Slide 1: Prezentacja wyników za 3Q16
ue PREZENTACJA/ WYNIKOW ZA 3016 Warszawa, 10 listopada 2016 VISTULA WOLCZANKA DENT CLER
Slide 2: Oświadczenie
Oświadczenie Niniejsza prezentacja („Prezentacja") została przygotowana przez Vistula Group SA („Spółka") z należytą starannością. Może ona jednak posiadać pewne nieścisłości lub pominięcia. Prezentacja nie zawiera kompletnej ani całościowej analizy finansowej Spółki, jak również nie przedstawia jej
Slide 3: ) Free
a —_ 7) fs ) Free \
Slide 4: Wyniki 9M16 zgodne z budżetem
Wyniki 9M16 zgodne z budżetem PRZYCHODY 410,4 mln PLN +15,8% ZYSK NETTO 16,1 mln PLN MARŻA BRUTTO +21,9% 51,9% -0,9 p.p. EBIT +3,3% 26,1 mln PLN 9M15 9M16 Prezentacja 3Q16 4
Slide 5: Kontynuacja dynamicznego rozwoju sieci
Kontynuacja dynamicznego rozwoju sieci LICZBA SKLEPÓW 9M16 VISTULA 107 +13 POWIERZCHNIA 28 870 m2 WÓLCZANKA 109 +23 DENI CLER 31 -1 +7,6% W.KRUK 96 +12 VISTULA GROUP 343 +47 9M15 9M16 Prezentacja 3Q16 5
Slide 6: Slide 6
Slide 7: Vistula: lider wzrostów w 3Q16
Vistula: lider wzrostów w 3Q16 Sieć sprzedaży marki Vistula o Powierzchnia marki Vistula na koniec 3Q16 wzrosła o 11% r/r. 3Q15 3Q16 r/r o Sieć sprzedaży powiększyła się o 13 sklepów Ilość sklepów 94 107 +13 w ciągu 12 miesięcy. w tym franczyza 10 20 +10 o Dynamiczny rozwój franczyzy: Powierzchnia (
Slide 8: Vistula: sukces kampanii marketingowej
Vistula: sukces kampanii marketingowej Wartościowa struktura przychodów o Dwucyfrowe wzrosty w marce Vistula i marki Vistula podwojenie sprzedaży kolekcji 10% 10% 15% 13% okazjonalnych dzięki kontynuacji kampanii 28% 30% 17% 15% z Robertem Lewandowskim. 5% 9% o Konsekwentny rozwój oferty casualowej
Slide 9: Slide 9
Slide 10: WLC: istotne zmiany w strukturze sieci
WLC: istotne zmiany w strukturze sieci Sieć sprzedaży marki Wólczanka o Liczba sklepów Wólczanki wzrosła o 23 salony netto r/r (11 to sklepy franczyzowe). 3Q15 3Q16 r/r o Powierzchnia sklepów wzrosła o 4% r/r, Ilość sklepów 86 109 +23 w tym powierzchnia sklepów franczyzowych w tym franczyza 10 21 +1
Slide 11: WLC: czekamy na dojrzałość nowych sklepów
WLC: czekamy na dojrzałość nowych sklepów Wartościowa struktura przychodów o Podwojenie udziału koszul damskich marki Wólczanka w sprzedaży w 3Q16. Konsekwentny spadek udziału krawatów w sprzedaży wraz z 9% 6% 32% 34% 15% popularyzacją stylu casual. 27% o Stabilizacja udziału droższej marki Lambert
Slide 12: Deni Cler
DENI CLER MILANO
Slide 13: Deni Cler: niższa r/r średnia powierzchnia
Deni Cler: niższa r/r średnia powierzchnia Sieć sprzedaży marki Deni Cler o W ramach optymalizacji sieci zamknięto 3Q15 3Q16 r/r 1 sklep o powierzchni około 150 m2. Średnia powierzchnia pracująca była o 5% niższa r/r Ilość sklepów 32 31 -1 w 3Q16. w tym franczyza 8 8 0 o 32. sklep marki otwarty w Ga
Slide 14: Deni Cler: wrzesień pod presją ciepłej pogody
Deni Cler: wrzesień pod presją ciepłej pogody Historyczne wyniki spółki Deni Cler (mln PLN) o Pozytywne efekty pracy nad kolekcją wiosna/lato 2016 widoczne w wynikach lipca 1,9 i sierpnia. 1,4 o Ciepła pogoda we wrześniu niekorzystnie 0,8 0,7 0,4 0,4 wpłynęła na zakupy kolekcji jesień/ zima -0,6 -0,
Slide 15: Slide 15
Slide 16: W.Kruk: dynamiczny rozwój
W.Kruk: dynamiczny rozwój Sieć sprzedaży marki W.Kruk o Dynamiczny przyrost powierzchni marki W.Kruk r/r. 3Q15 3Q16 r/r o Otwarcie 12 sklepów własnych przełożyło się Ilość sklepów 84 96 +12 na 10% r/r wzrost powierzchni handlowej marki. w tym franczyza - - - o Otwarcia sklepów własnych miały miejsce
Slide 17: W.Kruk: utrzymanie EBITu sklepów
W.Kruk: utrzymanie EBITu sklepów Wartościowa struktura przychodów o W 3Q16 sprzedaż biżuterii rosła szybciej niż marki W.Kruk zegarków i wyniosła 41,1 mln PLN, +18% r/r. 21% 20% 28% 29% o Sprzedaż biżuterii srebrnej rosła szybciej niż złotej w 3Q16. o Udział zegarków w sprzedaży 3Q16 pozostał 79% 80
Slide 18: Podsumowanie wyników marek w 3Q16
Podsumowanie wyników marek w 3Q16 Sukces kampanii promocyjnej Vistuli. Wzrosty SPRZEDAŻ sprzedaży na m2 w każdej marce, mimo dynamicznego rozwoju powierzchni. MARŻA Obniżenie marży brutto w wybranych markach przez B R UT TO ciepłą pogodę we wrześniu. Utrzymanie łącznego EBITu sklepów rok-do-roku, EB
Slide 19: Vistula
VISTULA
Slide 20: Szybki przyrost powierzchni grupy
Szybki przyrost powierzchni grupy Przyrost powierzchni grupy r/r (tys. m2) o Powierzchnia grupy wyniosła 28,9 tys. m2 na 28,9 koniec 3Q16, +7,6% r/r. 26,8 1,3 0,8 o Powierzchnia segmentu odzieżowego 7,1 7,8 dominowała nad jubilerską. Segment +7% r/r +10% r/r odzieżowy dodał 1,3 tys. m2, rosnąc o 7%
Slide 21: Rosnąca sprzedaż na m2
Rosnąca sprzedaż na m2 Sprzedaż grupy 9M16 o Sprzedaż grupy w 3Q16 wyniosła (mln PLN) 410,4 +16% 136,6 mln PLN (+15% r/r), a w 9M16 163,1 410,4 mln PLN (+16% r/r). 154,3 132,5 136,6 o W 3Q16 segment odzieżowy rósł w 103,2 118,8 119,5 71,1 55,3 podobnym tempie co segment jubilerski 49,3 54,6 39,3 47,
Slide 22: Narastająca marża brutto zgodna z planem
Narastająca marża brutto zgodna z planem Zysk brutto na sprzedaży 9M16 o Zysk brutto na sprzedaży grupy wyniósł (mln PLN) 212,8 +14% w 3Q16 69,1 mln PLN (+10% r/r), a w 9M16 89,0 212,8 mln PLN (+14% r/r). 82,8 71,0 69,1 o W 9M16 zysk brutto na sprzedaży segmentu 62,9 60,9 53,3 40,1 29,1 odzieżowego
Slide 23: Utrzymanie zysku operacyjnego
Utrzymanie zysku operacyjnego Koszty operacyjne m-c/m2 (PLN) o Koszty operacyjne grupy/ m2 wzrosły tylko o 3% w 3Q16 do 725 PLN/m2 miesięcznie. 793 765 725 667 671 702 716 o Koszty segmentu odzieżowego wyniosły 300 265 629 PLN/m2 w 3Q16, +6% r/r, a koszty 261 251 228 244 240 segmentu jubilerskiego t
Slide 24: Dynamiczny wzrost zysku netto w 3Q16
Dynamiczny wzrost zysku netto w 3Q16 mln PLN 3Q15 3Q16 r/r o Wzrost sprzedaży znacząco powyżej wzrostu Sprzedaż 118,8 136,6 15,0% powierzchni. Zysk brutto na sprzedaży 62,9 69,1 9,8% o Nieznaczne osłabienie marży brutto grupy: Marża brutto na sprzedaży 53,0% 50,6% -2,4p.p. niekorzystna ciepła pogoda
Slide 25: Wzrosty na wszystkich poziomach w 9M16
Wzrosty na wszystkich poziomach w 9M16 mln PLN 9M15 9M16 r/r o Dynamiczne wzrosty sprzedaży r/r: korzystne Sprzedaż 354,6 410,4 15,8% trendy w obu segmentach oraz rozwój powierzchni grupy. Zysk brutto na sprzedaży 187,3 212,8 13,6% o Około 1 p.p. spadek marży brutto grupy Marża brutto na sprzedaży 5
Slide 26: Zadłużenie na bezpiecznym poziomie
Zadłużenie na bezpiecznym poziomie Dług netto (mln PLN) o Środki pieniężne pozostały na stabilnym poziomie r/r. 30,3 26,9 39,1 16,1 37,3 52,0 o Konsekwentna redukcja zadłużenia 30,6 długoterminowego r/r (wzrost kw./kw. wynika 106,6 104,6 102,5 99,8 97,9 97,5 98,3 z refinansowania aktywów produkcyjny
Slide 27: Inwestycje w zapasy
Inwestycje w zapasy Inwestycje w zapasy (mln PLN) o Wzrost zapasów o 20% r/r wynika z rozwoju sieci oraz planowanych na 4Q16 otwarć 265,2 nowych sklepów oraz wzrostów sprzedaży. 220,8 o Zapasy segmentu odzieżowego wzrosły 135,9 o 24,5% r/r ze względu na przyśpieszenie +19,0 117,0 +25,5 zatowarowania
Slide 28: Sezonowe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy
Sezonowe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy Kapitał obrotowy (mln PLN) raportowane o Mniejsze r/r obciążenie przepływów -10,3 i -26,3 operacyjnych zapasami. 3Q15 to pierwszy 12,9 kwartał zwiększonego zatowarowania W.Kruk. 4,6 3,8 o Spadek zobowiązań wynika z przeniesionych płatności W.Kruk z 2Q16 (
Slide 29: Slide 29
Slide 30: Podtrzymujemy cele rozwoju na 2016 rok
Podtrzymujemy cele rozwoju na 2016 rok 2015 2016 cel r/r 4Q16 2016 rokiem przyśpieszenia sklepy 228 267 39 20 SEGMENT rozwoju organicznego. ODZIEŻOWY m2 20 551 22 501 9% 1 391 Koncentracja na rozwoju Vistuli i sklepy 98 113 15 6 VISTULA Wólczanki przez sklepy własne i m2 12 935 14 673 13% 783 francz
Slide 31: Najważniejszy kwartał w roku przed nami
Najważniejszy kwartał w roku przed nami SEGMENT SEGMENT VISTULA ODZIEŻOWY JUBILERSKI GROUP W 2015 r. 4Q15 W 2015 r. 4Q15 W 2015 r. 4Q15 wygenerował ok. 30% wygenerował ok. 35% wygenerował 32% sprzedaży i ok. 40% sprzedaży i ok. 50% sprzedaży i 46% EBITu segmentu. EBITu segmentu. EBITu grupy. Oczekuj
Slide 32: Podtrzymujemy cele na 2016 rok
Podtrzymujemy cele na 2016 rok Dwucyfrowy wzrost przychodów grupy: dynamiczny SPRZEDAŻ rozwój powierzchni i poprawa sprzedaży na m2. Marża brutto grupy w 2016 roku nie powinna spaść EBIT więcej niż 1-1,5 p.p. w porównaniu do 2015 roku. Kontrolowany wzrost kosztów operacyjnych na m2. Znacząca poprawa
Slide 33: Planujemy szybki rozwój franczyzy
Planujemy szybki rozwój franczyzy SEGMENT SEGMENT VISTULA ODZIEŻOWY JUBILERSKI GROUP Powierzchnia sklepów Posiadamy sklepy W 2017 roku franczyzowych franczyzowe trzech planujemy start (tys. m2) marek odzieżowych. franczyzy marki 6,3 +48% W.Kruk. W 2016 r. powinny 4,2 stanowić ok. 14% Celem jest otwa
Slide 34: Usprawnianie kanału e-commerce
Usprawnianie kanału e-commerce OBECNA D O C E LO WA KORZYŚCI LOGIST YKA LOGIST YKA Logistyka on-line w Przyśpieszenie Logistyka realizowana outsourcingu. realizacji zamówień. w outsourcingu. Jeden partner Poprawa dostępności logistyczny on-line i oferty produktowej. Logistyka dla off-line w 2Q17. e-
Slide 35: Przemyślana strategia marketingowa
Przemyślana strategia marketingowa 2015 ROK 2016 ROK 2017 ROK Brak dużych kampanii. Wydatki Wydatki Czerpanie korzyści z marketingowe marketingowe wcześniejszych stanowiły 3% stanowić będą mniej nakładów. przychodów grupy. niż 3% przychodów grupy. Wydatki na marketing Koncentracja na (mln PLN) marke
Slide 36: Dalszy dynamiczny rozwój w 2017 roku
Dalszy dynamiczny rozwój w 2017 roku 2016 cel 2017 cel r/r 2017 to kolejny rok szybkiego, SEGMENT sklepy 267 298 31 ok. 10% organicznego wzrostu ODZIEŻOWY m2 22 501 24 677 10% powierzchni grupy. sklepy 113 128 15 Wydatki inwestycyjne w 2017 VISTULA m2 14 673 16 355 11% roku powinny wynieść ok. 15 ml
Slide 37: Vistula
VISTULA
Slide 38: Slajdy
SLAJDY
Slide 39: Vistula: podsumowanie 3Q16
Vistula: podsumowanie 3Q16 Vistula (moda męska) o LANTIER: dla mężczyzn zobowiązanych do formalnego dress code o VISTULA: łatwa do zestawiania współczesna klasyka. VISTULA RED: najnowsze trendy o VISTULA MADE TO MEASURE: szycie na miarę dla najbardziej wymagających klientów. Limitowana kolekcja Sele
Slide 40: Wólczanka: podsumowanie 3Q16
Wólczanka: podsumowanie 3Q16 Wólczanka (moda męska i damska) o Wólczanka prowadzi w Polsce sieć sklepów własnych i franczyzowych z koszulami męskimi i damskimi, dzianiną oraz dodatkami. o W naszej ofercie są dwie marki: Wólczanka oraz Lambert. Koszule promowane przez top modeli o Kolekcję na jesień
Slide 41: Deni Cler: podsumowanie 3Q16
Deni Cler: podsumowanie 3Q16 Deni Cler (moda damska) o Sieć sklepów własnych z modą damską adresowaną do kobiet powyżej 35 roku życia, ceniących wysoką jakość i elegancję. o Kolekcje Deni Cler szyte są z najwyższej jakości tkanin ze szlachetnymi dodatkami i designerskim krojem. Wieczorowa kolekcja E
Slide 42: W.Kruk: podsumowanie 3Q16
W.Kruk: podsumowanie 3Q16 Najstarsza marka jubilerska w Polsce o Oferta jubilerska obejmuje złotą, srebrną i platynową biżuterię, brylanty, kamienie szlachetne oraz autorskie kolekcje. o Oferta W.Kruk to też światowe marki zegarków, tj. Rolex (wyłączność), Omega, Longines, IWC, TAG Heuer, Burberry,
Slide 43: Struktura grupy
Struktura grupy VISTULA GROUP Spółki będące podstawą skonsolidowanego sprawozdania SEGMENT SEGMENT POZOSTAŁA JUBILERSKI ODZIEŻOWY DZIAŁALNOŚĆ W.Kruk SA Vistula Group SA Wólczanka Shirts Biżuteria, zegarki spółka matka Manufacturing sp. z o.o. Marki Vistula, Wólczanka Produkcja DCG SA VG Property sp.
Slide 44: Liczba sklepów
Liczba sklepów LICZBA SKLEPÓW 1Q15 2Q15 3Q15 4Q15 1Q16 2Q16 3Q16 SEGMENT całość 212 209 212 228 230 242 247 ODZIEŻOWY franczyza 25 23 28 36 38 46 49 całość 90 92 94 98 102 105 107 VISTULA franczyza 7 8 10 13 15 18 20 całość 90 85 86 98 97 106 109 WÓLCZANKA franczyza 10 7 10 15 16 20 21 całość 32 32
Slide 45: Powierzchnia sklepów
Powierzchnia sklepów M2 POWIERZCHNI 1Q15 2Q15 3Q15 4Q15 1Q16 2Q16 3Q16 SEGMENT całość 19 370 19 306 19 768 20 551 20 251 20 825 21 111 ODZIEŻOWY franczyza 1 696 1 806 2 153 2 602 2 678 3 183 3 428 całość 11 939 12 161 12 562 12 935 13 354 13 668 13 890 VISTULA franczyza 815 931 1 184 1 496 1 636 1 9
Slide 46: Sprzedaż internetowa
Sprzedaż internetowa Sprzedaż internetowa po markach (mln PLN) o Posiadamy własne sklepy internetowe dla 9M16 wszystkich czterech marek detalicznych. 15 31,2 +58% Nie jesteśmy obecni na platformach multibrandowych. 10 1,6 1,9 2,2 1,6 o Sprzedaż i koszty sklepów internetowych 5 1,1 1,0 1,2 przypisywa
Slide 47: Koszty marketingu
Koszty marketingu Koszty marketingu po segmentach (PLN mln) o Wydatki marketingowe to część kosztów sprzedaży grupy. o Składają się z: (1) powtarzalnych wydatków 1,1 reklamowych (katalogi, sesje zdjęciowe) oraz 4,3 (2) ogólnopolskich wizerunkowych kampanii 2,2 1,5 4,9 0,8 reklamowych w czasopismach,
Slide 48: Ekspozycja na ryzyko kursowe
Ekspozycja na ryzyko kursowe Podział kosztu wytworzenia sprzedanych o Ryzyko kursowe jest znaczące dla grupy produktów za 9M16 na waluty kapitałowej. (mln PLN) CHF; 6% o Grupa jest beneficjentem umacniania się złotego do obcych walut. USD; 25% o Deprecjacja złotego do głównych walut (USD, EUR; 25% E
Slide 49: Historyczne wyniki kwartalne
Historyczne wyniki kwartalne mln PLN 4Q14 4Q15 1Q15 1Q16 2Q15 2Q16 3Q15 3Q16 r/r Sprzedaż 140,6 163,1 103,2 119,5 132,5 154,3 118,8 136,6 15,0% Zysk brutto na sprzedaży 77,3 89,0 53,3 60,9 71,0 82,8 62,9 69,1 9,8% Marża brutto na sprzedaży 55,0% 54,6% 51,7% 51,0% 53,6% 53,6% 53,0% 50,6% -2,4p.p. Kos
Slide 50: Szczegóły zadłużenia
Szczegóły zadłużenia mln PLN 3Q15 2015 3Q16 o Całość zadłużenia odsetkowego stanowią Zadłużenie umowy kredytowe. Na zadłużenie bankowe 102,5 99,8 98,3 składają się w kredyty w rachunku obrotowym długoterminowe oraz kredyty inwestycyjne. Dług bankowy 101,9 98,1 96,7 o Istnieje możliwość dalszego fina
Slide 51: Miesięczne dane o sprzedaży
Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY SEGMENTU ODZIEŻOWEGO (VISTULA, WÓLCZANKA, DENI CLER) 40 40% 35 33 31 30 30 31 30% 30 27 27 27 27 27 27 26 23 25 24 21 25 24 22 22 22 22 22 22 23 20% 21 19 20 2122 21 21 21 19 19 20 19 19 16 19 19 19 19 19 20 16 17 21 17 1817 16 16 17 17 19 17 19 16 16 16 14 15 1
Slide 52: Miesięczne dane o sprzedaży
Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY SEGMENTU JUBILERSKIEGO (W.KRUK) 45 43 40% 40 36 36 30% 35 33 30 20% 25 20 20 18 18 18 18 18 14 17 10% 14 1516 13 13 11 12 1416 15 15 15 16 14 15 14 15 15 16 13 13 13 13 14 13 13 14 1314 15 13 12 13 12 1216 12 12 12 11 12 11 11 12 12 11 11 11 11 10 11 910 9 10 9
Slide 53: Miesięczne dane o sprzedaży
Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY GRUPY KAPITAŁOWEJ 90 30% 81 80 73 73 25% 70 63 20% 60 55 53 48 48 46 46 47 43 48 15% 50 39 45 35 34 41 39 41 39 41 39 39 40 41 40 39 40 41 46 40 37 35 39 40 29 31 28 34 34 34 33 3434 34 35 34 33 35 34 34 39 10% 31 31 31 31 31 39 27 29 28 29 30 29 29 28 30 3134 5
Slide 54: Struktura akcjonariatu
Struktura akcjonariatu Struktura akcjonariatu 10.11.2016 Źródła informacji o stanie posiadania (udział w kapitale i głosach) akcji Vistula Group S.A. Ilość % udział 1. Informacja według stanu na dzień 31.12.2015 na akcji/głosów podstawie prospektu emisyjnego OFE PZU „Złota 1. PZU „Złota Jesień”OFE 3
Slide 55: Słowniczek
Słowniczek Przychody marek Vistula, Wólczanka, Deni Cler oraz segmentu hurtowego, B2B Segment odzieżowy i przerobu uszlachetniającego. Segment jubilerski Przychody detaliczne marki W.Kruk oraz pozostała sprzedaż (w tym B2B). Przychody zawierające asortyment: marynarki, spodnie, okrycia wierzchnie, C
Slide 56: Dziękujemy za uwagę
Dziękujemy za uwagę Vistula Group S.A. ul. Pilotów 10 31-462 Kraków