Cez As · PSECZ:CEZ
Cez As — ČEZ, a. s. — Q3 2020 Earnings Presentation
44 slides from Cez As's earnings presentation, Nov 10, 2020
Slide 1: Presentation of ČEZ Group results for Q1-Q3 2020
PREZENTACE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA I.-III. ČTVRTLETÍ 2020 NEAUDITOVANÉ KONSOLIDOVANÉ VÝSLEDKY V SOULADU S MEZINÁRODNÍMI STANDARDY ÚČETNÍHO VÝKAZNICTVÍ (IFRS) 10. listopadu 2020 SKUPINA ČEZ
Slide 2: COVID: ČEZ protects operations and employees and helps others
COVID: ČEZ CHRÁNÍ PROVOZ I ZAMĚSTNANCE A POMÁHÁ OSTATNÍM ČEZ přijal včas adekvátní opatření, aby mohl dodávat elektřinu za všech okolností. V České republice i v zahraničí byla přijata řada opatření, která jsou koordinována v součinnosti s národními krizovými štáby. CHRÁNÍME PROVOZ I ZAMĚSTNANCE SKU
Slide 3: Obsah
OBSAH Hlavní výsledky a vybrané události Hospodaření segmentů podnikání Celoroční výhled 2 SKUPINA ČEZ
Slide 4: Economic and operating results of ČEZ Group
HOSPODÁŘSKÉ A PROVOZNÍ VÝSLEDKY SKUPINY ČEZ (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % Provozní výnosy 148,1 155,5 +7,5 +5% EBITDA 44,7 50,9 +6,2 +14% EBIT 22,1 23,2 +1,1 +5% Čistý zisk 13,6 13,6 -0,0 -0% Čistý zisk očištěný * 14,7 18,7 +4,0 +27% Provozní CF 40,5 52,0 +11,5 +28% CAPEX 18,6 18,9 +0,4 +2% 1
Slide 5: Year-on-year change in EBITDA by segment
MEZIROČNÍ ZMĚNA EBITDA DLE SEGMENTŮ (VČ. ČLENĚNÍ NA STRATEGICKÁ A OSTATNÍ AKTIVA) Aktiva určená k prodeji Strategická aktiva Hlavní příčiny meziroční změny EBITDA za I.-III. čtvrtletí Strategická aktiva (Skupina ČEZ bez společností určených k prodeji dle platné strategie z roku 2019) ▪ vyšší realiza
Slide 6: Other costs and revenues
OSTATNÍ NÁKLADY A VÝNOSY (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % EBITDA 44,7 50,9 +6,2 +14% Odpisy a opravné položky k majetku* -22,6 -27,7 -5,2 -23% Ostatní náklady a výnosy -5,4 -5,7 -0,3 -6% Úrokové náklady a výnosy -3,8 -3,7 +0,1 +2% Úroky z jaderných a ostatních rezerv -1,4 -1,5 -0,1 -5% Výnosy a
Slide 7: European Commission proposed raising 2030 CO2 reduction target to 55%
EVROPSKÁ KOMISE NAVRHLA NAVÝŠENÍ CÍLE SNÍŽENÍ EMISÍ CO2 PRO 2030 NA 55 % OPROTI ROKU 1990 A ZVEŘEJNILA DALŠÍ AMBICE A SCÉNÁŘE PRO DOSAŽENÍ CÍLŮ V RÁMCI SVÉ KLIMATICKÉ VIZE „GREEN DEAL“ 2020 2030 (platné cíle)* 2030 (nový návrh EK) 20 % Snížení emisí ▪ závazný cíl na min. 40 % 55 % skleníkových celoe
Slide 8: Huge EU financial support for green investments under Green Deal
V EU SE PŘIPRAVUJE OBROVSKÁ FINANČNÍ PODPORA PRO SPECIFICKÉ ZELENÉ INVESTICE V SOULADU SE STRATEGIÍ „GREEN DEAL“ Pevné finanční fondy přidělené na EU ETS fondy, příjmy Sustainable Finance úrovni EU * z povolenek ▪ Rozpočet EU pro roky 2021-2027 ▪ Modernizační fond v řádu desítek ▪ Regulace finančníh
Slide 9: ČEZ accelerated sale of Počerady power plant by 3 years
ČEZ URYCHLIL PRODEJ ELEKTRÁRNY POČERADY O 3 ROKY A DOHODL SE S KUPUJÍCÍM NA UKONČENÍ KONTRAKTU NA DODÁVKY UHLÍ Předmět transakce ▪ ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy se dohodly, že elektrárna Počerady spalující hnědé uhlí bude převedena na Vršanskou uhelnou již k 31. 12. 2020 za vyšší ku
Slide 10: Earlier sale of Počerady speeds up carbon footprint reduction
DŘÍVĚJŠÍ PRODEJ ELEKTRÁRNY POČERADY PŘISPÍVÁ K RYCHLEJŠÍMU NAPLNĚNÍ AMBICE SNIŽOVAT UHLÍKOVOU STOPU SKUPINY ČEZ Dopady prodeje ▪ Dosud platné smlouvy uzavřené mezi smluvními stranami předpokládaly prodej 100% podílu ve společnosti Elektrárna Počerady s datem realizace k 2. 1. 2024 za kupní cenu 2,0
Slide 11: Romanian assets sold to Macquarie Infrastructure and Real Assets
RUMUNSKÁ AKTIVA PRODÁNA LONDÝNSKÉMU INFRASTRUKTURNÍMU INVESTOROVI MACQUARIE INFRASTRUCTURE AND REAL ASSETS Divestiční proces ▪ Prodejní proces byl zahájen oficiálně dne 9. 9. 2019. První fáze prodejního procesu byla ukončena přijetím a vyhodnocením 19 nezávazných nabídek v prosinci 2019. Druhá fáze
Slide 12: Romanian asset sale fulfils 2019 strategy and strengthens financial stability
PRODEJ RUMUNSKÝCH AKTIV NAPLŇUJE SCHVÁLENOU STRATEGII Z ROKU 2019 A PŘISPÍVÁ K POSÍLENÍ FINANČNÍ STABILITY SKUPINY Dopady prodeje ▪ Prodej rumunských aktiv naplňuje strategii schválenou na valné hromadě v roce 2019, jejímž cílem bylo provést divestice části aktiv ve vybraných zemích a tím zlepšit ri
Slide 13: Development of divestment activities in other countries
VÝVOJ DIVESTIČNÍCH AKTIVIT SKUPINY ČEZ OSTATNÍ ZEMĚ BULHARSKO - Komise pro ochranu hospodářské soutěže povolila prodej aktiv společnosti Eurohold ▪ Smlouva o koupi bulharských aktiv se společností Eurohold uzavřená dne 20. 6. 2019 zůstává v platnosti. ▪ Správní soud v Sofii zrušil dne 22. 7. 2020 ro
Slide 14: ČEZ raised output of Temelín unit 2 and secures stable nuclear operation
ČEZ NAVÝŠIL VÝKON 2. BLOKU V TEMELÍNĚ A NAPLŇUJE KLÍČOVOU PRIORITU - BEZPEČNÝ STABILNÍ PROVOZ JADERNÝCH ZDROJŮ Stabilní výroba z jaderných zdrojů 30 TWh ▪ Bezpečný a stabilní provoz obou zdrojů 2018-2020 Výroba z jaderných zdrojů (TWh) ▪ Na obou jaderných zdrojích zahájeny projekty pro další optimal
Slide 15: Selected events of the past quarter
VYBRANÉ UDÁLOSTI ZA UPLYNULÉ ČTVRTLETÍ ČEZ Prodej a ČEZ ESCO reagovaly na vývoj velkoobchodního trhu a snížily ceny elektřiny i zemního plynu pro zákazníky ▪ ČEZ Prodej snižuje ceny s platností od 1. 10. 2020. Snížení u základního produktu na dobu neurčitou je u elektřiny o 230 Kč/MWh a u zemního pl
Slide 16: Obsah
OBSAH Hlavní výsledky a vybrané události Hospodaření segmentů podnikání Celoroční výhled 15 SKUPINA ČEZ
Slide 17: Segment: Generation - traditional energy
SEGMENT: VÝROBA - TRADIČNÍ ENERGETIKA EBITDA (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % Česká republika 18,9 23,5 +4,6 +24% Polsko 0,5 0,5 -0,0 -3% Další státy 0,0 0,0 +0,0 +14% Výroba - tradiční energetika 19,4 24,0 +4,6 +24% Česká republika (+4,6 mld. Kč) ▪ vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny včetn
Slide 18: Electricity generation - traditional energy segment
VÝROBA ELEKTŘINY SEGMENT VÝROBA - TRADIČNÍ ENERGETIKA Jaderné elektrárny (+2 %) Jaderné elektrárny (-1 %) + zkrácení odstávek elektrárny Dukovany − provozní kontroly, investiční akce a síťové vlivy Uhelné elektrárny (-17 %) Uhelné elektrárny (-14 %) ČR (-19 %) ČR (-16 %) − ukončení provozu elektrárn
Slide 19: ČEZ continues hedging generation revenues, 77% sold for 2021 at EUR 46/MWh
ČEZ POKRAČUJE V ZAJIŠŤOVÁNÍ TRŽEB Z VÝROBY, NA ROK 2021 PRODÁNO 77 % ZA 46 EUR/MWH Predikce realizační ceny výroby v ČR Podíl zajištěné dodávky ze zdrojů ČEZ* v ČR k 30. 9. 2020 v roce 2020 (odhad k 30. 9. 2020): ~ 77 % ▪ Očekávaná průměrná realizační cena ~ 6% zajištěný objem od 1. 7. 2020 do 30. 9
Slide 20: Segment: Generation - new energy
SEGMENT: VÝROBA - NOVÁ ENERGETIKA EBITDA (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % Česká republika 1,7 1,8 +0,0 +2% Rumunsko 1,2 1,8 +0,6 +45% Německo 0,3 0,4 +0,1 +23% Další státy -0,0 -0,1 -0,1 >200% Výroba - nová energetika 3,2 3,8 +0,6 +19% Rumunsko (+0,6 mld. Kč) ▪ vyšší hrubá marže z elektřiny vliv
Slide 21: Electricity generation - new energy and sales segments
VÝROBA ELEKTŘINY SEGMENTY VÝROBA - NOVÁ ENERGETIKA A PRODEJ Německo (+5 %) Německo (+7 %) + podprůměrné povětrnostní podmínky v roce 2019 + podprůměrné povětrnostní podmínky v roce 2019 Česká republika (+5 %) Česká republika (+4 %) + vyšší výroba v malých vodních elektrárnách vlivem + vyšší výroba Č
Slide 22: Segment: Sales
SEGMENT: PRODEJ EBITDA (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % Česká republika 1,0 2,6 +1,6 +164% Německo 0,4 0,2 -0,2 -57% Rumunsko 0,1 0,4 +0,3 >200% Bulharsko 0,3 0,4 +0,1 +20% Další státy 0,0 0,1 +0,1 >200% Prodej 1,8 3,6 +1,8 +101% Česká republika (+1,6 mld. Kč) ▪ vliv rozhodnutí soudu v roce 2019
Slide 23: ESCO services: revenues for Q1-Q3 up 8% year on year
ESCO SLUŽBY TRŽBY ZA I. AŽ III. ČTVRTLETÍ MEZIROČNĚ VZROSTLY O 8 % mld. Kč mld. Kč 25,9 vliv COVID-19 na výchozí -11% 25 23,2 očekávání tržeb 18 21,8 +7% 15,7 16 +8% 14,6 20 14 15,1 -9% 12 +4% 13,7 15 13,2 9,7 10 9,1 +6% 8 10 6 Německo -13% 7,2 +1% 6,3 4 +0% 4,0 ČR a Slovensko 5 6,3 4,0 Ostatní 2 +4
Slide 24: Segment: Distribution
SEGMENT: DISTRIBUCE EBITDA (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % Česká republika 12,9 12,9 -0,1 -0% Rumunsko 1,2 1,6 +0,3 +28% Bulharsko 1,1 1,5 +0,4 +36% Distribuce 15,3 16,0 +0,7 +5% ČR (-0,1 mld. Kč) ▪ nižší hrubá marže z distribuce elektřiny (-0,3 mld. Kč) vlivem COVID-19 ▪ vyšší stálé provozní n
Slide 25: Mining segment, support activities segment
SEGMENT TĚŽBA, SEGMENT PODPŮRNÉ ČINNOSTI EBITDA (mld. Kč) 1-9/2019 1-9/2020 Rozdíl % Česká republika 3,8 2,4 -1,4 -37% Těžba 3,8 2,4 -1,4 -37% ČR (-1,4 mld. Kč) ▪ pokles tržeb z prodeje uhlí do Skupiny ČEZ (-0,9 mld. Kč) zejména vlivem prodloužené odstávky elektrárny Ledvice 4 (nový zdroj) a ukončen
Slide 26: Obsah
OBSAH Hlavní výsledky a vybrané události Hospodaření segmentů podnikání Celoroční výhled 25 SKUPINA ČEZ
Slide 27: Updated 2020 outlook: EBITDA CZK 64bn, adjusted net income CZK 23bn
UPŘESŇUJEME VÝHLED HOSPODAŘENÍ ZA ROK 2020: EBITDA OČEKÁVÁME VE VÝŠI 64 MLD. KČ, ČISTÝ ZISK OČIŠTĚNÝ NA ÚROVNI 23 MLD. KČ mld. Kč EBITDA Vybrané příčiny upřesnění výhledu hospodaření oproti 62-64 64 výhledu z 11. 8. 2020: 60,2 50,9 ▪ nižší negativní dopad COVID-19 na segment Distribuce ▪ vyšší zisk
Slide 28: Expected year-on-year EBITDA change by segment
OČEKÁVANÁ MEZIROČNÍ ZMĚNA EBITDA V JEDNOTLIVÝCH SEGMENTECH PODNIKÁNÍ Těžba (-1,5 až -1,7 mld. Kč) ▪ nižší odbyt uhlí pro elektrárny ČEZ (v důsledku růstu cen emisních EBITDA 2019 60,2 povolenek a poklesu cen elektřiny vlivem COVID-19 a vlivem odstávek) a v důsledku snížení poptávky zákazníků mimo Sk
Slide 29: COVID-19 impact on ČEZ Group only about CZK 3bn thanks to hedging
COVID-19 LETOS NEGATIVNĚ OVLIVŇUJE HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ POUZE VE VÝŠI CCA 3 MLD. KČ DÍKY ZAJIŠTĚNÍ CENOVÝCH RIZIK VÝROBY Celkový negativní dopad COVID-19 na EBITDA Skupiny ČEZ na rok 2020 očekáváme ve výši cca 3 mld. Kč, z toho v segmentech Prodej a Distribuce cca 2 mld. Kč a v segmentech Výroba
Slide 30: Přílohy
PŘÍLOHY ▪ Stav a struktura dluhu ▪ Cash flow ▪ EBITDA - meziroční srovnání III. čtvrtletí ▪ Čistý zisk - meziroční srovnání III. čtvrtletí ▪ Investice do dlouhodobého majetku ▪ Přehled aktiv a pasiv ▪ Spotřeba elektřiny ▪ Zajištění komoditních rizik výroby ▪ Vývoj na trzích ▪ Bilance elektřiny ▪ Def
Slide 31: Debt status and structure: strong liquidity position
STAV A STRUKTURA DLUHU SKUPINA ČEZ SI UDRŽUJE SILNOU LIKVIDNÍ POZICI Úroveň zadlužení* Profil splatnosti dluhopisů (k 30. 9. 2020) k 30. 9. 2019 k 30. 9. 2020 mld. Kč Dluhy a úvěry mld. Kč 166,8 171,6 25 Peníze a fin. aktiva** mld. Kč 11,1 10,1 20 Čistý dluh mld. Kč 155,7 161,5 Čistý dluh / EBITDA 2
Slide 32: Cash flow
CASH FLOW (PENĚŽNÍ TOKY) Peněžní toky z provozní činnosti (+52,0 mld. Kč) ▪ zisk po úpravách vč. daně z příjmů (+42,3 mld. Kč): zisk před zdaněním (+17,5 mld. Kč); zaplacená daň z příjmů (-2,7 mld. Kč); placené úroky s výjimkou kapitalizovaných úroků a přijaté úroky (-3,5 mld. Kč); úpravy zisku před
Slide 33: EBITDA - Q3 year-on-year comparison
EBITDA - MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ III. ČTVRTLETÍ EBITDA Skupina ČEZ (+2,4 mld. Kč) ▪ Těžba (-0,6 mld. Kč): nižší tržby z prodeje uhlí zejména vlivem nižší poptávky ze Skupiny ČEZ ▪ Výroba - tradiční energetika (+1,7 mld. Kč): vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny vč. dopadu zajišťovacích obchodů a obch
Slide 34: Net income - Q3 year-on-year comparison
ČISTÝ ZISK - MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ III. ČTVRTLETÍ (mld. Kč) 7-9/2019 7-9/2020 Rozdíl % EBITDA 9,8 12,2 +2,4 +24% Odpisy a opravné položky k majetku* -7,6 -11,0 -3,4 -45% Ostatní náklady a výnosy -1,9 -2,0 -0,1 -5% Daň z příjmů -0,2 -0,3 -0,1 -81% Čistý zisk 0,2 -1,1 -1,3 - Čistý zisk očištěný 0,5 2,3 +
Slide 35: Investment in fixed assets by segment
INVESTICE DO DLOUHODOBÉHO MAJETKU V ČLENĚNÍ DLE JEDNOTLIVÝCH SEGMENTŮ mld. Kč 1-9/2019 1-9/2020 Výroba - tradiční energetika 6,0 6,0 z toho pořízení jaderného paliva 1,9 1,3 Výroba - nová energetika 0,6 0,3 Těžba 1,6 1,5 Distribuce 9,2 10,0 Česká republika 7,2 8,1 Rumunsko 0,9 1,1 Bulharsko 1,1 0,8
Slide 36: Overview of assets and liabilities
PŘEHLED AKTIV A PASIV Dlouhodobý hmotný majetek, jaderné palivo a investice poklesly o 6,7 mld. Kč Vlastní kapitál poklesl o 5,4 mld. Kč ▪ dlouhodobý hmotný majetek, brutto a nedokončené hmotné investice +16,6 mld. Kč, oprávky ▪ schválené dividendy akcionářům -18,3 mld. Kč a opravné položky -22,1 ml
Slide 37: Electricity consumption in ČEZ Distribuce territory
SPOTŘEBA ELEKTŘINY NA DISTRIBUČNÍM ÚZEMÍ SPOLEČNOSTI ČEZ DISTRIBUCE Spotřeba na distribučním území Spotřeba klimaticky a kalendářně společnosti ČEZ Distribuce přepočtená* TWh TWh Vývoj spotřeby (-4,6 %) dle jednotlivých segmentů: ▪ -8,9 % velkoodběratelé ▪ +4,3 % domácnosti ▪ -2,5 % podnikatelé (MOP
Slide 38: Hedging of commodity risks of generation as of 22 Oct 2020
ZAJIŠTĚNÍ KOMODITNÍCH RIZIK VÝROBY ČEZ K 22. 10. 2020 STAV JIŽ BEZ ZAJIŠŤOVACÍCH KONTRAKTŮ PRO ELEKTRÁRNU POČERADY Podíl zajištěné dodávky ze zdrojů ČEZ* v ČR k 22. 10. 2020 ~ 83% 100 % objemu dodávky v letech 2021-2024 ~ 53% odpovídá hodnotě 47-50 TWh. zajištěný objem k 22. 10. 2020 ~ 23% ~ 3% 2021
Slide 39: Market developments
VÝVOJ NA TRZÍCH 38 SKUPINA ČEZ
Slide 40: Electricity balance (GWh)
Bilance elektřiny (GWh) I. - III. čtvrtletí I. - III. čtvrtletí Index 2019 2020 2020/2019 Dodávka 42 178 39 658 -6% Výroba 46 697 44 075 -6% Vlastní a ostatní spotřeba včetně přečerpávání -4 519 -4 417 -2% Prodej koncovým zákazníkům -25 965 -24 324 -6% Saldo velkoobchodu -13 499 -12 754 -6% Prodej n
Slide 41: Electricity balance by segment
Bilance elektřiny (GWh) po segmentech Výroba - tradiční Výroba - nová I. - III. čtvrtletí 2020 energetika energetika Distribuce Prodej Eliminace Skupina ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 37 956 -6% 1 479 +7% 0 - 223 +7% 0 - 39 658 -6% Výroba 42 351 -6% 1 493 +7% 0 - 232 +6%
Slide 42: Electricity balance by country
Bilance elektřiny (GWh) po zemích I. - III. čtvrtletí 2020 Česká republika Polsko Rumunsko Bulharsko Německo Ostatní Eliminace Skupina ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 36 917 -7% 1 557 -1% 972 +8% 5 +1% 207 +5% 0 - 0 - 39 658 -6% Výroba 41 090 -6% 1 787 -1%
Slide 43: Methodology for calculating non-IFRS indicators
Metodika výpočtu ukazatelů nespecifikovaných v rámci IFRS V souladu s pokyny ESMA informuje společnost ČEZ podrobněji o ukazatelích, které standardně nejsou vykazovány v rámci IFRS výkaznictví či jejichž složky nejsou přímo dostupné ze standardizovaných účetních výkazů (z výkazů obsažených v účetní
Slide 44: Components of non-IFRS indicator calculations
Většina složek výpočtů jednotlivých ukazatelů je přímo součástí účetní závěrky. Části výpočtů, které nejsou součástí účetní závěrky, jsou zpravidla přímou součástí účetnictví společnosti a jsou definovány následovně: Vysoce likvidní finanční aktiva – součást ukazatele Čistý dluh (v mil. Kč): k 31. 1