Cez As · PSECZ:CEZ

Cez As — ČEZ, a. s. — Q1 2022 Earnings Presentation

41 slides from Cez As's earnings presentation, May 10, 2022

  1. Slide 1: Report on ČEZ Group results for Q1 2022

    ZPRÁVA K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA I. ČTVRTLETÍ 2022 NEAUDITOVANÉ KONSOLIDOVANÉ VÝSLEDKY V SOULADU S MEZINÁRODNÍMI STANDARDY ÚČETNÍHO VÝKAZNICTVÍ (IFRS) 10. KVĚTNA 2022

  2. Slide 2: Main results and selected events

    ZPRÁVA K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA I. ČTVRTLETÍ 2022 Hlavní výsledky a vybrané události Výroba a Těžba Distribuce a Prodej 2 2

  3. Slide 3: Main financial results for Q1 and 2022 outlook

    HLAVNÍ FINANČNÍ VÝSLEDKY ZA I. ČTVRTLETÍ A VÝHLED HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ NA CELÝ ROK 2022 Hlavní výsledky za I. čtvrtletí 2022  Provozní výnosy meziročně vzrostly o 29 % na 76,0 mld. Kč.  Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o 119 % na 43,7 mld. Kč.  Čistý zisk dosáhl výše 26,7 m

  4. Slide 4: Main causes of year-on-year change in EBITDA

    HLAVNÍ PŘÍČINY MEZIROČNÍ ZMĚNY EBITDA mld. Kč 50 +28,0 +0,4 -0,1 -2,4 43,7 45 40 35 30 Divestovaná 25 19,9 aktiva* 20 43,7 2,1 15 SOUČASNÁ +25,8 mld. Kč 10 Současná 17,9 AKTIVA +144 % 5 aktiva 0 1-3/2021 VÝROBA TĚŽBA DISTRIBUCE PRODEJ 1-3/2022 Současná aktiva (+25,8 mld. Kč): segment VÝROBA (+28,0 m

  5. Slide 5: Profit growth reflects rising electricity market prices

    RŮST ZISKŮ ČEZ REFLEKTUJE RŮST TRŽNÍCH CEN ELEKTŘINY, VYSOKOU PROVOZNÍ DISPONIBILITU VÝROBNÍCH ZDROJŮ A REKORDNÍ ZISK Z OBCHODOVÁNÍ S KOMODITAMI ZA ČTVRTLETÍ Vývoj spotových cen elektřiny a plynu Vývoj cen elektřiny a plynu s dodávkou ve III. čtvrtletí 2022 elektřina PXE spot, plyn TTF spot, EUR/MWh

  6. Slide 6: Main causes of year-on-year change in net profit

    HLAVNÍ PŘÍČINY MEZIROČNÍ ZMĚNY ČISTÉHO ZISKU (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % EBITDA 19,9 43,7 +23,8 +119% Odpisy -6,7 -7,5 -0,9 -13% Opravné položky k majetku* -2,0 0,1 +2,1 - Ostatní náklady a výnosy -0,8 -2,8 -2,0 >200% Úrokové náklady a výnosy -1,0 -0,5 +0,5 +47% Ostatní 0,2 -2,2 -2,4 - Daň

  7. Slide 7: Raised 2022 outlook: EBITDA 95–99 bn CZK

    NAVYŠUJEME VÝHLED HOSPODAŘENÍ ZA ROK 2022: EBITDA 95 – 99 MLD. KČ, OČIŠTĚNÝ ČISTÝ ZISK 45 – 49 MLD. KČ EBITDA (mld. Kč) 95 – 99 Hlavní příčiny úpravy výhledu hospodaření 85 – 89 oproti výhledu z 15. 3. 2022:  Výrazně vyšší realizační ceny elektřiny  Vyšší zisk z obchodování s komoditami Vybraná ri

  8. Slide 8: Selected events in Q1 2022

    VYBRANÉ UDÁLOSTI ZA I. ČTVRTLETÍ 2022 Česká republika alokovala z Modernizačního fondu první investiční podporu pro nové obnovitelné zdroje ve výši 3,5 mld. Kč  Dne 15. 3. 2022 bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR určených pro fotovoltai

  9. Slide 9: Tender for Dukovany new nuclear unit contractor launched

    ZÁHÁJENO VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA DODAVATELE STAVBY NOVÉHO JADERNÉHO ZDROJE V DUKOVANECH Dne 17. března společnost Elektrárna Dukovany II zahájila výběrové řízení na dodavatele stavby  Mezi kvalifikovanými uchazeči je americká společnost Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP.  Ministe

  10. Slide 10: Generation and Mining

    ZPRÁVA K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA I. ČTVRTLETÍ 2022 Hlavní výsledky a vybrané události Výroba a Těžba Distribuce a Prodej 10 10

  11. Slide 11: EBITDA of the Generation segment

    EBITDA SEGMENTU VÝROBA EBITDA (mld. Kč) 1-3/2021* 1-3/2022 Rozdíl % Bezemisní výrobní zdroje 7,6 15,6 +8,1 +107% z toho jaderné 6,4 12,4 +6,0 +93% z toho obnovitelné 1,1 3,2 +2,1 +187% Emisní výrobní zdroje 1,7 8,4 +6,7 > 200% Trading 0,0 5,4 +5,4 > 200% Specifické dočasné vlivy -0,5 7,4 +7,9 > 200%

  12. Slide 12: EBITDA of the Mining segment

    EBITDA SEGMENTU TĚŽBA EBITDA (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % Česká republika 1,5 1,9 +0,4 +25% Meziroční vlivy: Česká republika (+0,4 mld. Kč)  Vyšší tržby vlivem růstu ceny dodávek do Skupiny ČEZ (+0,3 mld. Kč)  Vyšší tržby související s vyššími dodávkami externím zákazníkům (+0,3 mld. Kč) 

  13. Slide 13: Generation from renewable and nuclear sources (TWh)

    VÝROBA Z OBNOVITELNÝCH A JADERNÝCH ZDROJŮ (TWH) +1 % -1 % 8,9 8,9 34,5 34,2 3,8 3,5 1,1 -17 % 0,9 -8 % Obnovitelné zdroje Výroba jaderné elektrárny Temelín dosáhla v lednu +3 % 8,1 30,7 0% 30,7 nejvyšší měsíční výroby 7,8 Jaderné zdroje v historii Výrobnímu rekordu pomohly:  spolehlivý bezporuchový

  14. Slide 14: Electricity generation from coal and natural gas (TWh)

    VÝROBA ELEKTŘINY Z UHLÍ A ZEMNÍHO PLYNU (TWH) +5 % 6,6 -10 % 22,1* 6,0 21,1 1,2 3,2* 0,7 3,2 0% 0,6 -40 % 0,6 1,9 Výroba 1,8 ze zemního plynu +5 % -1 % Výroba z uhlí 4,8 4,7 Polsko 16,1 17,0 +6 % -3% Výroba z uhlí ČR 1-3/2021 1-3/2022 2021 2022 E Výroba ze zemního plynu (-40 %) Výroba z uhlí v ČR (+

  15. Slide 15: CO2, SO2 and NOx emissions from electricity and heat generation

    EMISE CO2, SO2 A NOX PŘI VÝROBĚ ELEKTŘINY A TEPLA Emisní intenzita CO2e při výrobě elektřiny a tepla (t CO2e/MWh) Emisní intenzita Skupiny ČEZ při 0,70 závěrné zdroje výrobě elektřiny v I. čtvrtletí 2022 0,60 v Německu ve výši 0,31 t CO2e/MWh 0,50 +5 % +5 % odpovídá: 0,40 nové paroplynové 0,30 zdroj

  16. Slide 16: Operating and price assumptions; hedging of generation margin

    VYBRANÉ PROVOZNÍ A CENOVÉ PŘEDPOKLADY VÝROBY V ČR* ZAJIŠTĚNÍ KOMODITNÍCH RIZIK HRUBÉ MARŽE Z VÝROBY Elektřina – podíl zajištění dodávek Emisní povolenky Zemní plyn*** z výroby v ČR* na rok 2022 Prodáno Pořízeno Pořízeno Objem Tržby EUA (TWh) Otevřená Otevřená Otevřená (TWh) pozice (Kč) (t) pozice po

  17. Slide 17: Hedging of market risks of Czech generation for 2023–2025

    ZAJIŠŤOVÁNÍ TRŽNÍCH RIZIK VÝROBY V ČR NA ROKY 2023 – 2025 Prodaná elektřina v TWh (k 31. 3.) Kontrahované emisní povolenky* v mil. t (k 31. 3.) zajištěný objem od 1. 1. 2022 do 31. 3. 2022 zajištěný objem od 1. 1. 2022 do 31. 3. 2022 zajištěný objem k 31. 12. 2021 zajištěný objem k 31. 12. 2021 29,3

  18. Slide 18: Distribution and Sales

    ZPRÁVA K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA I. ČTVRTLETÍ 2022 Hlavní výsledky a vybrané události Výroba a Těžba Distribuce a Prodej 18 18

  19. Slide 19: EBITDA of the Distribution segment

    EBITDA SEGMENTU DISTRIBUCE* EBITDA (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % Česká republika 5,2 5,2 -0,1 -1% Meziroční vlivy (-0,1 mld. Kč):  Nižší výnosy za zajištění příkonu a připojení (-0,1 mld. Kč)  Pokles hrubé marže z distribuce elektřiny vlivem nižšího distribuovaného množství byl kompenzován

  20. Slide 20: Electricity consumption in ČEZ Distribuce territory declined

    SPOTŘEBA ELEKTŘINY NA DISTRIBUČNÍM ÚZEMÍ SPOLEČNOSTI ČEZ DISTRIBUCE KLESLA Distribuce elektřiny Spotřeba elektřiny klimaticky (TWh) a kalendářně přepočtená (TWh) -4% 10,3 9,9 -1% 1,4 -5% 1,3 Maloodběratelé (podniky) 3,6 -9% 3,3 Domácnosti 10,4 10,2 5,3 -1% 5,3 Velkoodběratelé 1-3/2021 1-3/2022 1-3/2

  21. Slide 21: EBITDA of the Sales segment

    EBITDA SEGMENTU PRODEJ EBITDA (mld. Kč) 1-3/2021* 1-3/2022 Rozdíl % Retail segment – ČEZ Prodej 1,4 -0,2 -1,6 - B2B segment – ESCO společnosti z toho: 0,6 -0,3 -0,9 - Energetické služby – ČR a Slovensko 0,3 0,2 -0,1 -41% Energetické služby – Německo a ostatní země** 0,2 0,2 +0,1 +33% Prodej komodit

  22. Slide 22: Volume of electricity and gas sold; number of customers

    OBJEM PRODANÉ ELEKTŘINY A PLYNU; POČET ZÁKAZNÍKŮ ČESKÁ REPUBLIKA - OBLAST RETAIL Dodávka elektřiny a zemního plynu Počet zákazníků meziročně vzrostla o 15 % meziročně vzrostl o 14 % (TWh) (odběrná místa v tis.)  Výrazný dopad na trh koncových zákazníků v ČR měl v roce 2021 pád několika dodavatelů 3

  23. Slide 23: Selected retail events in the Czech Republic – ČEZ Prodej

    VYBRANÉ UDÁLOSTI ZA UPLYNULÉ ČTVRTLETÍ V OBLASTI RETAILU V ČESKÉ REPUBLICE – SPOLEČNOST ČEZ PRODEJ ČEZ Prodej zůstává - navzdory nejistotě spojené s budoucími dodávkami komodit do ČR - jednou z mála prodejních společností v ČR, která dosud neomezila šíři nabídky pro nové zákazníky a nabízí jim plné

  24. Slide 24: Revenues from sale of energy services

    TRŽBY Z PRODEJE ENERGETICKÝCH SLUŽEB Tržby meziročně Tržby výhled (mld. Kč) (mld. Kč) 32,1 Německo +30 % +33 % 7,2 24,8 (skupina Elevion) 5,4 16,3 3,6 +15 % +8 % ČR a Slovensko 14,2 (ČEZ ESCO skupina) 3,4 +56 % +47 % 10,4 2,4 Ostatní země* 7,1 1,5 0,5 +134 % 1,1 (skupina Elevion) 3,5 +55 % 5,4 1-3/2

  25. Slide 25: Appendices

    PŘÍLOHY Hospodářské výsledky  Celkové finanční výsledky  Celkové provozní výsledky  Provozní výnosy dle segmentů a zemí  EBITDA dle segmentů a zemí  Provozní výsledky dle zemí  Očekávaná meziroční změna EBITDA po segmentech Investice, vývoj cash flow, dluhu a finanční expozice  Investice do d

  26. Slide 26: Overall financial results

    CELKOVÉ FINANČNÍ VÝSLEDKY (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % Provozní výnosy 59,1 76,0 +16,9 +29% EBITDA 19,9 43,7 +23,8 +119% z toho: Současná aktiva* 17,9 43,7 +25,8 +144% EBIT 11,2 36,2 +25,0 >200% Čistý zisk 8,4 26,7 +18,3 >200% Čistý zisk očištěný** 8,4 26,7 +18,3 >200% Provozní cash flow 5,6

  27. Slide 27: Overall operating results

    CELKOVÉ PROVOZNÍ VÝSLEDKY 1-3/2021 1-3/2021* 1-3/2022 Rozdíl* %* Výroba elektřiny TWh 15,9 15,5 14,9 -0,6 -4% Distribuce elektřiny koncovým zákazníkům TWh 14,9 10,3 9,9 -0,4 -4% Prodej elektřiny koncovým zákazníkům TWh 9,8 5,8 6,4 +0,6 +11% Prodej plynu koncovým zákazníkům TWh 3,1 2,7 3,4 +0,7 +26%

  28. Slide 28: Operating revenues by segment and country

    PROVOZNÍ VÝNOSY DLE SEGMENTŮ A ZEMÍ VÝROBA (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % PRODEJ (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % Česká republika 29,0 57,1 +28,0 +97% Česká republika 15,7 30,7 +15,0 +96% Německo 0,2 0,3 +0,1 +68% Německo 3,4 3,7 +0,3 +8% Polsko 1,7 1,8 +0,1 +4% Rumunsko 2,3 0,1 -2,2 -98%

  29. Slide 29: EBITDA by segment and country

    EBITDA DLE SEGMENTŮ A ZEMÍ VÝROBA (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % DISTRIBUCE (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % Česká republika 8,5 36,4 +28,0 >200% Česká republika 5,2 5,2 -0,1 -1% Německo 0,1 0,2 +0,1 +95% Rumunsko 0,5 0,0 -0,5 - Polsko 0,3 0,1 -0,2 -65% Bulharsko 0,6 0,0 -0,6 - Rumunsko 0,

  30. Slide 30: Operating results by country

    PROVOZNÍ VÝSLEDKY DLE ZEMÍ Prodej plynu koncovým Výroba elektřiny (TWh) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % zákazníkům (TWh) 1-3/2021 1-3/2022 Rozdíl % Současná aktiva** 15,5 14,9 -0,6 -4% Současná aktiva 2,7 3,4 +0,7 +26% z toho: Česká republika** 14,7 14,2 -0,6 -4% z toho: Česká republika 2,5 3,4 +0,9 +36%

  31. Slide 31: Expected year-on-year EBITDA change by segment

    OČEKÁVANÁ MEZIROČNÍ ZMĚNA EBITDA V JEDNOTLIVÝCH SEGMENTECH PODNIKÁNÍ VÝROBA (mld. Kč) Jaderné zdroje •+ Vyšší realizační ceny elektřiny vč. zajištění EBITDA 2021* Obnovitelné zdroje •+ Vyšší realizační ceny elektřiny vč. zajištění +19 až +24 Emisní zdroje •+ Vliv realizačních cen elektřiny, emisních

  32. Slide 32: Capital expenditure (CAPEX)

    INVESTICE DO DLOUHODOBÉHO MAJETKU (CAPEX) CAPEX (mld. Kč) 1-3/2021 1-3/2022 segment VÝROBA 1,4 1,3 z toho pořízení jaderného paliva 0,5 0,3 segment TĚŽBA 0,3 0,3 segment DISTRIBUCE 2,2 2,7 segment PRODEJ 0,2 0,3 Současná aktiva celkem 4,1 4,7 Divestovaná aktiva 0,7 0,0 SKUPINA ČEZ CELKEM 4,8 4,7 Hla

  33. Slide 33: Credit facilities and debt structure

    ÚVĚROVÉ RÁMCE A STRUKTURA DLUHU Čerpání krátkodobých linek a disponibilní komitované úvěrové rámce (k 31. 3. 2022) Profil splatnosti dluhopisů (k 31. 3. 2022) mld. Kč Emise 266 mil. USD 6. dubna 2022 vydána 25 řádně splacena nová emise 600 mil. EUR NEČERPÁNO 20 4. dubna 2022 Sustainability-Linked ko

  34. Slide 34: Net debt fell by 29 bn CZK in Q1

    ČISTÝ DLUH V I. ČTVRTLETÍ KLESL O 29 MLD. KČ Čistý dluh Úroky, Ostatní Nabytí stálých Divestice / Čistý dluh k 31.12.2021 EBITDA daň z příjmů provozní vlivy aktiv akvizice Ostatní k 31. 3. 2022 Snížení čistého dluhu o 29,0 mld. Kč 81,8 110,7 +43,7 -1,0 -9,2 -6,6 -0,1 +2,2 1,8 Čistý dluh / roční EBIT

  35. Slide 35: Currency and commodity hedging of Czech electricity generation 2023–2025

    MĚNOVÉ A KOMODITNÍ ZAJIŠTĚNÍ VÝROBY ELEKTŘINY V ČR NA ROKY 2023 - 2025 Měnové zajištění očekávaného EUR cash flow* z výroby elektřiny v České republice (k 31. 3. 2022) 2023 2024 2025 Celkové měnové zajištění EUR CF z výroby 56 % 40 % 27 % Přirozené měnové zajištění (dluhy a úroky, investiční a jiné

  36. Slide 36: Market developments from 1 Jan 2021 to 31 Mar 2022

    VÝVOJ NA TRZÍCH OD 1. 1. 2021 DO 31. 3. 2022 Emisní povolenky CO2 CZK Akcie ČEZ EUR / t (s dodáním 12/2023) 1100 110 900 90 70 700 50 500 30 300 10 Elektřina EUR / MWh (BL s dodáním v roce 2023 a 2024) USD / t Uhlí a plyn EUR/MWh 500 500 250 400 400 300 300 140 200 200 100 100 0 0 30 forward 2023 fo

  37. Slide 37: Electricity balance (GWh)

    Bilance elektřiny (GWh) Index I. čtvrtletí 2021 I. čtvrtletí 2022 2022/2021 Dodávka 14 320 13 419 -6% Výroba 15 857 14 893 -6% Vlastní a ostatní spotřeba včetně přečerpávání -1 538 -1 474 -4% Prodej koncovým zákazníkům -9 842 -6 368 -35% Saldo velkoobchodu -3 480 -6 597 +90% Prodej na velkoobchodním

  38. Slide 38: Electricity balance by segment, Q1 2022

    Bilance elektřiny (GWh) po segmentech Skupina I. čtvrtletí 2022 Výroba Distribuce Prodej Eliminace ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 13 294 -6% 0 - 125 +8% 0 - 13 419 -6% Výroba 14 747 -6% 0 - 146 +10% 0 - 14 893 -6% Vlastní a ostatní spotřeba včetně přečerpávání -1 453 -4% 0 - -21

  39. Slide 39: Electricity balance by country, Q1 2022

    Bilance elektřiny (GWh) po zemích Česká Skupina I. čtvrtletí 2022 republika Polsko Rumunsko Bulharsko Německo Ostatní Eliminace ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 12 787 -4% 543 -5% 0 - 0 - 89 +33% 0 - 0 - 13 419 -6% Výroba 14 169 -4% 634 -5% 0 - 0 - 89 +33%

  40. Slide 40: Definitions and calculation of non-IFRS indicators

    Definice a výpočet ukazatelů nespecifikovaných v rámci IFRS V souladu s pokyny ESMA informuje společnost ČEZ podrobněji o ukazatelích, které standardně nejsou vykazovány v rámci IFRS výkaznictví či jejichž složky nejsou přímo dostupné z účetních výkazů a přílohy účetní závěrky. Tyto ukazatele předst

  41. Slide 41: Calculation components of non-IFRS indicators

    Většina složek výpočtů jednotlivých ukazatelů je přímo součástí účetní závěrky. Části výpočtů, které nejsou součástí účetní závěrky, jsou zpravidla přímou součástí účetnictví společnosti a jsou vyčísleny následovně: Vysoce likvidní finanční aktiva – součást ukazatele Čistý dluh (v mld. Kč): k 31. 12

ČEZ, a. s. — Q1 2022 Earnings Presentation on 6ix