Sanok Rubber Company SA · GPW:SNK

Sanok Rubber Company SA — 9M 2018 Earnings Presentation

37 slides from Sanok Rubber Company SA's earnings presentation, Nov 30, 2018

  1. Slide 1: Sanok Rubber

    ‘Sf SANOK RUBBER

  2. Slide 2: Zastrzeżenia prawne

    ZASTRZEŻENIA PRAWNE Niniejsza prezentacja została stworzona przez SANOK RUBBER COMPANY S.A. (zwaną dalej Sanok RC). Wszelkie prawa autorskie i pokrewne do prezentacji należą wyłącznie do Sanok RC. Zabrania się kopiowania, dystrybuowania, modyfikowania, ładowania, publikowana, wyświetlania, utrwalani

  3. Slide 3: Wyniki Grupy Kapitałowej Sanok Rubber za 3 kwartały 2018 roku

    WYNIKI GRUPY KAPITAŁOWEJ SANOK RUBBER ZA 3 KWARTAŁY 2018 ROKU KOMENTARZ ZARZĄDU

  4. Slide 4: Agenda

    AGENDA 1 GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER 5-7 STAN NA 30.09.2018 2 WYNIKI FINANSOWE ZA 9 M-CY 2018 8 - 20 ORAZ Q3 2018 3 OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE 21 - 23 4 SEGMENT MOTORYZACJI 24 - 34 5 DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY 35 - 36

  5. Slide 5: Grupa Kapitałowa Sanok Rubber stan na 30.09.2018

    GRUPA KAPITAŁOWA SANOK RUBBER STAN NA 30.09.2018

  6. Slide 6: Grupa Sanok Rubber

    GRUPA SANOK RUBBER PRZYCHODY: (w 2017) Sanok Rubber Company S.A. 738 mln PLN Grupa Sanok Rubber 998 mln PLN RYNKI (PRODUKTY): DYWIZJA DYWIZJA DYWIZJA ZATRUDNIENIE: MOTORYZACJI BUDOWNICTWA PRZEMYSŁU (na koniec 2016) Systemy Uszczelnień Karoserii, Uszczelki Stolarkowe, Pasy klinowe, Wyroby dla Systemy

  7. Slide 7: Grupa Sanok Rubber - struktura spółek

    GRUPA SANOK RUBBER Sanok Rubber Company S.A. Spółki zależne zagraniczne Spółki zależne krajowe Sieć dystrybucyjna Stomil Sanok - Stomil Sanok Stomil Sanok Wiatka Sanok (Qingdao) Dystrybucja Auto Parts Dystrybucja Sp. z o.o. Kirów, Rosja Bogucin koło Poznania Bielsko-Biała Jiaozhou, Chiny Stomil Sano

  8. Slide 8: Wyniki finansowe za 9 m-cy 2018 i Q3 2018

    WYNIKI FINANSOWE ZA 9 M-CY 2018 I Q3 2018

  9. Slide 9: Wyniki finansowe 9 m-cy 2014-2018

    Wyniki finansowe 9 m-cy 2014-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2014 2015 2016 2017 2018 % przekształcone Sprzedaż netto [tys. PLN] 557 082 692 108 700 187 753 529 762 318 101,2 0 EBITDA [tys. PLN] 115 503 116 858 136 540 126 081 100 937 80,1 0 20,7% 16,9% 19,5% 16,7% 13,2% Marża EBITDA [%] EBIT [ty

  10. Slide 10: Wyniki finansowe 3Q 2014-2018

    Wyniki finansowe 3Q 2014-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 2014 2015 2016 2017 2018 przekształcone Sprzedaż netto [tys. PLN] 195 173 236 560 237 195 249 976 254 759 0 EBITDA [tys. PLN] 45 605 44 297 45 300 41 522 34 898 0 23,4% 18,7% 19,1% 16,6% Marża EBITDA [%] 13,7% EBIT [tys. PLN] 36 432 35 114

  11. Slide 11: Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2014-2018 Segmenty

    Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2014- 2018 Segmenty [tys. PLN] 2014 2015 2016 2017 2018 przekształcone 239 735 392 135 392 096 422 628 447 226 0 113 143 77 145 77 688 86 837 80 066 123 459 128 316 120 857 131 757 125 947 59 410 70 509 83 450 83 108 86 079 24 003 26 096 29 199 23 000 21 335 www.sanokr

  12. Slide 12: Wyniki finansowe 9 m-cy 2017-2018 - EBITDA

    Wyniki finansowe 9 M-CY 2017-2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber 140,0 dodatni ujemny 130,0 120,0 110,0 35,7 1,6 1,8 0,9 3,7 100,0 11,1 90,0 80,0 70,0 126,1 60,0 50,0 100,9 40,0 30,0 20,0 10,0 0,0 EBITDA Grupy 9 Sanok RC SA Draftex GmbH RPS Spółki Europy QMRP Pozostałe spółki i EBITDA Grupy 9 m-cy 20

  13. Slide 13: Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2018

    Skonsolidowana sprzedaż 9 M-CY 2018 Grupa Kapitałowa 9 m-cy 2018 r. 9 m-cy 2017 r. 762,3 mln PLN 753,5 mln PLN 3,0% 11,3% 3,9% 11,0% 16,5% 17,5% 58,7% 56,1% 10,5% 11,5% 11,1% Motoryzacja Budownictwo Przemysł i rolnictwo Mieszanki Pozostałe www.sanokrubber.pl 13

  14. Slide 14: Skonsolidowana sprzedaż 9 m-cy 2018 - rynki

    Skonsolidowana sprzedaż 9 M-CY 2018 Grupa Kapitałowa 9 m-cy 2018 r. 9 m-cy 2017 r. 762,3 mln PLN 753,5 mln PLN 14,3% 12,8% 4,9% 32,5% 6,4% 31,4% 48,4% 49,4% Sprzedaż krajowa Kraje Unii Europejskiej Kraje Europy Wschodniej Pozostałe rynki zagraniczne www.sanokrubber.pl 14

  15. Slide 15: Wyniki finansowe 9 m-cy 2018 - marże

    Wyniki finansowe 9 M-CY 2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 80 75,5 72,7 70 60 50 40 34,2 30 26,1 23,9 20,8 20,5 19,2 20 8,9 10 7,5 0 2018 2017 www.sanokrubber.pl 15

  16. Slide 16: Wyniki finansowe 3Q 2018 - marże

    Wyniki finansowe 3Q 2018 Grupa Kapitałowa Sanok Rubber Marże w mln PLN Motoryzacja Budownictwo Przemysł i Rolnictwo Mieszanki Pozostałe 25 23,6 23,2 20 15 11,2 10 9,1 9,2 8,8 7,1 7,0 5 3,3 1,7 0 2018 2017 www.sanokrubber.pl 16

  17. Slide 17: Skonsolidowany bilans

    Skonsolidowany bilans (tys PLN) AKTYWA 30.09.2018 Struktura'18 30.09.2017 Struktura'17 Dynamika % Aktywa trwałe 342 770 39,4% 286 994 34,7% 119,4% Aktywa obrotowe 527 228 60,6% 541 065 65,3% 97,4% w tym: Zapasy 202 354 23,3% 156 330 18,9% 129,4% Należności 179 476 20,6% 197 335 23,8% 90,9% Aktywa fi

  18. Slide 18: Skonsolidowany cash flow

    Skonsolidowany cash flow [mln PLN] Zmiana stanu Działalność Działalność Działalność środków Operacyjna Inwestycyjna Finansowa pieniężnych netto 80 63,8 60 45,1 40 20 0 -20 -40 -31,9 -60 -54,2 -55,8 -69,0 -66,8 -80 -76,4 -100 9 m-cy 2018 r. 9 m-cy 2017 www.sanokrubber.pl 18

  19. Slide 19: Wyniki finansowe Sanok RC SA

    Wyniki finansowe Sanok RC SA Q3 9 m-cy 2018 2017 % 2018 2017 % Przychody ze sprzedaży [tys. PLN] 180 061 189 062 95,2 549 790 556 808 98,7 EBITDA [tys. PLN] 29 855 42 603 70,1 88 679 124 366 71,3 [%] 16,6 22,5 16,1 22,3 EBIT [tys. PLN] 21 679 35 045 61,9 65 085 102 588 63,4 [%] 12,0 18,5 11,8 18,4 Z

  20. Slide 20: Wskaźniki działalności operacyjnej

    Wskaźniki działalności operacyjnej Płynność Rotacja zapasów 2,5 2,27 2,12 2,10 2,08 80 2,03 1,99 1,98 1,98 1,92 1,91 1,96 2 1,87 1,90 1,84 1,75 1,78 1,70 1,67 69 1,61 70 66 1,56 1,54 1,59 1,54 1,59 1,60 1,60 65 65 1,48 1,42 62 62 1,5 1,64 1,33 61 60 61 1,51 1,26 57 58 1,45 1,45 1,47 1,41 1,46 60 57

  21. Slide 21: Otoczenie makroekonomiczne

    OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE

  22. Slide 22: Kursy walut

    Kursy walut EUR/PLN 4,500 4,400 4,300 4,200 4,100 4,000 3,900 I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 2016 rok 4,394 4,396 4,293 4,307 4,408 4,402 4,397 4,300 4,325 4,309 4,384 4,437 2017 rok 4,371 4,310 4,292 4,239 4,204 4,208 4,236 4,266 4,266 4,267 4,229 4,202 2018 rok 4,164 4,168 4,210 4,195 4,282

  23. Slide 23: Trendy surowców

    TRENDY SUROWCÓW KAUCZUKI EPDM NR CR SBR SADZE PÓŁAKTYWNE AKTYWNE NIEAKTYWNE SPHERONY OLEJE OLEJE OLEJE PLASTYFIKATORY PARAFINOWE NAFTENOWE SYNTETYCZNE WULKANIZATORY POZOSTAŁE ANTYUTLENIACZE TLENKI METALI WOSKI PRZYŚPIESZACZE CENY : IV kwartał 2018 SPADEK STABILNIE WZROST TRENDY I kwartał 2019 SPADEK

  24. Slide 24: Motoryzacja

    ‘SP SANOK RUBBER MOTORYZACJA Om

  25. Slide 25: Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Świat wg regionów Samochody osobowe i dostawcze 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 Azja – Pacyfik rozwijające się: Chiny, Indie 36 237 344 37 574 139 40 364 818 42 982 459 44 702 933 45 939 754 104% Unia Europejska 18 800 229 19 368 242 19 4

  26. Slide 26: Przemysł motoryzacyjny na świecie

    Przemysł motoryzacyjny na świecie Produkcja samochodów osobowych i dostawczych wg ACEA 50,00 ↗ +9,7 (127%) 45,00 40,00 GLOBALNY PRZYROST + 15,26 ( 116%) 35,00 30,00 ↗ +2,8 (112%) 25,00 ↗ +1,14 (107%) 20,00 15,00 ↘ - 0,38 ( 97%) 10,00 ↗ +0,64 (119%) ↗ +0,98 (125%) ↗ +1,19 (147%) 5,00 0,00 Azja – Pacy

  27. Slide 27: Rynek motoryzacyjny - top koncernów świat

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Top 20 koncernów Świat wg koncernów Top 20 Świat wg koncernów Samochody Top 20 osobowe i dostawcze świat 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 VW Group 10 781 760 11 399 429 11 615 194 12 231 906 12 826 748 12 936 856 106% RNM Group 10 595 720

  28. Slide 28: Rynek motoryzacyjny - koncerny w Europie

    Rynek motoryzacyjny wykonanie 2017 i prognozy do 2022 Koncerny na rynku europejskim Europa wg koncernów Samochody osobowe i dostawcze EU 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2018/2017 VW Group 4 958 742 5 190 801 5 280 431 5 404 245 5 644 971 5 685 048 105% PSA Group 3 001 009 3 219 654 3 290 267 3 443 302

  29. Slide 29: Informacje z rynku - rejestracje samochodów osobowych w EU

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów osobowych w EU – ostatnie 12 m-cy 2 000 000 -5,3% 2016 2017 1 800 000 +5,2% 1 600 000 - + +9,6% 23,5% 1 400 000 +5,9% +7,1% 0,8% -4,9% +10,5% -7,3% +4,3% 1 200 000 +31,2% Od początku roku 2018 ilość 1 000 000 zarejestrowanych nowych 800 000 samochodów

  30. Slide 30: Informacje z rynku - samochody dostawcze do 3,5 t

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów dostawczych do 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy 240 000 -2,2% 2016 2017 +8,3% 220 000 +3,3% 200 000 -6,0% +6,0% +3,3% -3,0% 180 000 +9,8% 160 000 +7,8% +5,8% Od początku roku 2018 ilość 140 000 +7,5% +7,5% zarejestrowanych nowych 120 000 samochodów dosta

  31. Slide 31: Informacje z rynku - samochody dostawcze powyżej 3,5 t

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU – ostatnie 12 m-cy +9,6% 40 000 -3,0% 2016 2017 -0,4% +2,3% -1,1% -2,2% -6,7% +8,6% +10,6% 30 000 +8,5% +1,0% +7,6% Od początku roku 2018 ilość zarejestrowanych nowych 20 000 samochodów dostawczych powyżej 3,5 t w EU wzr

  32. Slide 32: Informacje z rynku - samochody ciężarowe powyżej 16 t

    Informacje z rynku Rejestracja nowych samochodów ciężarowych powyżej 16 t w EU – ostatnie 12 m-cy 40 000 2016 2017 -2,7% +7,7% +2,3% -0,4% 30 000 +2,2% +8,9% -6,2% +11,7% -2,4% +6,9% +2,5% +8,6% Od początku roku 2018 ilość 20 000 zarejestrowanych nowych samochodów ciężarowych w EU wzrosła o 5,1 % w

  33. Slide 33: Sprzedaż segmentu motoryzacji wg grup pojazdów

    Sprzedaży segmentu motoryzacji wg grup pojazdów Realizacja przyjętej strategii przez Spółkę 2015 2016 2017 van van van 4% truck 5% 6% truck truck 10% compact 9% 9% compact compact 28% 35% 32% premium premium premium 51% 54% 57% www.sanokrubber.pl 33

  34. Slide 34: Nominacje na nowe projekty

    Nominacje na nowe projekty Nominacje na nowe projekty 2013-2018( 11 m-cy) Grupa Sanok RC - Motoryzacja MLN EUR 35 000 30 000 25 000 20 000 15 000 10 000 5 000 0 2013 2014 2015 2016 2017 2018 11 m-cy Wartości przedstawione na powyższym wykresie w poszczególnych latach informują o wielkości średnioroc

  35. Slide 35: Dalsze kierunki rozwoju Grupy

    DALSZE KIERUNKI ROZWOJU GRUPY

  36. Slide 36: Strategiczne cele Grupy

    STRATEGICZNE CELE GRUPY . Inwestycje w SANOK RC zgodnie z dotychczasową polityką • Zakończenie restrukturyzacji Konsekwentna budowa DRAFTEX pozycji globalnego dostawcy • Restrukturyzacja i Rozwój QMRP w segmencie motoryzacji. • Dalsza ekspansja 2016 2020 . Poszerzanie portfela produktów i rynków w N

  37. Slide 37: Dziękujemy za uwagę

    Dziękujemy za uwagę SANOK RUBBER COMPANY S.A. www.sanokrubber.pl ul. Przemyska 24 Numer KRS: 0000099813 38-500 Sanok NIP: 6870004321 e-mail: kontakt@sanokrubber.pl REGON: 004023400

Sanok Rubber Company — 9M 2018 Earnings Presentation on 6ix