Sanok Rubber Company SA · GPW:SNK
Sanok Rubber Company SA — Q1 2018 Earnings Presentation
35 slides from Sanok Rubber Company SA's earnings presentation, Jun 4, 2018
Slide 1: Sanok Rubber
‘Sf SANOK RUBBER
Slide 2: Zastrzeżenia prawne
ZASTRZEŻENIA PRAWNE Niniejsza prezentacja została stworzona przez SANOK RUBBER COMPANY S.A. (zwaną dalej Sanok RC). Wszelkie prawa autorskie i pokrewne do prezentacji należą wyłącznie do Sanok RC. Zabrania się kopiowania, dystrybuowania, modyfikowania, ładowania, publikowana, wyświetlania, utrwalani
Slide 3: Wyniki Grupy Kapitałowej Sanok Rubber za I kwartał 2018 – komentarz zarządu
WYNIKI GRUPY KAPITAŁOWEJ SANOK RUBBER ZA I KWARTAŁ 2018 ROK KOMENTARZ ZARZĄDU
Slide 4: Agenda
AGENDA 1 GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER 5-7 STAN NA 31.03.2018 2 WYNIKI FINANSOWE ZA 1Q 2018 8 - 18 3 OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE 19 - 21 4 MOTORYZACJA 22 - 32 5 DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY 33 - 34
Slide 5: Grupa Kapitałowa Sanok Rubber stan na 31.03.2018
GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER STAN NA 31.03.2018
Slide 6: Grupa Sanok Rubber
GRUPA SANOK RUBBER PRZYCHODY: (w 2017) Sanok Rubber Company S.A. 738 mln PLN Grupa Sanok Rubber 998 mln PLN RYNKI (PRODUKTY): DYWIZJA DYWIZJA DYWIZJA ZATRUDNIENIE: MOTORYZACJI BUDOWNICTWA PRZEMYSŁU (na koniec 2016) Systemy Uszczelnień Karoserii, Uszczelki Stolarkowe, Pasy klinowe, Wyroby dla Systemy
Slide 7: Grupa Sanok Rubber – spółki zależne i dystrybucja
GRUPA SANOK RUBBER Sanok Rubber Company S.A. Spółki zależne zagraniczne Spółki zależne krajowe Sieć dystrybucyjna Stomil Sanok - Stomil Sanok Stomil Sanok Wiatka Sanok (Qingdao) Dystrybucja Auto Parts Dystrybucja Sp. z o.o. Kirów, Rosja Bogucin koło Poznania Bielsko-Biała Jiaozhou, Chiny Stomil Sano
Slide 8: Wyniki finansowe Q1 2018
‘Sf SANOK RUBBER WYNIKI FINANSOWE Q1 2018
Slide 9: Wyniki finansowe 1Q 2014-2018
Wyniki finansowe 1Q 2014-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2014 2015 2016 2017 2018 % przekształcone Sprzedaż netto [tys. PLN] 170 778 215 961 219 334 241 482 245 095 101,5 0 EBITDA [tys. PLN] 31 431 29 363 35 648 38 856 33 562 86,4 0 Marża EBITDA [%] 18,4% 13,6% 16,3% 16,1% 13,7% EBIT [tys. PLN] 0
Slide 10: Skonsolidowana sprzedaż 1Q 2014-2018
Skonsolidowana sprzedaż 1Q 2014- 2018 Segmenty [tys. PLN] 2014 2015 2016 2017 2018 przekształcone 81 863 131 393 127 173 138 429 153 490 0 28 072 18 334 18 758 22 276 20 398 32 782 34 601 31 657 39 385 34 458 21 549 23 711 27 623 29 344 28 591 6 512 7 922 8 158 14 123 12 048 www.sanokrubber.pl MOTOR
Slide 11: Wyniki finansowe 1Q 2017-1Q 2018
Wyniki finansowe 1Q 2017- 1Q 2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 50,0 dodatni ujemny 40,0 0,7 0,5 1,7 1,9 9,7 4,0 30,0 20,0 38,9 33,6 10,0 0,0 EBITDA Grupy Sanok RC SA Draftex GmbH RPS Spółki Europy QMRP Pozostałe spółki i EBITDA Grupy 2017 r. Wschodniej korekty 2018 r. konsolidacyjne www.sanokrubber
Slide 12: Skonsolidowana sprzedaż 1Q 2018
Skonsolidowana sprzedaż 1Q 2018 Grupa Kapitałowa 1Q 2018 r. 1Q 2017 r. 245,1 mln PLN 241,5 mln PLN 3,3% 11,7% 5,0% 12,2% 14,1% 16,3% 57,3% 62,6% 8,3% 9,2% 11,1% Motoryzacja Budownictwo Przemysł i rolnictwo Mieszanki Pozostałe www.sanokrubber.pl 12
Slide 13: Skonsolidowana sprzedaż 1Q 2018 – rynki
Skonsolidowana sprzedaż 1Q 2018 Grupa Kapitałowa 1Q 2018 r. 1Q 2017 r. 245,1 mln PLN 241,5 mln PLN 14,5% 12,9% 3,0% 31,3% 4,9% 31,9% 51,2% 50,3% Sprzedaż krajowa Kraje Unii Europejskiej Kraje Europy Wschodniej Pozostałe rynki zagraniczne www.sanokrubber.pl 13
Slide 14: Wyniki finansowe 1Q 2018 – marże
Wyniki finansowe 1Q 2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 30 26,7 25,2 25 20 15 10 8,7 6,7 6,7 7,3 6,1 4,8 5 3,2 3,0 0 2018 2017 www.sanokrubber.pl 14
Slide 15: Skonsolidowany bilans
Skonsolidowany bilans (tys PLN) AKTYWA 31.03.2018 Struktura'18 31.03.2017 Struktura'17 Dynamika % Aktywa trwałe 320 022 36,5% 262 843 30,8% 82,1% Aktywa obrotowe 555 675 63,5% 589 655 69,2% 106,1% w tym: Zapasy 184 064 21,0% 148 403 17,4% 80,6% Należności 176 142 20,1% 180 532 21,2% 102,5% Środki pi
Slide 16: Skonsolidowany cash flow
Skonsolidowany cash flow [mln PLN] Zmiana stanu Działalność Działalność Działalność środków Operacyjna Inwestycyjna Finansowa pieniężnych netto 40 33,5 30 20,4 20 14,3 11,7 10 7,5 1,2 0 -0,5 -10 -20 -18,6 -30 1Q 2018 r. 1Q 2017 www.sanokrubber.pl 16
Slide 17: Wyniki finansowe Sanok RC SA
Wyniki finansowe Sanok RC SA 1Q 2018 2017 % Przychody ze sprzedaży [tys. PLN] 185 198 180 763 102,5 EBITDA [tys. PLN] 31 509 41 210 76,5 [%] 17,0 22,8 EBIT [tys. PLN] 23 981 34 195 70,1 [%] 12,9 18,9 Zysk netto [tys. PLN] 20 168 33 287 60,6 [%] 10,9 18,4 Środki pieniężne z działalności operacyjnej 2
Slide 18: Wskaźniki działalności operacyjnej
Wskaźniki działalności operacyjnej Płynność Rotacja zapasów 2,5 2,27 2,12 2,10 2,08 2 2,03 1,99 1,98 1,98 1,92 1,91 1,96 1,87 1,90 1,84 80 1,75 1,78 1,70 1,68 1,64 1,61 1,601,60 1,56 1,54 1,59 1,54 1,59 1,5 1,51 69 1,42 1,45 1,45 1,47 1,41 1,46 1,48 70 65 1,37 1,41 1,39 1,36 1,40 1,34 1,31 61 60 61
Slide 19: Otoczenie makroekonomiczne
OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE
Slide 20: Kursy walut
Kursy walut EUR/PLN 4,500 4,400 4,300 4,200 4,100 4,000 3,900 I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 2016 rok 4,394 4,396 4,293 4,307 4,408 4,402 4,397 4,300 4,325 4,309 4,384 4,437 2017 rok 4,371 4,310 4,292 4,239 4,204 4,208 4,236 4,266 4,266 4,267 4,229 4,202 2018 rok 4,164 4,168 4,210 www.sanokru
Slide 21: Trendy surowców
TRENDY SUROWCÓW KAUCZUKI EPDM NR CR SBR SADZE PÓŁAKTYWNE AKTYWNE NIEAKTYWNE SPHERONY OLEJE OLEJE OLEJE PLASTYFIKATORY PARAFINOWE NAFTENOWE SYNTETYCZNE WULKANIZATORY POZOSTAŁE ANTYUTLENIACZE TLENKI METALI WOSKI PRZYŚPIESZACZE CENY I PÓŁROCZE 2018: SPADEK STABILNIE WZROST TRENDY II PÓŁROCZE 2018: SPAD
Slide 22: Motoryzacja
‘SP SANOK RUBBER MOTORYZACJA Om
Slide 23: Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022
Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Świat wg regionów Świat wg regionów Samochody osobowe i dostawcze 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 Azja – Pacyfik rozwijające się: Chiny, Indie 36 006 143 38 686 462 41 977 379 44 534 309 46 176 369 47 369 614 107% Unia Europejska 18 872 7
Slide 24: Przemysł motoryzacyjny na świecie
Przemysł motoryzacyjny na świecie Przemysł motoryzacyjny na świecie Produkcja samochodów osobowych i dostawczych wg ACEA 50,00 ↗ +11,6 (132%) GLOBALNY PRZYROST + 17,07 ( 118%) 45,00 40,00 35,00 30,00 25,00 ↗ +2,06 (111%) ↗ +1,26 (107%) 20,00 15,00 ↘ - 0,6 ( 95%) 10,00 ↗ +1,06 (131%) ↗ +0,73 (123%) ↗
Slide 25: Rynek motoryzacyjny – top koncernów
Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Top 20 koncernów Świat wg koncernów Top 20 Samochody osobowe i dostawcze świat 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 VW Group 10 783 089 11 159 906 11 735 274 12 124 319 12 750 831 12 900 422 103% RNM Group 10 642 354 11 071 733 11 568 297 11 7
Slide 26: Rynek motoryzacyjny – koncerny na rynku europejskim
Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Koncerny na rynku europejskim Europa wg koncernów Samochody osobowe i dostawcze EU 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 VW Group 4 981 142 5 183 074 5 305 035 5 295 264 5 681 640 5 724 544 104% PSA Group 3 004 799 3 238 934 3 315 999 3 419 649
Slide 27: Informacje z rynku – rejestracje samochodów osobowych w EU
Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów osobowych w EU – ostatnie 12 m-cy 2000000 2016 2017 2018 -5,3% 1800000 1600000 +7,6 +2,1% -2,0% % 1400000 +5,9% +7,1% +9,6% +2,7% +5,9% -4,9% +4,3% 1200000 +5,6% Od początku roku 2018 ilość 1000000 zarejestrowanych nowych 800000 samochodów osobowych w
Slide 28: Informacje z rynku – samochody dostawcze do 3,5 t
Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów dostawczych do 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy 240000 2016 2017 -2,2% 220000 +3,2% -2,0% 200000 -3,0% +8,4% +12,7% +3,3% 180000 +9,8% +4,9% +7,8% 160000 +5,8% 140000 +0,1% Od początku roku 2018 ilość 120000 zarejestrowanych nowych samochodów 100000 dost
Slide 29: Informacje z rynku – samochody dostawcze powyżej 3,5 t
Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy 2016 2017 40000 -3,0% +3,9% -1,7% -6,5% -0,4% +12,4% -6,7% +8,6% +10,6% +0,6% 30000 +1,0% -3,1% Od początku roku 2018 ilość zarejestrowanych nowych 20000 samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU wzros
Slide 30: Informacje z rynku – samochody ciężarowe powyżej 16 t
Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów ciężarowych powyżej 16 t w EU – ostatnie 12 m-cy 40 000 2016 2017 -2,7% 30 000 -1.0% -6,3% +5,3% +2,2% +8,9% +13,5% +11,7% +0,5% -6,2% +2,5% Od początku roku 2018 ilość -2,3% zarejestrowanych nowych 20 000 samochodów ciężarowych w EU wzrosła o 5,8 % w
Slide 31: Sprzedaż segmentu motoryzacji wg grup pojazdów
Sprzedaży segmentu motoryzacji wg grup pojazdów Realizacja przyjętej strategii przez Spółkę 2015 2016 2017 van van van 4% truck 5% 6% truck truck 10% compact 9% 9% compact compact 28% 35% 32% premium premium premium 51% 54% 57% www.sanokrubber.pl 31
Slide 32: Nominacje na nowe projekty 2013-2017
Nominacje na nowe projekty 2013-2017 Grupa Sanok RC - Motoryzacja MLN EUR 35 000 30 000 25 000 20 000 15 000 10 000 5 000 0 2013 2014 2015 2016 2017 2018 5 m-cy Wartości przedstawione na powyższym wykresie w poszczególnych latach informują o wielkości średniorocznych przychodów, które będę realizowa
Slide 33: Dalsze kierunki rozwoju Grupy
DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY
Slide 34: Strategiczne cele Grupy
STRATEGICZNE CELE GRUPY . Inwestycje w SANOK RC zgodnie z dotychczasową polityką • Zakończenie restrukturyzacji Konsekwentna budowa DRAFTEX pozycji globalnego dostawcy • Restrukturyzacja i Rozwój QMRP w segmencie motoryzacji. • Dalsza ekspansja 2016 2020 . Poszerzanie portfela produktów i rynków w N
Slide 35: Dziękujemy za uwagę
Dziękujemy za uwagę SANOK RUBBER COMPANY S.A. www.sanokrubber.pl ul. Przemyska 24 Numer KRS: 0000099813 38-500 Sanok NIP: 6870004321 e-mail: kontakt@sanokrubber.pl REGON: 004023400