Slide 1: Prezentacja wyników za 1Q18
PREZENTACJA WYNIKÓW ZA 1Q18 Warszawa, 16 maja 2018
Slide 2: Oświadczenie
Oświadczenie Niniejsza prezentacja („Prezentacja") została przygotowana przez Vistula Group SA („Spółka") z należytą starannością. Może ona jednak posiadać pewne nieścisłości lub pominięcia. Prezentacja nie zawiera kompletnej ani całościowej analizy finansowej Spółki, jak również nie przedstawia jej
Slide 3: Podsumowanie
PODSUMOWANIE
Slide 4: Kontynuacja wzrostów
Kontynuacja wzrostów PRZYCHODY 160,6 mln PLN +17,9% ZYSK NETTO 0,1 mln PLN vs 0,8 mln PLN straty MARŻA BRUTTO 48,5% -1,4 pp. EBITDA 6,1 mln PLN EBIT +27,1% 1,9 mln PLN +97,4% Prezentacja 1Q18 4
Slide 5: Dynamicznie rosnąca sieć sklepów
Dynamicznie rosnąca sieć sklepów LICZBA SKLEPÓW na koniec 1Q18 83 +17 r/r miasta 136 +19 131 +15 97 +32 r/r salonów 32 +0 franczyzowych 117 +13 33,6 +10% r/r tys. m2 powierzchni 416 +47 14% +3,5 pp. r/r udział internetu Prezentacja 1Q18 5
Slide 6: Vistula
VISTULA
Slide 7: Vistula: kontynuacja dynamicznego rozwoju sieci
Vistula: kontynuacja dynamicznego rozwoju sieci Sieć sprzedaży marki Vistula Powierzchnia marki Vistula na koniec 1Q18 wzrosła o 13% r/r, a sieć sprzedaży 1Q17 1Q18 r/r powiększyła się o 19 sklepów. Ilość sklepów 117 136 + 19 Dynamiczny rozwój franczyzy: 16 nowych 30 46 + 16 sklepów franczyzowyc
Slide 8: Vistula: kolekcja R. Lewandowskiego w salonach
Vistula: kolekcja R. Lewandowskiego w salonach Wartościowa struktura przychodów Wysoki i rosnący udział oferty casual w marki Vistula 1Q18. 9% 10% 14% 11% Znaczący wzrost sprzedaży kolekcji 14% 14% 36% 42% okazjonalnych – kolekcja Roberta 9% 16% Lewandowskiego w ofercie przez cały 1Q18. Stabil
Slide 9: Wólczanka
LCZANKA 0 W
Slide 10: Wólczanka: lider sprzedaży on-line
Wólczanka: lider sprzedaży on-line Sieć sprzedaży marki Wólczanka Liczba sklepów Wólczanki wzrosła o 15 salonów netto r/r (12 to salony 1Q17 1Q18 r/r franczyzowe). Ilość sklepów 116 131 + 15 Powierzchnia sklepów wzrosła o 10% r/r w tym franczyza 27 39 + 12 wobec 52% r/r wzrostu powierzchni sklep
Slide 11: Wólczanka: podwojenie EBITu sklepów
Wólczanka: podwojenie EBITu sklepów Wartościowa struktura przychodów Dwucyfrowe dynamiki sprzedaży w marki Wólczanka podstawowych kategoriach przy wzroście 4% 4% marży brutto. 41% 37% 25% 27% Wzrost udziału koszul męskich w strukturze. Wzrost udziału marki Wólczanka r/r ze 59% 63% 61% 65% wzgl
Slide 12: Deni Cler
DENI GLER
Slide 13: Deni Cler: stabilna sprzedaż
Deni Cler: stabilna sprzedaż Sieć sprzedaży marki Deni Cler Sieć sklepów Deni Cler to 32 salony 1Q17 1Q18 r/r zlokalizowane w najlepszych galeriach w kraju. Ilość sklepów 32 32 0 8 salonów to salony franczyzowe. w tym franczyza 8 8 0 Modernizacja dwóch salonów w 1Q18 – w Powierzchnia (m2) 3 28
Slide 14: Deni Cler: poprawa EBITu sklepów
Deni Cler: poprawa EBITu sklepów Wartościowa struktura przychodów Stabilna struktura sprzedaży w 1Q18. marki Deni Cler Kolekcja główna to płaszcze, garnitury etc., 15% 16% 16% 16% a kolekcja uzupełniająca to m.in. bluzki, 7% 8% 7% 8% sukienki, T-shirty. Nacisk położony na kolekcje kapsułowe. 7
Slide 15: W.Kruk
Slide 16: W.Kruk: przyśpieszenie wzrostu sieci
W.Kruk: przyśpieszenie wzrostu sieci Sieć sprzedaży marki W.Kruk Dynamiczny przyrost liczby sklepów marki W.Kruk r/r. 1Q17 1Q18 r/r Otwarcie 13 sklepów netto przełożyło się na Ilość sklepów 104 117 + 13 9% r/r wzrost powierzchni handlowej marki. w tym franczyza 0 4 +4 Na koniec 1Q18 marka posi
Slide 17: W.Kruk: najwyższy EBIT wśród marek
W.Kruk: najwyższy EBIT wśród marek Wartościowa struktura przychodów Wzrost udziału zegarków w strukturze marki W.Kruk sprzedaży. 19% 22% 32% 35% Kontynuacja wzrostu udziału biżuterii srebrnej w sprzedaży 1Q18. Korzystne dynamiki na nowej kolekcji 81% Przyjaźń. Rozszerzona kolekcja Martyny 78%
Slide 18: Przeniesienie popytu z niedzieli na pozostałe dni
Przeniesienie popytu z niedzieli na pozostałe dni III-IV 2018 III-IV 2018 (r/r) 6% 25% sobota 11% 15% 24% piątek 16% 21% 19% czwartek 8% 10% środa III-IV 2017 12% 27% 11% wtorek 17% 56% poniedziałek 18% 14% 13% -56% 13% niedziela 16% Zakaz handlu zmienia zwyczaje konsumentów. Popyt w salonach przesu
Slide 19: Podsumowanie wyników marek w 1Q18
Podsumowanie wyników marek w 1Q18 Wzrosty sprzedaży/ m2 we wszystkich markach. SPRZEDAŻ D E TA L I C Z N A Dynamiczny rozwój franczyzy. SPRZEDAŻ Wyższy udział internetu w każdej z marek. I N T E R N E TO WA EBIT SKLEPÓW 14% wzrost łącznego EBITu sklepów r/r. Prezentacja 1Q18 19
Slide 20: Wyniki grupy
WYNIKI GRUPY VISTULA
Slide 21: Dwucyfrowy przyrost powierzchni grupy
Dwucyfrowy przyrost powierzchni grupy Przyrost powierzchni grupy r/r (tys. m2) Powierzchnia grupy wyniosła 33,6 tys. m2 na 33,6 koniec 1Q18, +10% r/r. 2,3 0,8 30,5 Segment odzieżowy dodał 2,3 tys. m2, rosnąc 8,8 o 11% r/r. 8,0 +9% r/r +11% r/r Segment jubilerski dodał 0,8 tys. m2 netto do powi
Slide 22: Rosnąca sprzedaż grupy na m2
Rosnąca sprzedaż grupy na m2 Sprzedaż grupy (mln PLN) Sprzedaż grupy w 1Q18 wyniosła 223,1 160,6 mln PLN (+18% r/r). 188,2 171,9 157,4 W 1Q18 przychody segmentu odzieżowego 154,3 136,6 160,6 119,5 136,2 95,0 wzrosły o 17% r/r., osiągając 98,7 mln PLN. 77,1 63,1 55,3 51,8 61,4 61,9 Przychody se
Slide 23: Rosnący zysk brutto na sprzedaży
Rosnący zysk brutto na sprzedaży Zysk brutto na sprzedaży (mln PLN) Zysk brutto na sprzedaży grupy wyniósł 120,2 w 1Q18 77,8 mln PLN (+14% r/r). 99,1 90,5 82,8 69,1 80,7 W 1Q18 zysk brutto na sprzedaży segmentu 52,7 77,8 60,9 68,0 odzieżowego wyniósł 46,2 mln PLN, wzrost o 42,0 29,1 33,4 12% r/r
Slide 24: Podwojenie EBITu grupy
Podwojenie EBITu grupy Koszty operacyjne m-c/m2 (PLN) Koszty operacyjne grupy/ m2 wzrosły o 4% 883 r/r w 1Q18 do 761 PLN/m2 miesięcznie. 824 729 744 741 716 765 725 761 Dynamiki wzrostu kosztów/ m2 pod 292 277 kontrolą. Koszty centrali/ m2 stabilnie r/r. 265 228 242 229 220 244 251 Koszty segm
Slide 25: Zyski w 1Q18
Zyski w 1Q18 mln PLN 1Q17 1Q18 r/r Wzrost sprzedaży powyżej wzrostu Sprzedaż 136,2 160,6 17,9% powierzchni. Zysk brutto na sprzedaży 68,0 77,8 14,4% Spadek r/r marży brutto ze względu na większą presję konkurencyjną oraz Marża brutto na sprzedaży 49,9% 48,5% -1,4pp. niekorzystną pogodę w marcu.
Slide 26: Wzrost zapasów konsekwencją rozwoju sieci
Wzrost zapasów konsekwencją rozwoju sieci Zmiana zapasów (mln PLN) Zmiana sposobu prezentacji zapasów. 315,3 Przekształcone wielkości w sprawozdaniach 276,7 finansowych są niższe ze względu brak ujęcia zapasów komisowych w segmencie 156,4 jubilerskim. 139,9 +16,5 +22,2 Wzrost zapasów o 14% r/r w
Slide 27: Zadłużenie na bezpiecznym poziomie
Zadłużenie na bezpiecznym poziomie Dług netto (mln PLN) Konsekwentna redukcja zadłużenia długoterminowego r/r. 52,0 71,3 Zadłużenie krótkoterminowe wykorzystywane 37,3 30,6 51,4 47,4 31,9 33,5 53,4 jest na potrzeby kapitału obrotowego. Pierwszy kwartał jest sezonowo najsłabszy 97,9 97,5 98,3 9
Slide 28: Sezonowe zaangażowanie kapitału obrotowego
Sezonowe zaangażowanie kapitału obrotowego Zmiana kapitału obrotowego (mln PLN) Mniejsze r/r obciążenie przepływów zapasami ze względu na korzystne trendy w sprzedaży obu segmentów. -1,5 -0,1 -2,1 -2,5 Większe r/r obciążenie przepływów należnościami ze względu na przedpłaty na nowe kolekcje (zwi
Slide 29: Plany rozwoju
PLANY ROZWOJU PRIORYTETEM WZROST ORGANICZNY
Slide 30: Kontynuacja rozwoju organicznego w 2018 roku
Kontynuacja rozwoju organicznego w 2018 roku 2017 2018 cel r/r SEGMENT sklepy 295 324 29 2018 to kolejny rok szybkiego, ODZIEŻOWY m2 24 613 26 677 8% ok. 9% organicznego wzrostu powierzchni grupy. sklepy 134 151 17 VISTULA m2 16 719 18 427 10% sklepy 129 141 12 WÓLCZANKA m2 4 604 4 959 8% Powierzchn
Slide 31: Cel to 9% wzrostu powierzchni w 2018
Cel to 9% wzrostu powierzchni w 2018 Przyrost powierzchni grupy r/r (tys. m2) Powierzchnia grupy powinna na koniec 2018 36,3 roku wynieść 36,3 tys. m2, +9% r/r. 2,1 0,9 33,3 Segment odzieżowy powinien dodać 2,1 tys. 9,6 m2 netto, rosnąc o 8% r/r. 8,7 +10% r/r +8% r/r Segment jubilerski powinie
Slide 32: Dwucyfrowy wzrost e-commerce
Dwucyfrowy wzrost e-commerce SEGMENT ODZIEŻOWY 43 mln 65 mln PLN PLN Celem jest przekroczenie przez + 50% 2017 2018 CEL e-commerce 10% udziału w przychodach w 2018 roku. 13 mln 20 mln PLN PLN SEGMENT JUBILERSKI Prezentacja 1Q18 32
Slide 33: Cele na 2018 rok: wzrost organiczny
Cele na 2018 rok: wzrost organiczny Dwucyfrowy wzrost przychodów grupy: SPRZEDAŻ dynamiczny rozwój powierzchni i poprawa sprzedaży na m2. Marża brutto grupy w 2018 roku powinna być stabilna w porównaniu do 2017 roku. EBIT Kontrolowany wzrost kosztów operacyjnych na m2. ZYSK Dalsza poprawa wyników gr
Slide 34: Wzrost akwizycyjny
VISTULA GROUP | WZROST AKWIZYCYJNY | a? VISTULA
Slide 35: Mocny gracz w odzieży formalnej w Polsce
Mocny gracz w odzieży formalnej w Polsce 5 MAREK SKLEPY POWIERZCHNIA 526 47,7 tys. m2 SPRZEDAŻ ZYSK NETTO KAPITALIZACJA 874,1 54,3 975 mln PLN mln PLN mln PLN Dane finansowe i operacyjne na podstawie zaudytowanych rocznych sprawozdań za 2017 r. Kapitalizacja na 29.12.2017. Prezentacja 1Q18 35
Slide 36: Bezpieczna finansowo spółka
Bezpieczna finansowo spółka POŁĄCZONA SPÓŁKA DŁUG NE T TO (mln PLN) 100,9 9,2 110,1 EBITDA (mln PLN) 78,4 19,3 97,6 DŁUG NE T TO/ EBITDA (x) 1,3 0,5 1,1 Dane finansowe i operacyjne na podstawie zaudytowanych rocznych sprawozdań za 2017 r. Dług netto Vistula Group zawiera leasing finansowy. Dług nett
Slide 37: Nowi akcjonariusze w połączonej spółce
Nowi akcjonariusze w połączonej spółce Struktura akcjonariatu połączonej spółki Liczba akcji Obecni akcjonariusze Vistula Group 181 194 964 Bytom; 22,7% Bytom (wraz z programem 73 973 440 motywacyjnym) Nowy parytet 0,72 Obecni akcjonariusze Vistuli Group; Akcje połączeniowe 53 260 876 77,3% Połączon
Slide 38: Połączenie możliwe w 3Q18
Połączenie możliwe w 3Q18 KROKI DO POŁĄCZENIA Zatwierdzenie Otrzymanie zgody Decyzja WZA memorandum UOKiK zatwierdzająca informacyjnego na połączenie. połączenie. przez KNF. Prezentacja 1Q18 38
Slide 39: Pytania i odpowiedzi
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Slide 40: Slajdy pomocnicze
SLAJDY POMOCNICZE AMY Xi
Slide 41: Vistula: podsumowanie
Vistula: podsumowanie Vistula (moda męska) LANTIER: dla mężczyzn zobowiązanych do formalnego dress code. VISTULA: łatwa do zestawiania współczesna klasyka. VISTULA RED: najnowsze trendy. VISTULA MADE TO MEASURE: szycie na miarę dla najbardziej wymagających klientów. Promocja sportu Kolekcja
Slide 42: Wólczanka: podsumowanie
Wólczanka: podsumowanie Wólczanka (moda męska i damska) Wólczanka prowadzi w Polsce sieć salonów własnych i franczyzowych z koszulami męskimi i damskimi, dzianiną oraz dodatkami. W naszej ofercie są dwie marki: Wólczanka oraz Lambert. Kolekcje Zarówno damska jak i męska kolekcja zawierają częś
Slide 43: Deni Cler: podsumowanie
Deni Cler: podsumowanie Deni Cler (moda damska) Sieć sklepów własnych z modą damską adresowaną do kobiet powyżej 35 roku życia, ceniących wysoką jakość i elegancję. Kolekcje szyte są z najwyższej jakości tkanin ze szlachetnymi dodatkami i designerskim krojem. Kolekcje Nacisk na kolekcje kapsuł
Slide 44: W.Kruk: podsumowanie
W.Kruk: podsumowanie Najstarsza marka jubilerska w Polsce Oferta jubilerska obejmuje złotą, srebrną i platynową biżuterię, brylanty, kamienie szlachetne oraz autorskie kolekcje. Oferta W.Kruk to też światowe marki zegarków, tj. Rolex (wyłączność), Omega, Longines, TAG Heuer, Gucci, Michael Kors
Slide 45: Podsumowanie wyników marek w 1Q18
Podsumowanie wyników marek w 1Q18 Udane przyjęcie kolekcji R. Lider udziału sprzedaży Lewandowskiego. internetowej. Znaczna poprawa EBITu sklepów. Najwyższy EBIT sklepów. Prezentacja 1Q18 45
Slide 46: Stabilna struktura grupy
Stabilna struktura grupy VISTULA GROUP Spółki będące podstawą skonsolidowanego sprawozdania SEGMENT SEGMENT P O Z O S TA Ł A JUBILERSKI ODZIEŻOWY DZIAŁALNOŚĆ Vistula Group SA Wólczanka Shirts spółka matka Manufacturing sp. z o.o. W.Kruk SA Marki Vistula, Wólczanka Produkcja Biżuteria, zegarki DCG SA
Slide 47: Model biznesowy zorientowany na klienta
Model biznesowy zorientowany na klienta lead-time 10-12 miesięcy 655 295 dostawców salonów 200 115 dostawców salonów ODZIEŻ PROJEKT PRODUKCJA LOGISTYKA SALONY KLIENCI do 56 000 11,7 mln 3 przesyłek z magazynu marki klientów rocznie BIŻUTERIA miesięcznie do 10 000 4,6 mln 1 przesyłek z magazynu marka
Slide 48: Rosnąca liczba sklepów
Rosnąca liczba sklepów LICZBA SKLEPÓW 1Q16 2Q16 3Q16 4Q16 1Q17 2Q17 3Q17 4Q17 1Q18 SEGMENT całość 230 242 247 262 265 274 281 295 299 ODZIEŻOWY franczyza 38 46 49 60 65 71 76 88 93 całość 102 105 107 114 117 122 126 134 136 VISTULA franczyza 15 18 20 26 30 33 35 42 46 całość 97 106 109 116 116 119 1
Slide 49: Wzrost powierzchni sklepów
Wzrost powierzchni sklepów M2 POWIERZCHNI 1Q16 2Q16 3Q16 4Q16 1Q17 2Q17 3Q17 4Q17 1Q18 SEGMENT całość 20 251 20 825 21 111 22 229 22 433 23 179 23 721 24 613 24 822 ODZIEŻOWY franczyza 2 678 3 183 3 428 4 228 4 600 4 957 5 226 6 006 6 389 całość 13 354 13 668 13 890 14 706 14 899 15 503 15 963 16 71
Slide 50: Przyśpieszenie w sprzedaży internetowej
Przyśpieszenie w sprzedaży internetowej Sprzedaż internetowa po segmentach (mln PLN) Posiadamy własne sklepy internetowe dla wszystkich czterech marek detalicznych. 4,3 Celem jest rozwój sklepów internetowych własnych marek (tzw. monoshopów). 4,1 3,1 Sprzedaż i koszty sklepów internetowych 2,3
Slide 51: Koszty sklepów pod kontrolą
Koszty sklepów pod kontrolą Koszty operacyjne m-c/m2 (PLN) Różnice w kosztach SG&A/ m2 pomiędzy segmentami wynikają z różnic w modelach biznesowych. 1 380 Segment jubilerski charakteryzuje się 1 160 991 988 984 1 003 1 041 1 049 1 094 wyższą sprzedażą i kosztami/ m2 niż segment odzieżowy. Kosz
Slide 52: Koszty marketingu
Koszty marketingu Koszty marketingu po segmentach (PLN mln) Wydatki marketingowe to część kosztów sprzedaży grupy. Składają się z: 1,1 (1) powtarzalnych wydatków reklamowych 4,2 3,3 (katalogi, sesje zdjęciowe), 1,5 4,9 0,8 1,3 1,7 (2) ogólnopolskich wizerunkowych kampanii 0,6 1,1 2,0 2,0 1,9 rek
Slide 53: Zabezpieczamy ryzyko kursowe
Zabezpieczamy ryzyko kursowe Podział kosztu wytworzenia sprzedanych Ryzyko kursowe jest znaczące dla grupy produktów na waluty kapitałowej, dlatego od 2Q16 grupa (mln PLN) rozpoczęła jego zabezpieczanie. 1Q17 1Q18 Grupa jest beneficjentem umacniania się CHF; CHF; złotego do obcych walut. USD; 3%
Slide 54: Historyczne wyniki kwartalne
Historyczne wyniki kwartalne mln PLN 2Q16 2Q17 3Q16 3Q17 4Q16 4Q17 1Q17 1Q18 r/r Sprzedaż 154,3 171,9 136,6 157,4 188,2 223,1 136,2 160,6 17,9% Zysk brutto na sprzedaży 82,8 90,5 69,1 80,7 99,1 120,2 68,0 77,8 14,4% Marża brutto na sprzedaży 53,6% 52,7% 50,6% 51,3% 52,7% 53,9% 49,9% 48,5% -1,4pp. Ko
Slide 55: Bezpieczny poziom zadłużenia
Bezpieczny poziom zadłużenia mln PLN 1Q17 2017 1Q18 Całość zadłużenia odsetkowego stanowią umowy kredytowe oraz leasing. Na Zadłużenie zadłużenie bankowe składają się w kredyty w 92,5 83,9 83,6 długoterminowe rachunku obrotowym oraz kredyty inwestycyjne. Dług bankowy 90,7 82,1 82,0 Zabezpieczeni
Slide 56: Miesięczne dane o sprzedaży
Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY SEGMENTU ODZIEŻOWEGO (VISTULA, WÓLCZANKA, DENI CLER) 60 40% 52 50 44 44 30% 40 37 35 35 34 33 33 33 34 33 33 31 31 31 29 31 31 27 29 29 28 29 27 29 30 27 27 27 27 27 27 20% 24 26 25 26 25 22 25 24 25 21 22 23 24 23 24 23 21 21 22 20 19 19 20 19 16 10% 10 0 0% sp
Slide 57: Miesięczne dane o sprzedaży
Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY SEGMENTU JUBILERSKIEGO (W.KRUK) 60 40% 51 50 44 44 43 30% 40 30 20% 23 22 20 18 22 22 20 20 18 20 18 1818 19 20 18 17 18 17 17 17 18 18 17 17 18 17 17 18 16 1416 16 15 16 15 14 15 14 15 15 14 1515 14 15 14 15 12 12 13 13 10% 11 10 0 0% sprzedaż -1 rok (mln PLN)
Slide 58: Miesięczne dane o sprzedaży
Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY GRUPY KAPITAŁOWEJ 120 25% 107 100 92 92 20% 81 80 15% 53 63 55 61 56 57 57 56 60 55 53 52 53 52 53 44 49 50 49 48 47 48 48 47 47 46 48 47 45 46 46 4 45 45 48 44 45 43 10% 40 39 40 39 41 39 39 3 40 41 40 39 40 40 35 34 34 5% 20 0 0% sprzedaż -1 rok (mln PLN) sprz
Slide 59: Struktura akcjonariatu
Struktura akcjonariatu Struktura akcjonariatu 16.05.2018 Źródła informacji o stanie posiadania (udział w kapitale i głosach) akcji Vistula Group S.A. Ilość % udział 1. Informacja podana na podstawie prospektu informacyjnego OFE PZU akcji/głosów „Złota Jesień”za 2017 rok oraz ilości akcji zarejestrow
Slide 60: Słowniczek
Słowniczek Przychody marek Vistula, Wólczanka, Deni Cler oraz segmentu hurtowego, B2B Segment odzieżowy i przerobu uszlachetniającego. Segment jubilerski Przychody detaliczne marki W.Kruk oraz pozostała sprzedaż (w tym B2B). Przychody zawierające asortyment: marynarki, spodnie, okrycia wierzchnie, C
Slide 61: Dziękujemy za uwagę
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Vistula Group S.A. ul. Pilotów 10 31-462 Kraków