Cez As · PSECZ:CEZ
Cez As — ČEZ, a. s. — H1 2019 Earnings Presentation
38 slides from Cez As's earnings presentation, Aug 13, 2019
Slide 1: Prezentace k výsledkům hospodaření Skupiny ČEZ za I. pololetí 2019
PREZENTACE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA I. POLOLETÍ 2019 Neauditované konsolidované výsledky v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS) 13. srpna 2019
Slide 2: Obsah
OBSAH Hlavní výsledky, události a celoroční výhled Výsledky týmu Rozvoj Výsledky týmu Provoz 1
Slide 3: Hospodářské a provozní výsledky Skupiny ČEZ
HOSPODÁŘSKÉ A PROVOZNÍ VÝSLEDKY SKUPINY ČEZ (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Provozní výnosy 86,3 100,0 +13,8 +16% EBITDA 26,9 32,1 +5,2 +19% EBIT 12,7 17,1 +4,4 +35% Čistý zisk 7,7 11,2 +3,5 +45% Čistý zisk - očištěný * 7,8 12,0 +4,1 +52% Provozní CF 21,1 27,9 +6,8 +32% CAPEX 9,0 11,6 +2,6 +30%
Slide 4: Meziroční změna EBITDA dle segmentů
MEZIROČNÍ ZMĚNA EBITDA DLE SEGMENTŮ Hlavní příčiny meziroční změny EBITDA za I. pololetí: vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny v ČR vč. dopadu zajišťovacích obchodů a obchodování s komoditami (+2,9 mld. Kč) specifický vliv růstu cen komodit v I. pololetí 2018 (+1,6 mld. Kč), z toho 1,2 mld.
Slide 5: Ostatní náklady a výnosy
OSTATNÍ NÁKLADY A VÝNOSY (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % EBITDA 26,9 32,1 +5,2 +19% Odpisy a opravné položky k majetku* -14,2 -15,0 -0,8 -5% Ostatní náklady a výnosy -3,4 -3,5 -0,1 -3% Úrokové náklady a výnosy -2,4 -2,5 -0,1 -5% Úroky z jaderných a ostatních rezerv -0,9 -0,9 -0,0 -4% Výnosy a n
Slide 6: Potvrzujeme výhled hospodaření za rok 2019
POTVRZUJEME VÝHLED HOSPODAŘENÍ ZA ROK 2019 EBITDA OČEKÁVÁME VE VÝŠI 57 AŽ 59 MLD. KČ, ČISTÝ ZISK OČIŠTĚNÝ 17 AŽ 19 MLD. KČ 80 mld. Kč EBITDA Hlavní předpoklady predikce: 57 – 59 60 49,5 očekávaná výroba elektřiny ve zdrojích Skupiny ČEZ celkem 66,9 TWh, 40 z toho 30,6 TWh z jaderných zdrojů oček
Slide 7: Proběhla řádná valná hromada společnosti ČEZ, a. s.
26. 6. PROBĚHLA ŘÁDNÁ VALNÁ HROMADA SPOLEČNOSTI ČEZ, A. S. ROZHODNUTÍ VALNÉ HROMADY schválena účetní závěrka ČEZ, a. s., a konsolidovaná účetní závěrka Skupiny ČEZ za rok 2018 rozhodnuto o rozdělení zisku ČEZ, a. s., za rok 2018. Dividenda (resp. podíl na zisku k rozdělení mezi akcionáře) byla s
Slide 8: Priority aktualizované strategie a koncepce podnikatelské činnosti
PRIORITY AKTUALIZOVANÉ STRATEGIE A KONCEPCE PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI SKUPINY ČEZ Strategické priority Skupiny ČEZ Hlavní strategické teze Skupiny ČEZ Efektivní řízení jaderných a pánevních uhelných elektráren Efektivní provoz, optimální využití a příprava podmínek pro realizaci nového jaderného zdro
Slide 9: Shrnutí hlavních parametrů dosavadní a aktualizované strategie
SHRNUTÍ HLAVNÍCH PARAMETRŮ DOSAVADNÍ A AKTUALIZOVANÉ STRATEGIE SKUPINY ČEZ Dosavadní strategie Aktualizovaná strategie (2012-2018) (2019+) Zaměření na ČR a trhy střední Silnější zaměření na domácí trh. Geografické a západní Evropy v blízkosti Regionální nabídka v segmentu zaměření ČR se stabil
Slide 10: Hlavní věcné a rámcové finanční cíle aktualizované strategie
HLAVNÍ VĚCNÉ A RÁMCOVÉ FINANČNÍ CÍLE AKTUALIZOVANÉ STRATEGIE Cíl dodatečné Strategické priority Hlavní věcné cíle a ambice do roku 2025 EBITDA 2025* Bezpečná a efektivní výroba z jaderných zdrojů (WANO hodnocení jaderných elektráren ČEZ nad (mld. Kč) Efektivní provoz, mediánem světových provozovat
Slide 11: Aktualizována dividendová politika společnosti
V NÁVAZNOSTI NA AKTUALIZACI STRATEGIE BYLA AKTUALIZOVÁNA TAKÉ DIVIDENDOVÁ POLITIKA SPOLEČNOSTI Dosavadní dividendová politika od roku 2017 rozšířený výplatní poměr 60 – 100 % z konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením daného roku zveře
Slide 12: Vybrané události za uplynulé čtvrtletí
VYBRANÉ UDÁLOSTI ZA UPLYNULÉ ČTVRTLETÍ UZAVŘENA SMLOUVA S EUROHOLD O PRODEJI BULHARSKÝCH AKTIV ZA 335 MIL. EUR V návaznosti na zamítavý postoj bulharského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k prodeji bulharských aktiv společnosti Inercom rozhodla společnost ČEZ o ukončení smlouvy s Inercom. N
Slide 13: Obsah
OBSAH Hlavní výsledky, události a celoroční výhled Výsledky týmu Rozvoj Výsledky týmu Provoz 12
Slide 14: ESCO společnosti
ESCO SPOLEČNOSTI TRŽBY ZA I. POLOLETÍ MEZIROČNĚ VZROSTLY O 27 % mld. Kč mld. Kč 21,6 20 +36% 15,9 15 13,0 +51% 8,6 10 5 +20% 6,6 5,5 1,8 +12% 2,0 0 2018 2019 E Německo (+18 %) Německo (+51 %) + vliv akvizice Skupiny Kofler Energies (konsolidace 31. 7. 2018), + meziroční organický růst Skupiny Elevio
Slide 15: Výroba elektřiny - nová energetika a prodej
VÝROBA ELEKTŘINY SEGMENTY VÝROBA - NOVÁ ENERGETIKA A PRODEJ Německo (+8 %) Německo (+16 %) + nepříznivé povětrnostní podmínky v roce 2018 + nepříznivé povětrnostní podmínky v roce 2018 Česká republika (+57 %) Česká republika (+22 %) + zejména vliv zařazení společnosti ČEZ Energo + zejména vliv zařaz
Slide 16: Segment: Výroba – nová energetika
SEGMENT: VÝROBA – NOVÁ ENERGETIKA EBITDA (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Česká republika 1,1 1,2 +0,1 +5% Rumunsko 0,8 0,9 +0,1 +17% Německo 0,2 0,3 0,0 +23% Další státy -0,1 -0,1 +0,1 +45% Výroba - nová energetika 2,0 2,3 +0,3 +15% Česká republika (+0,1 mld. Kč) vyšší objem vyrobené elektřin
Slide 17: Segment: Distribuce
SEGMENT: DISTRIBUCE EBITDA (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Česká republika 8,6 9,1 +0,5 +5% Rumunsko 0,8 0,7 -0,1 -17% Bulharsko 0,6 0,6 0,0 +1% Distribuce 10,1 10,4 +0,3 +3% Česká republika (+0,5 mld. Kč) vyšší marže z distribuce elektřiny (+0,3 mld. Kč) výnosy ze zajištění příkonu a připo
Slide 18: Segment: Prodej
SEGMENT: PRODEJ EBITDA (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Česká republika 1,7 1,4 -0,3 -15% Německo 0,1 0,2 +0,1 +62% Rumunsko 0,4 0,1 -0,3 -79% Bulharsko 0,1 0,2 +0,1 +88% Další státy -0,1 0,0 +0,2 - Prodej 2,1 1,9 -0,2 -9% Česká republika (-0,3 mld. Kč) nižší hrubá marže z prodeje komodit (-0,
Slide 19: Obsah
OBSAH Hlavní výsledky, události a celoroční výhled Výsledky týmu Rozvoj Výsledky týmu Provoz 18
Slide 20: Výroba elektřiny - segment tradiční energetika
VÝROBA ELEKTŘINY SEGMENT VÝROBA - TRADIČNÍ ENERGETIKA Jaderné elektrárny (+2 %) Jaderné elektrárny (+2 %) + efektivní provoz a optimalizace odstávek obou elektráren + efektivní provoz a optimalizace odstávek obou elektráren Uhelné elektrárny (-1 %) Uhelné elektrárny (+1 %) Česká republika (0 %) Česk
Slide 21: Segment: Výroba – tradiční energetika
SEGMENT: VÝROBA – TRADIČNÍ ENERGETIKA EBITDA (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Česká republika 9,1 13,7 +4,6 +51% Polsko 0,5 0,4 -0,1 -23% Další státy -0,0 0,0 +0,1 - Výroba - tradiční energetika 9,6 14,1 +4,5 +48% Česká republika (+4,6 mld. Kč) vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny včetně d
Slide 22: Segment těžba, segment podpůrné činnosti
SEGMENT TĚŽBA, SEGMENT PODPŮRNÉ ČINNOSTI EBITDA (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Česká republika 2,4 2,5 +0,1 +6% Těžba 2,4 2,5 +0,1 +6% Česká republika (+0,1 mld. Kč) vyšší tržby z prodeje uhlí zejména ze Skupiny ČEZ EBITDA (mld. Kč) 1-6/2018 1-6/2019 Rozdíl % Česká republika 0,8 0,8 +0,1 +10
Slide 23: ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby
ČEZ STANDARDNĚ POKRAČUJE V ZAJIŠŤOVÁNÍ TRŽEB Z VÝROBY VE STŘEDNĚDOBÉM HORIZONTU Zajišťovací cena vyrobené elektřiny a pořizovací cena povolenek k 30. 6. 2019 Prodejní cena elektřiny € 42,3 € 43,6 € 44,8 € 40,9 (EUR/MWh) € 12,6 € 17,0 € 18,2 € 12,6 Pořizovací cena EUA (EUR/t) Pozn. Průměrná pořizovac
Slide 24: Přílohy
PŘÍLOHY Ostatní vybrané události za uplynulé čtvrtletí Cash flow EBITDA – meziroční srovnání II. čtvrtletí Čistý zisk – meziroční srovnání II. čtvrtletí Stav a struktura dluhu Investice do dlouhodobého majetku Přehled aktiv a pasiv Spotřeba elektřiny Vývoj na trzích Bilance elekt
Slide 25: Ostatní vybrané události za uplynulé čtvrtletí
OSTATNÍ VYBRANÉ UDÁLOSTI ZA UPLYNULÉ ČTVRTLETÍ REALIZOVÁNY DALŠÍ AKVIZICE V OBLASTI ESCO V Německu byla ke dni 15. 5. prostřednictvím skupiny Elevion dokončena akvizice 100% podílu ve skupině HERMOS. Skupina HERMOS, mezinárodní skupina s 508 zaměstnanci, se specializuje na automatizaci a IT řešení
Slide 26: Cash flow (peněžní toky)
CASH FLOW (PENĚŽNÍ TOKY) Peněžní toky z provozní činnosti (+27,9 mld. Kč) zisk po úpravách vč. daně z příjmů (+30,5 mld. Kč): zisk před zdaněním (+13,6 mld. Kč), odpisy a amortizace jaderného paliva (+16,3 mld. Kč), ostatní opravné položky a ostat. nepeněžní náklady a výnosy (+4,9 mld. Kč), opravn
Slide 27: EBITDA – meziroční srovnání II. čtvrtletí
EBITDA – MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ II. ČTVRTLETÍ EBITDA Skupina ČEZ (+3,4 mld. Kč): Těžba (+0,1 mld. Kč): vyšší tržby z prodeje uhlí zejména ze Skupiny ČEZ Výroba – tradiční energetika (+2,5 mld. Kč): vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny vč. dopadu zajišťovacích obchodů a obchodování s komoditami (
Slide 28: Čistý zisk – meziroční srovnání II. čtvrtletí
ČISTÝ ZISK – MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ II. ČTVRTLETÍ (mld. Kč) 4-6/2018 4-6/2019 Rozdíl % EBITDA 9,4 12,8 +3,4 +37% Odpisy a opravné položky k majetku* -7,1 -7,5 -0,4 -6% Ostatní náklady a výnosy -1,9 -1,9 -0,0 -1% Daň z příjmů 0,0 -0,5 -0,5 - Čistý zisk 0,5 2,9 +2,5 >200% Čistý zisk - očištěný 0,6 3,2 +2,
Slide 29: Stav a struktura dluhu
STAV A STRUKTURA DLUHU SKUPINA ČEZ SI UDRŽUJE SILNOU LIKVIDNÍ POZICI Úroveň zadlužení** Profil splatnosti dluhopisů (k 30. 6. 2019) mld. Kč k 31. 12. 2018 k 30. 6. 2019 25 Dluhy a úvěry mld. Kč 162,8 154,3 20 Peníze a fin. aktiva* mld. Kč 11,5 11,0 15 Čistý dluh mld. Kč 151,3 143,2 Čistý dluh / EBIT
Slide 30: Investice do dlouhodobého majetku dle segmentů
INVESTICE DO DLOUHODOBÉHO MAJETKU V ČLENĚNÍ DLE JEDNOTLIVÝCH SEGMENTŮ mld. Kč 1-6/2018 1-6/2019 Výroba - tradiční energetika 2,5 3,8 z toho pořízení jaderného paliva 1,1 1,6 Výroba - nová energetika 0,1 0,5 Těžba 0,6 0,8 Distribuce 5,3 5,7 Česká republika 4,3 4,4 Rumunsko 0,6 0,5 Bulharsko 0,4 0,7 P
Slide 31: Přehled aktiv a pasiv
PŘEHLED AKTIV A PASIV Vlastní kapitál vzrostl o 8,3 mld. Kč Dlouhodobý hmotný majetek, jaderné palivo a investice čistý zisk za účetní období +11,2 mld. Kč vzrostly o 0,9 mld. Kč ostatní úplný výsledek +9,6 mld. Kč investice převyšující odpisy, opravné položky a vyřazení majetku +1,2 mld. Kč
Slide 32: Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce
SPOTŘEBA ELEKTŘINY NA DISTRIBUČNÍM ÚZEMÍ SPOLEČNOSTI ČEZ DISTRIBUCE Spotřeba na distribučním území Spotřeba klimaticky a kalendářně společnosti ČEZ Distribuce přepočtená* TWh TWh Vývoj spotřeby (+0,3 %) dle jednotlivých segmentů: 18,70 -0,5 % velkoodběratelé +1,7 % domácnosti 18,56 +1,0 % podn
Slide 33: Vývoj na trzích
VYVOJ NA TRZICH CZK Vyvoj kurzu akcii CEZ 700 EUR /t Povolenky 40 600 4 30 4 enameth IN pte end rar 20 4 500 5 10 4 “0° °°». »s s » » » » » 2 f 2 Ww . 2 w Rs os os x a ws os os —— forward 2020 EUR / MWh Elektrina USD /t Uhli a plyn EUR/MWh 60 105 a 70 TY ona a Le Ly \ 50 4 4o | 30 4 20 . , , : . r 3
Slide 34: Bilance elektřiny (GWh)
Bilance elektřiny (GWh) Index I. pololetí 2018 I. pololetí 2019 2019/2018 Dodávka 27 584 28 998 +5% Výroba 30 743 32 066 +4% Vlastní a ostatní spotřeba včetně přečerpávání -3 159 -3 069 -3% Prodej koncovým zákazníkům -19 043 -18 229 -4% Saldo velkoobchodu -6 467 -8 795 +36% Prodej na velkoobchodním
Slide 35: Bilance elektřiny (GWh) po segmentech
Bilance elektřiny (GWh) po segmentech Výroba - tradiční Výroba - nová I. pololetí 2019 energetika energetika Distribuce Prodej Eliminace Skupina ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 27 789 +5% 1 049 +8% 0 - 159 >200% 0 - 28 998 +5% Výroba 30 842 +4% 1 059 +8% 0 - 166 >200% 0 -
Slide 36: Bilance elektřiny (GWh) po zemích
Bilance elektřiny (GWh) po zemích I. pololetí 2019 Česká republika Polsko Rumunsko Bulharsko Německo Ostatní Eliminace Skupina ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 27 128 +6% 1 034 -8% 680 +8% 3 -2% 153 +8% 0 - 0 - 28 998 +5% Výroba 30 034 +5% 1 187 -8% 689 +8%
Slide 37: Metodika výpočtu ukazatelů nespecifikovaných v rámci IFRS
Metodika výpočtu ukazatelů nespecifikovaných v rámci IFRS V souladu s pokyny ESMA informuje společnost ČEZ podrobněji o ukazatelích, které standardně nejsou vykazovány v rámci IFRS výkazů či jejichž složky nejsou přímo dostupné ze standardizovaných účetních výkazů (účetní závěrka). Tyto ukazatele př
Slide 38: Složky výpočtů jednotlivých ukazatelů
Většina složek výpočtů jednotlivých ukazatelů je přímo součástí účetní závěrky. Části výpočtů, které nejsou součástí účetní závěrky, jsou zpravidla přímou součástí účetnictví společnosti a jsou definovány následovně: Vysoce likvidní finanční aktiva – součást ukazatele Čistý dluh (v mil. Kč): k 31. 1