Aik Fotboll Ab Class B · NGM:AIK.B

Aik Fotboll Ab Class B — Q2 2023 Earnings Presentation

12 slides from Aik Fotboll Ab Class B's earnings presentation, Aug 25, 2023

  1. Slide 1: Delårsrapport Apr - Jun 2023

    Delarsrapport Apr - Jun 2023 AIK Fotboll AB 25 aug 2023

  2. Slide 2: Intäkterna för det andra kvartalet uppgår till 57,0 MSEK

    Intäkterna för det andra kvartalet uppgår till 57,0 MSEK (53,4) vilket är ökning med +3,6 MSEK i jämförelse med föregående år. Ökningen beror främst på att intäkterna från Sponsring och reklam ökar med +3,o MSEK. Rörelseresultatet uppgår till -11,6 MSEK (-5,9). Rörelseresultatet fördelas mellan tran

  3. Slide 3: Koncern Q2 och H1 2023

    Koncern Q2 Q2 Δ H1 H1 Δ 2023 2022 2023 2022 Intäkter 57,0 53,4 +3,6 126,4 76,7 +49,7 Rörelseresultat -11,6 -5,9 -5,7 +4,7 -24,0 +28,7 Resultat efter skatt -9,1 -5,0 -4,1 +3,8 -19,2 +23,0 Resultat per aktie (SEK) -0,41 -0,23 -0,18 +0,18 -0,88 +1,06 Kassaflöde -9,7 -15,3 +5,6 -23,9 -29,9 +6,0 Eget kap

  4. Slide 4: Rörelseresultat: transfernetto, drift och engångsposter

    MSEK 2023 2022 Δ 2023 2022 Δ Q2 Q2 H1 H1 Transfernetto -3,7 -1,8 -1,9 +39,7 -2,5 +42,2 Drift exkl engångsposter -6,2 -2,6 -3,6 -27,5 -20,2 -7,3 Engångsposter -1,7 -1,6 -0,1 -7,5 -1,3 -6,2 Summa -11,6 -5,9 -5,7 4,7 -24,0 +28,7 Engångsposter 2023 Q2 avser: Ersättning under uppsägningstid -1,7 Engångsp

  5. Slide 5: Drift, transfer och rörelseresultat

    Drift Transfer Rörelseresultat 39,7 20,0 0,4 1,0 4,7 0,5 2019 2020 2021 2022 - 2,5 2023 - 16,2 - 16,0 - 16,6 - 17,0 - 19,5 - 21,5 - 24,0 - 35,0

  6. Slide 6: Intäkter per intäktsslag

    2023 2022 2021 2020 2019 46,9 33,3 32,3 29,2 25,2 21,2 16,9 15,4 14,1 14,0 14,9 13,7 11,8 11,9 12,8 9,4 10,3 10,0 10,1 8,8 8,7 7,2 7,6 4,3 3,7 3,6 1,1 1,6 0,8 0,5 Match och event Sponsring och reklam Spelarförsäljningar Centrala avtal Souvenirförsäljning Övriga intäkter

  7. Slide 7: Kostnader per kostnadsslag

    2023 2022 2021 2020 2019 55,0 50,2 46,1 38,2 38,1 28,6 25,4 18,9 19,8 15,5 12,8 13,4 11,5 9,7 8,6 7,5 6,9 6,2 5,4 5,2 6,8 5,3 4,8 4,3 6,3 2,7 0,1 1,0 0,2 0,3 Handelsvaror Inköpta varor och tjänster Externa kostnader Personalkostnader Avskrivningar Övriga rörelsekostnader

  8. Slide 8: Tillgångar, skulder och eget kapital

    2023 2022 Tillgångar 2023 Tillgångar 2022 Anläggnings- Tillgångar tillgångar 19% Kassa Spelarkontrakt 20,9 12,8 Kassa 11% 15%Anläggnings- tillgångar Skattefordran 15,2 19,6 33% Kortfristiga Kortfristiga Övriga anläggningstillg 8,3 9,5 fordringar 70% fordringar 52% Varulager 9,3 4,6 Kortfristiga ford

  9. Slide 9: Kassaflöde

    Kassaflöde från: Q2 Q2 Δ H1 H1 Δ 2023 2022 2023 2022 - Löpande verksamhet -16,7 -13,3 -3,4 -50,4 -31,1 -19,3 - Investeringsverksamhet *) -2,6 -1,7 -0,9 +17,1 +1,8 +15,3 - Finansieringsverksamhet +9,7 -0,3 +10,0 +9,4 -0,6 +10,0 Periodens kassaflöde -9,7 -15,3 +5,6 -23,9 -29,9 +6,0 *) Spelarkontrakt F

  10. Slide 10: Mål och status

    MÅL STATUS • Intäkter > 250 Mkr senaste 12 månaders perioden JA • Eget kapital > 50 Mkr JA • Räntebärande skulder < 10 % av tillgångar JA • Likviditet för att täcka drift + låneförfall kommande 12 månader JA • TOP3 högst årlig tillväxt i Allsvenskan *) - *) Mäts en gång per år då jämförelse med andr

  11. Slide 11: Förklaring av resultaträkning och balansräkning

    Resultaträkning visar verksamhetens intäkter och kostnader för en period samt utvisar om verksamheten går med vinst eller förlust. Balansräkningen visar en organisations tillgångar och skulder vid ett visst tillfälle. Balansräkningen består av en tillgångssida som består av anläggningstillgångar och

  12. Slide 12: 4

    4

AIK Fotboll — Q2 2023 Earnings Presentation on 6ix