Sanok Rubber Company Sa · GPW:SNK

Sanok Rubber Company Sa — H1 2018 Earnings Presentation

37 slides from Sanok Rubber Company Sa's earnings presentation, Oct 8, 2018

  1. Slide 1: Sanok Rubber

    ‘Sf SANOK RUBBER

  2. Slide 2: Zastrzeżenia prawne

    ZASTRZEŻENIA PRAWNE Niniejsza prezentacja została stworzona przez SANOK RUBBER COMPANY S.A. (zwaną dalej Sanok RC). Wszelkie prawa autorskie i pokrewne do prezentacji należą wyłącznie do Sanok RC. Zabrania się kopiowania, dystrybuowania, modyfikowania, ładowania, publikowana, wyświetlania, utrwalani

  3. Slide 3: Wyniki Grupy Kapitałowej Sanok Rubber za I półrocze 2018 – komentarz zarządu

    WYNIKI GRUPY KAPITAŁOWEJ SANOK RUBBER ZA I PÓŁROCZE 2018 ROK KOMENTARZ ZARZĄDU

  4. Slide 4: Agenda

    AGENDA 1 GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER 5-7 STAN NA 30.06.2018 2 WYNIKI FINANSOWE ZA 1H 2018 ORAZ Q2 2018 8 - 20 3 OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE 21 - 23 4 SEGMENT MOTORYZACJI 24 - 34 5 DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY 35 - 36

  5. Slide 5: Grupa Kapitałowa Sanok Rubber stan na 30.06.2018

    GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER STAN NA 30.06.2018

  6. Slide 6: Grupa Sanok Rubber

    GRUPA SANOK RUBBER PRZYCHODY: (w 2017) Sanok Rubber Company S.A. 738 mln PLN Grupa Sanok Rubber 998 mln PLN RYNKI (PRODUKTY): DYWIZJA DYWIZJA DYWIZJA ZATRUDNIENIE: MOTORYZACJI BUDOWNICTWA PRZEMYSŁU (na koniec 2016) Systemy Uszczelnień Karoserii, Uszczelki Stolarkowe, Pasy klinowe, Wyroby dla Systemy

  7. Slide 7: Grupa Sanok Rubber – Sanok Rubber Company S.A. structure

    GRUPA SANOK RUBBER Sanok Rubber Company S.A. Spółki zależne zagraniczne Spółki zależne krajowe Sieć dystrybucyjna Stomil Sanok - Stomil Sanok Stomil Sanok Wiatka Sanok (Qingdao) Dystrybucja Auto Parts Dystrybucja Sp. z o.o. Kirów, Rosja Bogucin koło Poznania Bielsko-Biała Jiaozhou, Chiny Stomil Sano

  8. Slide 8: Wyniki finansowe za 1H 2018 i Q2 2018

    WYNIKI FINANSOWE ZA 1H 2018 i Q2 2018

  9. Slide 9: Wyniki finansowe 1H 2014-2018

    Wyniki finansowe 1H 2014-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2014 2015 2016 2017 2018 % przekształcone Sprzedaż netto [tys. PLN] 361 909 455 548 462 992 503 553 507 559 100,8 0 EBITDA [tys. PLN] 69 898 72 561 91 240 84 559 66 039 78,1 0 19,3% 15,9% 19,7% 16,8% 13,0% Marża EBITDA [%] EBIT [tys. PLN] 0

  10. Slide 10: Wyniki finansowe 2Q 2014-2018

    Wyniki finansowe 2Q 2014-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2014 2015 2016 2017 2018 przekształcone Sprzedaż netto [tys. PLN] 191 131 239 587 243 658 262 071 262 464 0 EBITDA [tys. PLN] 38 467 43 730 55 592 45 703 32 477 0 20,1% 18,3% 22,8% 17,4% Marża EBITDA [%] 12,4% EBIT [tys. PLN] 29 493 34 564

  11. Slide 11: Skonsolidowana sprzedaż 1H 2014-2018

    Skonsolidowana sprzedaż 1H 2014- 2018 Segmenty [tys. PLN] 2014 2015 2016 2017 2018 przekształcone 161 390 262 011 264 226 284 553 303 452 0 61 237 45 235 43 415 49 470 44 997 84 368 85 819 79 811 91 527 84 990 41 373 47 132 56 568 57 187 58 263 13 541 15 351 18 972 20 816 15 857 www.sanokrubber.pl M

  12. Slide 12: Wyniki finansowe 1H 2017-2018 – EBITDA bridge

    Wyniki finansowe 1H 2017-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 90,0 dodatni ujemny 80,0 23,0 70,0 1,1 0,8 3,3 1,7 4,7 60,0 50,0 84,6 40,0 66,0 30,0 20,0 10,0 0,0 EBITDA Grupy 1H Sanok RC SA Draftex GmbH RPS Spółki Europy QMRP Pozostałe spółki i EBITDA Grupy 1H 2017 r. Wschodniej korekty 2018 r. konsoli

  13. Slide 13: Skonsolidowana sprzedaż 1H 2018

    Skonsolidowana sprzedaż 1H 2018 Grupa Kapitałowa 1H 2018 r. 1H 2017 r. 507,6 mln PLN 503,6 mln PLN 3,1% 11,5% 4,1% 11,4% 16,7% 18,2% 59,8% 56,5% 8,9% 11,1% 9,8% Motoryzacja Budownictwo Przemysł i rolnictwo Mieszanki Pozostałe www.sanokrubber.pl 13

  14. Slide 14: Skonsolidowana sprzedaż 1H 2018 – by region

    Skonsolidowana sprzedaż 1H 2018 Grupa Kapitałowa 1H 2018 r. 1H 2017 r. 507,6 mln PLN 503,6 mln PLN 13,9% 12,8% 4,1% 32,8% 6,0% 31,3% 49,1% 49,9% Sprzedaż krajowa Kraje Unii Europejskiej Kraje Europy Wschodniej Pozostałe rynki zagraniczne www.sanokrubber.pl 14

  15. Slide 15: Wyniki finansowe 1H 2018

    Wyniki finansowe 1H 2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 60 51,9 49,5 50 40 30 25,0 20 17,0 13,7 13,5 12,7 10,4 10 5,8 5,6 0 2018 2017 www.sanokrubber.pl 15

  16. Slide 16: Wyniki finansowe 2Q 2018

    Wyniki finansowe 2Q 2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 30 25,2 25 24,3 20 16,3 15 10,3 10 6,6 7,0 6,2 5,6 5 2,6 2,6 0 2018 2017 www.sanokrubber.pl 16

  17. Slide 17: Skonsolidowany bilans

    Skonsolidowany bilans (tys PLN) AKTYWA 30.06.2018 Struktura'18 30.06.2017 Struktura'17 Dynamika % Aktywa trwałe 341 297 36,5% 280 307 31,4% 121,8% Aktywa obrotowe 593 212 63,5% 611 099 68,6% 97,1% w tym: Zapasy 193 567 20,7% 145 903 16,4% 132,7% Należności 198 692 21,3% 201 045 22,6% 98,8% Aktywa fi

  18. Slide 18: Skonsolidowany cash flow

    Skonsolidowany cash flow [mln PLN] Zmiana stanu Działalność Działalność Działalność środków Operacyjna Inwestycyjna Finansowa pieniężnych netto 60 43,9 40 31,4 20,2 20 6,8 3,2 0 -6,1 -20 -40 -40,3 -60 -57,7 -80 1H 2018 r. 1H 2017 www.sanokrubber.pl 18

  19. Slide 19: Wyniki finansowe Sanok RC SA

    Wyniki finansowe Sanok RC SA Q2 1H 2018 2017 % 2018 2017 % Przychody ze sprzedaży [tys. PLN] 184 531 186 983 98,7 369 729 367 746 100,5 EBITDA [tys. PLN] 27 315 40 553 67,4 58 824 81 763 71,9 [%] 14,8 21,7 15,9 22,2 EBIT [tys. PLN] 19 425 33 348 58,2 43 406 67 543 64,3 [%] 10,5 17,8 11,7 18,4 Zysk n

  20. Slide 20: Wskaźniki działalności operacyjnej

    Wskaźniki działalności operacyjnej Płynność Rotacja zapasów 2,5 2,27 2,12 2,10 2,08 2,03 1,99 1,98 1,98 80 1,92 1,96 2 1,87 1,91 1,90 1,84 1,75 1,78 1,70 1,68 69 1,59 1,61 1,60 1,60 70 1,56 1,56 1,54 1,59 1,54 65 1,48 65 1,5 1,42 1,64 62 62 62 61 61 1,51 1,26 60 1,45 1,45 1,47 1,41 1,46 57 58 60 57

  21. Slide 21: Otoczenie makroekonomiczne

    OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE

  22. Slide 22: Kursy walut

    Kursy walut EUR/PLN 4,500 4,400 4,300 4,200 4,100 4,000 3,900 I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 2016 rok 4,394 4,396 4,293 4,307 4,408 4,402 4,397 4,300 4,325 4,309 4,384 4,437 2017 rok 4,371 4,310 4,292 4,239 4,204 4,208 4,236 4,266 4,266 4,267 4,229 4,202 2018 rok 4,164 4,168 4,210 4,195 4,282

  23. Slide 23: Trendy surowców

    TRENDY SUROWCÓW KAUCZUKI EPDM NR CR SBR SADZE PÓŁAKTYWNE AKTYWNE NIEAKTYWNE SPHERONY OLEJE OLEJE OLEJE PLASTYFIKATORY PARAFINOWE NAFTENOWE SYNTETYCZNE WULKANIZATORY POZOSTAŁE ANTYUTLENIACZE TLENKI METALI WOSKI PRZYŚPIESZACZE CENY I , II , III kwartał 2018: SPADEK STABILNIE WZROST TRENDY IV kwartał 2

  24. Slide 24: Motoryzacja

    ‘SP SANOK RUBBER MOTORYZACJA Om

  25. Slide 25: Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Świat wg regionów Samochody osobowe i dostawcze 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 Azja – Pacyfik rozwijające się: Chiny, Indie 36 097 625 38 033 534 41 580 779 44 309 618 46 090 675 47 233 309 105% Unia Europejska 18 805 554 19 484 844 19 4

  26. Slide 26: Przemysł motoryzacyjny na świecie

    Przemysł motoryzacyjny na świecie Produkcja samochodów osobowych i dostawczych wg ACEA 50,00 ↗ +11,14(131%) GLOBALNY PRZYROST + 16,84 ( 118%) 45,00 40,00 35,00 30,00 25,00 ↗ +2,22(112%) ↗ +1,22 (107%) 20,00 15,00 ↘ - 0,41 ( 97%) 10,00 ↗ +0,73(122%) ↗ +0,77 (124%) ↗ +1,17 (146%) 5,00 0,00 Azja – Pacy

  27. Slide 27: Rynek motoryzacyjny – Świat wg koncernów

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Top 20 koncernów Świat wg koncernów Top 20 www.sanokrubber.pl 28

  28. Slide 28: Rynek motoryzacyjny – Europa wg koncernów

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Koncerny na rynku europejskim Europa wg koncernów www.sanokrubber.pl 28

  29. Slide 29: Informacje z rynku – nowe samochody osobowe w EU

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów osobowych w EU – ostatnie 12 m-cy 2 000 000 -5,3% 2016 2017 2018 1 800 000 -2,0% +5,2% 1 600 000 +9,6% + +5,9% +7,1% 0,8% +5,9% -4,9% 1 400 000 +4,3% +10,5% +31,2% 1 200 000 1 000 000 Od początku roku 2018 ilość zarejestrowanych nowych 800 000 samocho

  30. Slide 30: Informacje z rynku – samochody dostawcze do 3,5 t

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów dostawczych do 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy 240 000 2016 2017 -2,2% +3,3% 220 000 +8,3% 200 000 -2,0% -3,0% +12,7% +3,3% 180 000 +7,8% +9,8% +0,9% 160 000 +5,8% +7,5% 140 000 Od początku roku 2018 ilość 120 000 zarejestrowanych nowych 100 000 samocho

  31. Slide 31: Informacje z rynku – samochody dostawcze powyżej 3,5 t

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy 2016 2017 40 000 -3,0% +3,9% +2,3% -6,5% -0,4% +10,6% -2,2% -6,7% +8,6% +8,5% +1,0% 30 000 +7,6% Od początku roku 2018 ilość zarejestrowanych nowych samochodów dostawczych powyżej 20 000 3,5 t w EU wzr

  32. Slide 32: Informacje z rynku – samochody ciężarowe powyżej 16 t

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów ciężarowych powyżej 16 t w EU – ostatnie 12 m-cy 40 000 2016 2017 -2,7% +5,3% +2,3% -6,3% +2,2% 30 000 -6,2% +8,9% +11,7% -2,4% +6,9% +2,5% +8,6% 20 000 Od początku roku 2018 ilość zarejestrowanych nowych samochodów ciężarowych w EU 10 000 wzrosła o 5

  33. Slide 33: Sprzedaż segmentu motoryzacji wg grup pojazdów

    Sprzedaży segmentu motoryzacji wg grup pojazdów Realizacja przyjętej strategii przez Spółkę 2015 2016 2017 van van van 4% truck 5% 6% truck truck 10% compact 9% 9% compact compact 28% 35% 32% premium premium premium 51% 54% 57% www.sanokrubber.pl 33

  34. Slide 34: Nominacje na nowe projekty 2013-2018

    Nominacje na nowe projekty Nominacje na nowe projekty 2013-2018(9 m-cy) Grupa Sanok RC - Motoryzacja MLN EUR 35 000 30 000 25 000 20 000 15 000 10 000 5 000 0 2013 2014 2015 2016 2017 2018 9 m-cy Wartości przedstawione na powyższym wykresie w poszczególnych latach informują o wielkości średnioroczny

  35. Slide 35: Dalsze kierunki rozwoju grupy

    DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY

  36. Slide 36: Strategiczne cele grupy

    STRATEGICZNE CELE GRUPY . Inwestycje w SANOK RC zgodnie z dotychczasową polityką • Zakończenie restrukturyzacji Konsekwentna budowa DRAFTEX pozycji globalnego dostawcy • Restrukturyzacja i Rozwój QMRP w segmencie motoryzacji. • Dalsza ekspansja 2016 2020 . Poszerzanie portfela produktów i rynków w N

  37. Slide 37: Dziękujemy za uwagę

    Dziękujemy za uwagę SANOK RUBBER COMPANY S.A. www.sanokrubber.pl ul. Przemyska 24 Numer KRS: 0000099813 38-500 Sanok NIP: 6870004321 e-mail: kontakt@sanokrubber.pl REGON: 004023400

Sanok Rubber Company — H1 2018 Earnings Presentation on 6ix