Slide 1: Tilinpäätöstiedote 2023
Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat lähes 5,0 miljardia euroa ja vertailukelpoinen EBITA kasvoi 619 miljoonaan euroon vuonna 2023 Tilinpäätöstiedote 2023 7. helmikuuta 2024 Pasi Laine, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja
Slide 2: Sisältö
Sisältö Tilinpäätöstiedote 2023 1 2023 lyhyesti 2 Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys 3 Taloudellinen kehitys 4 Osinkoehdotus, tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 7. helmikuuta 2024 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2023
Slide 3: 2023 lyhyesti
2023 lyhyesti Valmet <>
Slide 4: 2023 lyhyesti
2023 lyhyesti Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat lähes 5,0 miljardia euroa Liikevaihto kasvoi 5,5 miljardiin euroon Tilauskanta oli lähes 4,0 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA kasvoi 619 miljoonaan euroon ja marginaali oli 11,2 % Nettovelkaantuneisuusaste oli 40 % 4 7. h
Slide 5: Valmet vuonna 2023
Valmet vuonna 2023 Saadut tilaukset Liikevaihto Vertailukelpoinen EBITA (pl. Muut) 110 milj. 1 856 2 420 1 784 euroa milj. 1 760 milj. milj. euroa milj. euroa euroa euroa 312 milj. euroa 248 1 340 1 328 milj. euroa milj. milj. euroa euroa Palvelut Services Services Palvelut Services Palvelut Automaa
Slide 6: Valmetin kehitys vuodesta 2013
Valmetin kehitys vuodesta 2013 Saadut tilaukset Liikevaihto Vertailukelpoinen Vertailukelpoinen (mrd. euroa) (mrd. euroa) EBITA (milj. euroa) EBITA-marginaali (%) 6,0 6,0 700 12 % 5,5 5,5 600 5,0 5,0 10 % 4,5 4,5 500 4,0 4,0 8% 3,5 3,5 400 3,0 3,0 6% 2,5 2,5 300 2,0 2,0 4% 200 1,5 1,5 1,0 1,0 2% 100
Slide 7: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla vuonna 2023
Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat 4 955 miljoonaa euroa vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Saadut tilaukset alueittain kaudella 2023 (milj. euroa) 2 200 5 500 6 000 2 000 5 000 5 194 4 955 5 000 1 800 4 500 771 698 1 600 4 000 Aasian ja Tyynenmeren alue 4 000 711 638
Slide 8: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset vuonna 2023
Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä 3 100 miljoonaa euroa vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~7 % 4 000 CAGR 3 500 3 100 3 000 2 837 2 500 1 340 1 081 1 875 1 947 2 000 1 701 1 772 1 519 1 609 467 1 367 416 415 1 500 368 38
Slide 9: Tilauskanta oli 3 973 miljoonaa euroa vuoden 2023 lopussa
Tilauskanta oli 3 973 miljoonaa euroa vuoden 2023 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 403 4 500 4 096 3 973 ~15 % 4 000 3 500 3 333 3 257 3 000 2 829 2 458 ~60 % 2 500 2 283 ~25 % 1 998 2 074 2 000 1 500 1 000 500 0 Prosessiteknologiat 2014 2015 2016 2017 20
Slide 10: Yritysostot vuonna 2023
Yritysostot vuonna 2023 NovaTech Automationin Prosessiautomaatioratkaisut-liiketoiminta • Yritysosto vahvistaa Valmetin Automaatio-segmenttiä luotettavalla hajautetulla eräprosessien automaatiojärjestelmällä (DCS) • Liiketoiminnan liikevaihto oli noin 18 miljoonaa dollaria, ja se toimii Yhdysvallois
Slide 11: Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys
Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys
Slide 12: Palvelut: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla
Palvelut: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla 1 760 miljoonassa eurossa vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 2022: 2023: 2022: 2023: 2022: 2023: 1 756 milj. euroa 1 760 milj. euroa 1 606 milj. euroa
Slide 13: Palvelut-segmentti vuonna 2023
Palvelut-segmentti vuonna 2023 Saadut tilaukset Saadut tilaukset Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset asiakassegmenteittäin liiketoiminnoittain 1 760 miljoonaa euroa 6% 10 % 20 % Liikevaihto 30 % 10 % 1 784 miljoonaa euroa 32 % 36 % Henkilöstö 42 % 16 % 6 493 18 % 37 % 12 % Markkina-asema 12
Slide 14: Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat
Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 1 340 miljoonaan euroon vuonna 2023 Automaatio-segmentti sisältää Automaatiojärjestelmät ja kaudesta Q2/2022 alkaen myös Virtauksensäädön Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 2022: 20
Slide 15: Virtauksensäätö: Saadut tilaukset vuonna 2023
Virtauksensäätö: Saadut tilaukset olivat 789 miljoonaa euroa vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa)* Liikevaihto (milj. euroa)* 2022: 2023: 2022: 2023: 772 milj. euroa* 789 milj. euroa 717 milj. euroa* 777 milj. euroa 900 900 800 800 576 789 777 700 700 551 600 681 600 660 628 625 611 590 593 57
Slide 16: Virtauksensäätö-liiketoimintalinja vuonna 2023
Virtauksensäätö-liiketoimintalinja vuonna 2023 Saadut tilaukset toimialoittain Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset Saadut tilaukset liiketoiminnoittain 789 miljoonaa euroa 9% 12 % Liikevaihto 10 % 28 % 20 % 777 miljoonaa euroa 9% 34 % Henkilöstö 16 % 2 841 10 % 64 % 36 % 10 % Markkina-asema
Slide 17: Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset kasvoivat
Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset kasvoivat 551 miljoonaan euroon vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) 2022: 2023: 2022: 2023: 505 milj. euroa 551 milj. euroa 489 milj. euroa 551 milj. euroa 600 551 600 551 505 489 500 467 500 416 415 402 412 386 393 400 368 40
Slide 18: Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinja vuonna 2023
Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinja vuonna 2023 Saadut tilaukset toimialoittain Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset tuotteittain Saadut tilaukset 551 miljoonaa euroa 10 % 20 % 25 % 31 % 10 % Liikevaihto 551 miljoonaa euroa 5% 57 % Henkilöstö 23 % 69 % 2 330 52 % Markkina-asema Sellu j
Slide 19: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat
Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 1 856 miljoonaan euroon vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 2022: 2023: 2022: 2023: 2022: 2023: 2 356 milj. euroa 1 856 milj. euroa 2 428 milj. euroa 2 420 milj.
Slide 20: Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat
Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 854 miljoonaan euroon vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) 2022: 2023: 2022: 2023: 1 072 milj. euroa 854 milj. euroa 1 081 milj. euroa 1 067 milj. euroa 1 600 1 600 1 400 1 344 1 400 1 125 1 160 1 200 1 0
Slide 21: Sellu ja energia -liiketoimintalinja vuonna 2023
Sellu ja energia -liiketoimintalinja vuonna 2023 Saadut tilaukset Saadut tilaukset Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset toimialoittain toimitustyypeittäin 854 miljoonaa euroa 5% Liikevaihto 25 % 13 % 22 % 1 067 miljoonaa euroa 43 % Henkilöstö 57 % 1 948 9% 62 % 16 % Markkina-asema 48 % #2 Se
Slide 22: Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat
Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 1 002 miljoonaan euroon vuonna 2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) 2022: 2023: 2022: 2023: 1 285 milj. euroa 1 002 milj. euroa 1 347 milj. euroa 1 353 milj. euroa 1 800 1 800 1 634 1 600 1 600 1 347 1 353 1 400 1 285 1 4
Slide 23: Paperit-liiketoimintalinja vuonna 2023
Paperit-liiketoimintalinja vuonna 2023 Saadut tilaukset Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset Saadut tilaukset paperilaaduittain toimitustyypeittäin 1 002 miljoonaa euroa 7% 17 % 7% Liikevaihto 26 % 1 353 miljoonaa euroa 33 % 49 % Henkilöstö 4 759 27 % 8% Markkina-asema 18 % 22 % 86 % #1 Pehm
Slide 24: Valmetin kehitys vakaammaksi yhtiöksi palvelemalla useampaa asiakasteollisuutta
Valmetin kehitys vakaammaksi yhtiöksi palvelemalla useampaa asiakasteollisuutta Saadut tilaukset (milj. euroa) • Valmetin saadut tilaukset energiasta ja muusta prosessiteollisuudesta olivat yli 1,3 miljardia euroa vuonna 2023 4 955 • Vuodesta 2013 lähtien Valmetin saadut tilaukset 1 319 ovat kasvane
Slide 25: Taloudellinen kehitys
Taloudellinen kehitys Valmet <>
Slide 26: Q4/2023 lyhyesti
Q4/2023 lyhyesti Saadut tilaukset laskivat lähes 1,2 miljardiin euroon Liikevaihto pysyi edellisvuoden tasolla ja oli lähes 1,5 miljardia euroa Tilauskanta oli lähes 4,0 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA laski 183 miljoonaan euroon ja marginaali oli 12,2 % Nettovelkaantuneisuusaste oli 40 % 26
Slide 27: Avainluvut
Avainluvut Milj. euroa Q4/2023 Q4/2022 Muutos 2023 2022 Muutos Saadut tilaukset 1 155 1 385 -17 % 4 955 5 194 -5 % Tilauskanta1 3 973 4 403 -10 % 3 973 4 403 -10 % Liikevaihto 1 499 1 540 -3 % 5 532 5 074 9% Vertailukelpoinen EBITA 183 196 -7 % 619 533 16 % % liikevaihdosta 12,2 % 12,7 % -0,5 %-y 11
Slide 28: Palvelut-segmentin avainluvut
Palvelut-segmentin avainluvut Q4 2023 lyhyesti Vuosi 2023 lyhyesti Milj. euroa Q4/2023 Q4/2022 Muutos Milj. euroa 2023 2022 Muutos Saadut tilaukset 404 418 -3 % Saadut tilaukset 1 760 1 756 0% Liikevaihto 508 505 1% Liikevaihto 1 784 1 606 11 % Vertailukelpoinen EBITA 91 95 -4 % Vertailukelpoinen EB
Slide 29: Automaatio-segmentin avainluvut
Automaatio-segmentin avainluvut Q4 2023 lyhyesti Vuosi 2023 lyhyesti Milj. euroa Q4/2023 Q4/2022 Muutos Milj. euroa 2023 2022 Muutos Saadut tilaukset 319 324 -1 % Saadut tilaukset 1 340 1 081 24 % Liikevaihto 375 363 3% Liikevaihto 1 328 1 040 28 % Vertailukelpoinen EBITA 79 78 2% Vertailukelpoinen
Slide 30: Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut
Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut Q4 2023 lyhyesti Vuosi 2023 lyhyesti Milj. euroa Q4/2023 Q4/2022 Muutos Milj. euroa 2023 2022 Muutos Saadut tilaukset 432 644 -33 % Saadut tilaukset 1 856 2 356 -21 % Liikevaihto 615 672 -8 % Liikevaihto 2 420 2 428 0% Vertailukelpoinen EBITA 25 38 -33 % Vert
Slide 31: Segmenttien avainluvut
Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q4/2023 Q4/2022 Muutos 2023 2022 Muutos Palvelut 404 418 -3 % 1 760 1 756 0% Automaatio 319 324 -1 % 1 340 1 081 24 % Prosessiteknologiat 432 644 -33 % 1 856 2 356 -21 % Yhteensä 1 155 1 385 -17 % 4 955 5 194 -5 % Liikevaihto, milj. euroa Q4/2023
Slide 32: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys
Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 1 800 30 % 1 800 30 % 25,8 % 24,6 % 24,2 % 25,2 % 24,9 % 1 500
Slide 33: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma
Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma ja saadut tilaukset (milj. euroa) 532 482 5 194 4 955 4 740 3 986 3 722 3 653 352 3 071 3 139 3 272 2 878 291 284 295 246 4% 236 -238 -294 -82 -353 -387 -474 -426 -595 -673 191 -8 % -9 % -2 % -11 %
Slide 34: Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste kasvoivat
Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste kasvoivat verrattuna kauteen 2022 Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 1 200 60 % 1,60 1,46 1 027 1 000 50 % 1,20 0,84 0,90 800 40 % 40 % 0,80 0,710,78 0,770,74 600 510 502 542 531 30 % 0,49 428 0,35 400 21 %
Slide 35: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos
Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Osakekohtainen tulos (EPS) ja oikaistu EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 23 % 23 % 2,37 22 % 2,28 4 055 2,09 20 % 3 308 1,54 17 % 16
Slide 36: Osinkoehdotus, tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät
Osinkoehdotus, tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät
Slide 37: Osinkoehdotus
Osinkoehdotus Osinkopolitiikka 1,35 1,30 • Osingonmaksu vähintään 50 % nettotuloksesta 1,20 81 % 76 % 0,90 Hallituksen osinkoehdotus 70 % 68 % 68 % 64 % 0,80 61 % 68 % yhtiökokoukselle 59 % 58 % 0,65 • 1,35 euroa osakkeelta, joka vastaa 70 % 0,55 nettotuloksesta 0,42 • Osinko maksetaan kahdessa eräs
Slide 38: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät
Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2024 Tulosohjeistus Valmet arvioi, että liikevaihto vuonna 2024 pysyy samalla tasolla verrattuna vuoteen 2023 (5 532 milj. euroa), ja että tulos (vertailukelpoinen EBITA) vuonna 2024 pysyy samalla tasolla tai kasvaa verrattun
Slide 39: Q&A
Q&A 39 7. helmikuuta 2024 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2023
Slide 40: Upcoming events: Q1 2024 review and AGM
Osavuosikatsaus, tammi– maaliskuu 2024 24. huhtikuuta 2024 www.valmet.com/sijoittajat Yhtiökokous 2024 21. maaliskuuta 2024 www.valmet.com/sijoittajat 40 7. helmikuuta 2024 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2023
Slide 41: Olennainen huomautus
Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit
Slide 42: FORWARD
FORWARD