Slide 1: SRV – Elämäsi rakentaja: Tilinpäätöskatsaus 1-12/2013
SRV – Elämäsi rakentaja Tilinpäätöskatsaus 1-12/2013 Jukka Hienonen Toimitusjohtaja 14.2.2014 1
Slide 2: Liiketoiminnalla kolme tukijalkaa
Liiketoiminnalla kolme tukijalkaa 1-12/2013 Kotimaan liiketoiminta 85 % konsernin liikevaihdosta Kansainvälinen liiketoiminta 15 % konsernin Toimitilarakentaminen Asuntorakentaminen 56 %* 44 %* liikevaihdosta • Toimistot ja liiketilat • Omistusasunnot • Kauppakeskukset • Hotellit ja erityistilat • V
Slide 3: SRV on erilainen rakentaja
SRV on erilainen rakentaja Painopiste omakehitteisiin hankkeisiin -Parempi pitkän ajan kannattavuus Venäjä tärkein strateginen kasvualue -Ajurina Pietarin ja Moskovan kauppakeskustarve -Vahva vähittäiskaupan ydinosaaminen Suomessa fokus kasvukeskuksissa - Ajurina megatrendit -Rohkea suunnannäyttäjä
Slide 4: Hankemuodon vaikutus tuottoon, riskiin ja tuloutumiseen
Hankemuodon vaikutus tuottoon, riskiin ja tuloutumiseen Hankekate % Omaperusteisten kauppakeskushankkeiden SRV:n focus omistaminen (mm. Pearl 2014 Plaza, Okhta Mall) Luovutuksenmukainen tuloutus. Omistusosuutta vastaava osuus eliminoidaan rakentamisen ~ 20 % katteesta. Omaperusteiset hankkeet Luovut
Slide 5: Avainosaaminen kiinteistökehittämisessä
Avainosaaminen kiinteistökehittämisessä Loppusijoittajamarkkinan hallinta • Loppusijoittajan tuottovaade (yield) -% => myyntiarvo • Oma sijoittajamyynti Vuokratulojen hallinta Tehokas rakentaminen • Eur/m2 • Eur/m2, rakennuskustannukset, • Kiinteistöjen vuokraaminen laatu ja toteutusaika • Vahva väh
Slide 6: 1-12/2013 – Kannattavuuden myönteinen kehitys jatkui
1-12/2013 – Kannattavuuden myönteinen kehitys jatkui • Konsernin liikevaihto ja liikevoitto kasvoivat - Liikevaihto 679,4 milj. euroa, +5,9 % - Liikevoitto 26,4 milj. euroa, +283 % • Sekä kotimaan että kansainvälisen liiketoiminnan kannattavuus parani - Kotimaan liikevoittoa kasvattivat omaperusteis
Slide 7: 1-12/2013 lyhyesti
1-12/2013 lyhyesti 1-12/ 1-12/ muutos, muutos, 10-12/ 10-12/ 2013 2012 meur % 2013 2012 Liikevaihto, meur 679,4 641,6 +37,8 +5,9% 171,6 175,4 Liikevoi o, meur 26,4 6,9 +19,5 +283,3% 4,6 2,4 Liikevoitto, % 3,9% 1,1% 2,7% 1,4% Tulos ennen veroja, meur 22,8 2,8 +20,0 +718,2% 3,6 2,2 Tilauskanta 1), meu
Slide 8: SRV konserni
SRV konserni Liikevaihto Liikevoitto 16 14 12 Q1/12 Q2/12 03/12 Q4/12 Q1/13 Q2/13 03/13 Q4/13 Tilauskanta Tulos ennen veroja 828 826 Q1/12 Q2/12 Q3/12 Q4/12 Q1/13 Q2/13 Q3/13 Q4/13 Q1/12 Q2/12 Q3/12 Q4/12 Q1/13 Q2/13 Q3/13 Q4/13 ™Myytyosuus ™ Myymaténosuus m SRW | ¥
Slide 9: Vahva tilauskanta
Vahva tilauskanta • Tilauskanta 825,8 milj. euroa (827,8 M€ 31.12.2012) - Kotimaan tilauskanta oli 645,8 milj. euroa (774,4 Me) - Kilpailu-urakointiin on suhtauduttu kriittisemmin sekä toimitila- että asuntorakentamisessa. Asuntourakoinnin volyymiä laskettu selvästi - Kansainvälinen tilauskanta kasv
Slide 10: Tilauskanta
Tilauskanta 900 811 828 826 800 53 100 180 700 Kansainvälinen liiketoiminta 595 600 336 20 489 349 253 500 32 Kotimaan 303 liiketoiminta; 400 Asunto- 202 rakentaminen 300 439 Kotimaan 200 393 362 liiketoiminta; 255 272 Toimitila- 100 rakentaminen 0 12/2009 12/2010 12/2011 12/2012 12/2013 10
Slide 11: Kotimaan liiketoiminta
Kotimaan liiketoiminta 85 % konsernin liikevaihdosta Toimitilarakentaminen Asuntorakentaminen 56 %* 44 %* • Toimistot ja liiketilat • Omistusasunnot • Hotellit ja erityistilat • Vuokra-asunnot • Logistiikkatilat • Aluekehityshankkeet • Kalliotilat ja infrahankkeet 11
Slide 12: Asuntomyynnin kehitys
Asuntomyynnin kehitys Asuntomyynti Suomessa (kpl) 900 800 745 680 701 700 640 600 268 530 116 198 500 404 *) 400 323 300 524 482 477 200 297 100 207 0 1-12/09 1-12/10 1-12/11 1-12/12 1-12/13 Omaperusteinen tuotanto Sijoittajamyynti; neuvottelu-urakat *) lisäksi esisopimus 164 asunnon rakentamisesta
Slide 13: Asuntotuotannon tilauskannan kannattavuustasoa parannettu
Asuntotuotannon tilauskannan kannattavuustasoa parannettu ja kuluttajamyynnin laskuun varauduttu • Asuntotuotannosta 68 % SRV:n kehittämää (48 % 31.12.12) - Urakkatuotannon määrää supistettu, rakenteilla 334 asuntoa (969) - Rakenteilla 720 omaperusteista tai omakehitteistä asuntoa (880) › Esisopimuk
Slide 14: Asuntotuotannon rakenne
Asuntotuotannon rakenne Asuntotuotanto rakenteilla Suomessa (kpl) 100 % 90 % Urakat 195 334 80 % 497 908 969 70 % 1 377 60 % 76 Neuvottelu- 50 % urakat, sijoittaja- 471 myynti 40 % 116 294 206 198 30 % 265 Omaperusteinen 20 % tuotanto 605 263 622 586 10 % 249 0% 12/2008 12/2009 12/2010 12/2011 12/20
Slide 15: SRV:n pääkaupunkiseudun asuntohankekehitys tukeutuu raideliikenteeseen
SRV:n pääkaupunkiseudun asuntohankekehitys tukeutuu raideliikenteen hyödyntämiseen • Kalasataman tornitalot - 6 kpl 20-33 kerroksisia asuintaloja metroaseman yhteyteen. Rakennusoikeus noin 90 000 m² - Kaava vahvistui kesäkuussa 2013 • Keilaniemen tornitalot - 4 kpl 32-40 kerroksisia asuintaloja metr
Slide 16: Kansainvälinen liiketoiminta
Kansainvälinen liiketoiminta 15 % konsernin liikevaihdosta • Kauppakeskukset • Kauppakeskusoperointi • Muut toimitilahankkeet 16
Slide 17: Tulevat modernit kauppakeskukset Pietarissa, 2013-2015
Tulevat modernit kauppakeskukset Pietarissa, 2013-2015 Nro Nimi 1 Admiralteiskaya 2 Galaktika 3 London Park 4 PEARL PLAZA, VALMIS 5 Monpansye 6 Pyat ozer 7 Zanevskiy Kaskad, Phase III 15 8 Evropolis 9 Skandinavia 10 Piter-Raduga Phase II 11 Port Nakhodka, Phase II 12 Hollywood 4 13 Hines Outlet Cent
Slide 18: SRV:n pääkauppakeskushankkeet Venäjällä
SRV:n pääkauppakeskushankkeet Venäjällä • Pearl Plaza -kauppakeskus avattiin 24.8.2013 - Hankkeen 1. vaihe 140 meur, laajuus on 92 000 m2. SRV:n omistus 50 % ja sijoitus 22 meur - SRV vastasi projektinjohtourakoitsijana kaupallistamisesta, projektin- johtourakoiden kokonaisarvo oli yli 120 meur - SR
Slide 19: Havainnekuva kehityshankkeen kumulatiivisesta tuloskehitysarviosta
Havainnekuva kehityshankkeen kumulatiivisesta tuloskehitysarviosta Rakennusaika Myynnin - Liikevaihto tuloutetaan valmistusasteen mukaisesti yhteydessä tuloutuva - Rakentamisen katteesta eliminoidaan SRV:n omistusta vastaava osuus myyntivoitto Operointiaika Myynnin - SRV:n omistusta vastaava osuus o
Slide 20: Russia Invest - Co-investor -ratkaisu Venäjällä
Russia Invest - Co-investor -ratkaisu Venäjällä • Russia Invest -sijoitusyhtiö 6% - SRV:n kehittämä sijoitusyhtiöratkaisu - Russia Invest sijoittaa SRV:n kehitys- Max 95,5 milj. € hankkeisiin Moskovassa ja Pietarissa Russia Invest - SRV on vastuussa hankekehityksestä ja toimii projektinjohtourakoits
Slide 21: Myyntivalmiit toimitilakohteet
Myyntivalmiit toimitilakohteet • Derby Business Park, Espoo - SRV:n kehittämä kolmen toimistotalon toimitilahanke Espoon Perkkaalla rajoittuu Turun moottoritien uuteen liittymään - Vuokrausaste yli 90 %, lähes 600 pysäköintipaikkaa. Vaihe I valmistui 8/2012, mm. SRV:n pääkonttori. Vaihe II (mm. Siem
Slide 22: SRV kasvatti rahoitusreservejä omia hankkeita varten
SRV kasvatti rahoitusreservejä omia hankkeita varten • SRV:n tavoite on omistaa merkittävä osuus kehittämistään kauppakeskushankkeista - Omistusosuuden rahoituksen varmistamiseksi SRV:n kehityshankkeissa rahoitusreservejä on kasvatettu 221 meuroon (155 M€) › Rahoitusreserveistä rahavarojen osuus 90
Slide 23: REDI-kauppakeskus ja pysäköintilaitos
REDI-kauppakeskus ja pysäköintilaitos • Kokonaisinvestointi on laajuudesta riippuen 400-450 M€ - SRV arvioi käynnissä olevien rahoitusneuvottelujen perusteella projektirahoituksen määräksi 50% investoinnista • SRV:n tavoite on pitää omistuksessaan 50% REDIstä - REDI on Suomessa ainutlaatuinen kauppa
Slide 24: REDI-kauppakeskus & pysäköintilaitos; rahoitusrakenne
REDI-kauppakeskus & pysäköintilaitos; rahoitusrakenne Rakentaminen Operointiaika EXIT 2014–2017 2017– 2019-? Projekti- Jälleenrahoitus luotot xx/201x ? noin 50% • Kokonaisinvestointi on laajuudesta riippuen 400-450 M€ • Projektirahoituksen määrä n. 50% • Sijoittajaneuvottelujen tavoite on pitää hank
Slide 25: SRV:n kauppakeskushankkeiden vertailua
SRV:n kauppakeskushankkeiden vertailua * SRV:n ennuste/suunnitelma Lähde: Suomen Kauppakeskusyhdistys 2012 25
Slide 26: Vuoden 2014 näkymä
Vuoden 2014 näkymä • Liikevaihdon ja tuloksen vuosineljännesvaihteluun ja kehitykseen vuonna 2014 vaikuttavat muun muassa SRV:n omien hankkeiden luovutuksenmukainen tuloutus, jatkuvasti tuloutuvan tilauskannan koostuminen pääosin matalakatteisesta urakoinnista, tilauskannan katteiden kehittyminen, o
Slide 27: Liitteet
Liitteet SRW
Slide 28: Q4/2013 lyhyesti
Q4/2013 lyhyesti Q4/ Q4/ Muutos, 2013 2012 meur Liikevaihto, meur 171,6 175,4 -3,8 Liikevoi o, meur 4,6 2,4 +2,2 Liikevoi o, % 2,7% 1,4% Tulos ennen veroja, meur 3,6 2,2 +1,5 Tilauskanta, meur 1) 825,8 827,8 -2,0 Uudet sopimukset, meur 68,3 248,0 -179,7 Tulos/osake, eur 0,01 0,03 -0,02 1) kauden lop
Slide 29: Kotimaan liiketoiminta
Kotimaan liiketoiminta muutos 1-12/13 1-12/ 1-12/ 10-12/ 10-12/ vs 1-12/12 2013 2012 Meur % 2013 2012 Liikevaihto, meur 574,8 568,3 +6,5 +1,1% 155,8 157,2 - toimitilarakentamisen osuus 319,2 305,3 +14,0 +4,6% 89,1 83,5 - asuntorakentamisen osuus 255,5 263,0 -7,5 -2,9% 66,8 73,7 Liikevoitto, meur 21,
Slide 30: Asuntorakentamisen tilauskannan rakenne
Asuntorakentamisen tilauskannan rakenne 100 % • Tilauskanta 253 milj. euroa 90 % 53 M€ 26 M€ 28 M€ 57 M€ Valmis myymätön omaperusteinen - Urakat ja neuvottelu-urakat 48 % 80 % 63 M€ tuotanto tilauskannasta 70 % 62 M€ 115 M€ 119 M€ - Rakenteilla oleva omaperusteinen 60 % 60 M€ Rakenteilla myymätön ti
Slide 31: Kansainvälinen liiketoiminta
Kansainvälinen liiketoiminta muutos 1-12/13 1-12/ 1-12/ 10-12/ 10-12/ vs 1-12/12 2013 2012 Meur % 2013 2012 Liikevaihto, meur 104,7 73,1 +31,5 +43,1% 15,7 18,1 Liikevoitto, meur 10,0 -3,2 +13,2 - -1,7 2,4 Liikevoitto% 9,5% -4,4% -10,7% 13,3% Tilauskanta, meur 180,1 53,4 +126,7 +237,4 • Liikevaihto k
Slide 32: Esimerkki Okhta Mallin kumulatiivisen tuloskehitysarvion laskentakaavasta
Esimerkki Okhta Mallin kumulatiivisen tuloskehitysarvion laskentakaavasta OKHTA MALL -PROJECT; SRV'S FINANCIAL RESULTS SRV ownership 60 % Investment cost 250 MEUR Construction volume 160 MEUR Project loan 160 MEUR Construction profit, %* 10 % Target rent level 33 MEUR Rental level average* 90 % Oper
Slide 33: SRV konserni
SRV konserni muutos 1-12/13 1-12/ 1-12/ 10-12/ 10-12/ vs 1-12/12 2013 2012 Meur % 2013 2012 Liikevaihto, meur 679,4 641,6 +37,8 +5,9% 171,6 175,4 Liikevoitto, meur 26,4 6,9 +19,5 +283,3 4,6 2,4 Liikevoitto% 3,9% 1,1% 2,7% 1,4% Rahoitustuotot - ja kulut, yht. meur -3,6 -4,1 +0,5 -12,5% -1,0 -0,2 Tulo