 7,1% 30,5 10,9% 31,8 11,8% Konsernin kalastustuotteet 1,8 5,5% 4,0 13,8% 19,9 13,0% 21,4 15,4% Konsernin muut tuotteet 1,8 25,1% 0,3 3,2% 2,5 11,0% 2,0 8,1% Kolmansien

  7. Slide 7: Tilikauden tulos ja rahavirta

    TILIKAUDEN TULOS JA RAHAVIRTA Milj. EUR IV/2011 IV/2010 I-IV/2011 I-IV/2010 Tilikauden voitto 1,1 1,8 17,2 20,7 Oikaisuerät tilikauden tulokseen 2,2 4,0 17,6 17,4 Maksetut/saadut rahoituserät ja verot -3,3 -2,7 -12,3 -12,1 Käyttöpääoman muutos -1,6 -5,2 -7,3 -13,0 Liiketoiminnan nettorahavirta -1,6

  8. Slide 8: Strategian toteuttaminen

    STRATEGIAN TOTEUTTAMINEN • Konsernin strategian toteuttamista jatkettiin vuonna 2011 tuotantoon ja jakelutoimintaan liittyvin toimenpitein. • Jakeluyhteistyö Euroopassa Shimanon kanssa syveni kun Rapala ja Shimano yhdistivät jakelutoimintansa Isossa-Britanniassa yhteisyritykseen, jonka omistus ja mä

  9. Slide 9: Lähiajan näkymät

    LÄHIAJAN NÄKYMÄT • Odotukset maailmantaloudesta ja talouden kehityksestä kääntyivät negatiivisiksi erityisesti Euroopassa toisella vuosipuoliskolla ja tämä negatiivinen sentimentti lisää epävarmuutta kuluttajien ja vähittäiskauppiaiden käyttäytymisessä . • Näistä epävarmuustekijöistä huolimatta odot

  10. Slide 10: Voitonjako ja yhtiökokous

    VOITONJAKO JA YHTIÖKOKOUS • Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että osinkoa jaettaisiin EUR 0,23 per osake (2010: 0,23). • Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto 14,0 MEUR. • Emoyhtiön omistajille kuuluva konsernin oma pääoma 31.12.2011: 128,6 MEUR. • Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.201

  11. Slide 11: Pidemmän aikavälin taloudellisia trendejä

    PIDEMMÄN AIKAVÄLIN TALOUDELLISIA TRENDEJÄ 275 20 % 160 800 % 250 18 % 140 700 % 225 16 % 120 600 % 200 14 % 175 100 500 % 12 % velkaantumisaste % myynnistä 150 MEUR MEUR 10 % 80 400 % 125 8% 100 60 300 % 6% 75 40 200 % 4% 50 2% 20 100 % 25 0 0% 0 0% 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 99 00 01 02

  12. Slide 12: Osakkeet ja osakkeenomistajat

    OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT OSAKETIETOA (12/2011) Osakkeen indeksikehitys 1/2010 – 12/2011 • Markkina-arvo 223,0 MEUR 150 Indexed values 140 • 12kk ylin/alin 7,38/4,86 EUR 130 • Kaikkien aikojen ylin/alin 8,40/2,50 EUR 120 110 100 90 SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT (12/2011) 80 • VMC Holdings 30 % • S

  13. Slide 13: Kireitä siimoja!

    Kireita siimoja! . @Gip gir tRccer@ ZELTONEN

Rapala VMC — Shareholder Meeting (April 2012) on 6ix