Teraplast Sa · BVB:TRP

Teraplast Sa — FY2019 Earnings Presentation

22 slides from Teraplast Sa's earnings presentation, Feb 18, 2020

  1. Slide 1: GRUPUL TERAPLAST - Rezultate 2019

    GRUPUL TERAPLAST - Rezultate 2019 18 februarie 2020

  2. Slide 2: Privire de ansamblu

    PRIVIRE DE ANSAMBLU Alexandru Stânean CEO TeraPlast Group

  3. Slide 3: Structura Grupului TeraPlast

    STRUCTURA GRUPULUI TERAPLAST Grupul TeraPlast este cel mai mare producător român de materiale de construcții ➢ Sisteme complete ➢ Reciclare PVC rigid pentru acoperișuri ➢ #1 în România ➢ Sisteme de drenaj ➢ Top 10 Europa ➢ #2 in piață ➢ Panouri sandwich, structuri zincate, ➢ Ferestre și uși hale la

  4. Slide 4: Piețele Grupului TeraPlast

    PIEȚELE GRUPULUI TERAPLAST Piața construcțiilor rezidențiale • Acoperișuri și sisteme de drenaj • Sisteme de canalizări interioare • Sisteme/produse pentru instalații electrice • Sisteme de stocare/tratare lichide Piața construcțiilor nerezidențiale • Structuri zincate • Panouri sandwich • Tablă cut

  5. Slide 5: Locații producție și distribuție

    LOCAȚII PRODUCȚIE ȘI DISTRIBUȚIE Ungaria România Budapesta Szolnok Bistrița Iași Oradea Piatra Cluj Neamț Napoca Deva Brașov Timișoara ➢ 11 fabrici în 5 locații care Băicoi însumează peste 300.000MP Belgrad ➢ 8 puncte de distribuție în România București și 1 în Ungaria Podari Otopeni ➢ 23% exporturi

  6. Slide 6: Structura Grupului TeraPlast: Echipa de management

    STRUCTURA GRUPULUI TERAPLAST Echipa de management Cosmin Pătroiu Director general TeraSteel Ioana Birta Director financiar TeraPlast Group Marian Pîrvu Director general Wetterbest Alexandru Stânean Director general TeraPlast Group Bela Varga Director general TeraGlass

  7. Slide 7: Principalele evenimente din 2019

    PRINCIPALELE EVENIMENTE DIN 2019 Consolidarea business-ului de țiglă metalică Investiții ➢ 32% Wetterbest (99%) ➢ Grupul TeraPlast: 98 milioane de lei ➢ 49% Cortina WTB (100%) ➢ Aproape 70 milioane de lei proiecte de investiții co- finanțate prin schema de ajutor de stat pentru ➢ 2020: 1% Wetterbest

  8. Slide 8: Key Figures 2019

    KEY FIGURES 2019 2019 vs. 2018 Țevi ML >16 mil. +20% Fitinguri & rotoformate BUC >8 mil. +10% Profile ML 7 mil. +0,3% Granule TO >14 mii +2% Panouri sandwich MP >3 mil. +34% Structuri zincate TO >7 mii +32% Țiglă metalică MP 5 mil. +12% Tablă cutată MP >2 mil. +49% Drenaj & accesorii BUC >4 mil. +8,

  9. Slide 9: Key Figures 2019

    KEY FIGURES 2019 TERAPLAST GROUP 2019 Rezultate 2019 Evoluție 2017-2019 Cifra de afaceri EBITDA milioane lei milioane lei +21% +41% +85% 972,6 804,5 CIFRA DE EBITDA PROFIT 91,2 AFACERI NET 422,3 65,2 42,1 972,6 91,2 41,8 Mil. LEI Mil. LEI Mil. LEI 2017 2018 2019 2017 2018 2019 ➢ Anul 2019 schimbă de

  10. Slide 10: Key Figures 2019

    KEY FIGURES 2019 TERAPLAST GROUP 2019 Rezultate 2019 Pondere în cifra de afaceri consolidată (Grup) Cifra de afaceri EBITDA milioane lei 2019 2018 Evoluție 3% 1% Cifra de afaceri 365 292,6 25% TeraPlast EBITDA 37 20,6 80% 17% Cifra de afaceri 308,8 262 18% 28% 37% 41% TeraSteel EBITDA 37,6 26,4 42%

  11. Slide 11: Perspective 2020

    PERSPECTIVE 2020 ➢ Provocarea majoră pentru 2020 o reprezintă aducerea în parametri a investițiilor realizate în TeraPlast, Wetterbest și TeraGlass ➢ Principalele creșteri de profitabilitate urmează să vină din partea Wetterbest și TeraGlass ➢ Anticipăm o evoluție pozitivă a gradului de accesare a F

  12. Slide 12: Obiective 2020

    OBIECTIVE 2020 TERAPLAST GROUP 2020 Cifra de afaceri EBITDA milioane lei milioane lei +29% +59% 1.256,3 CIFRA DE EBITDA AFACERI MARJA 972,6 145,1 804,5 EBITDA 91,2 422,3 65,2 1.256,3 145,1 11,6% 42,1 Mil. LEI Mil. LEI 2017 2018 2019 2020B 2017 2018 2019 2020B ➢ Ne așteptăm la o îmbunătățire semnific

  13. Slide 13: Obiective 2020

    OBIECTIVE 2020 TERAPLAST GROUP 2020 Buget 2020 Pondere în cifra de afaceri consolidată (Grup) Cifra de afaceri EBITDA milioane lei 2020 2019 Evoluție 4% 4% Cifra de afaceri 452,8 365 24% TeraPlast EBITDA 50,9 37,6 37% 35% Cifra de afaceri 354,2 308,8 15% 32% 36% 30% TeraSteel EBITDA 44,6 37,6 19% Ci

  14. Slide 14: Concluzii

    CONCLUZII ➢ Grupul TeraPlast se află foarte aproape de pragul de 1 miliard de lei cifră de afaceri ➢ Cifra de afaceri din 2019 (972,6 milioane de lei) reprezintă o creștere de 21% față de 2018 și o dublare față de 2017 (426 milioane lei) ➢ Profitul net (41,8 mil. Lei) a înregistrat o creștere de 85%

  15. Slide 15: Performanță financiară

    PERFORMANȚĂ FINANCIARĂ Ioana Birta CFO TeraPlast Group

  16. Slide 16: Sumar performanță financiară

    SUMAR PERFORMANȚĂ FINANCIARĂ Cifră de afaceri EBITDA 1,256.3 Cu o creștere de 21% a 145.1 cifrei de afaceri în 2019, Eficiența strategiei de 972.6 suntem foarte aproape dezvoltare și 804.5 de a atinge pragul de 1 91.2 maturizarea business- miliard RON. Comparativ urilor recent intrate în cu 2017, ci

  17. Slide 17: Vânzări nete în funcție de segment

    VÂNZĂRI NETE ÎN FUNCȚIE DE SEGMENT TeraPlast (TRP): • [Instalații] – ca lider al pieței de țevi din PVC, în CIFRA DE AFACERI PE SEGMENTE (SUME IN MRON) 2019 TeraPlast s-a aflat în cea mai bună poziție 1,400.0 pentru a reuși pe piața infrastructurii, piață aflată în creștere; 1,256.3 PVC • [Granule]

  18. Slide 18: Defalcarea EBITDA în funcție de segment

    DEFALCAREA EBITDA ÎN FUNCȚIE DE SEGMENT Defalcare EBITDA| Grup (mRON) Defalcare EBITDA | Segment (mRON) EBITDA % 160.0 6.0 11.7% 145.1 PVC Windows & 1.4 4.9% PVC Doors (TRG) 3.2 11.2% Windows & 140.0 0.8 3.4% Doors (TRG) 43.7 11.0% Roof 120.0 Roof systems (WTB) 15.1 5.6% systems 14.6 6.6% (WTB) - -

  19. Slide 19: Creșterea CA (CAGR) / rata EBITDA pe segmente

    CREȘTEREA CA (CAGR) / RATA EBITDA PE SEGMENTE 2017 - 2019 2017 – 2020B 50.00% 50.00% CAGR Cifra de afaceri neta 4ani - (2017 * - 2020B) CAGR Cifra de afaceri neta 3ani - (2017 * - 2019) 45.00% Instalation 45.00% (TRP) Instalation 40.00% 40.00% Roof (TRP) 35.00% Sandwich 35.00% Systems panels (TRS) (

  20. Slide 20: Datorie netă

    DATORIE NETĂ Datorie neta / EBITDA Datorie Netă la EBITDA 2.9 • Prin îmbunătățiri importante aduse la EBITDA, am reușit să folosim 2.7 numerarul generat pentru a finanța investițiile, păstrând în același 2.1 timp nivelul de îndatorare cât mai redus, ceea ce a dus la un nivel al 194.3 172.2 datoriei

  21. Slide 21: Rentabilitatea capitalului angajat | Rentabilitatea capitalului propriu

    RENTABILITATEA CAPITALULUI ANGAJAT| RENTABILITATEA CAPITALULUI PROPRIU Rentabilitatea Capitalului Angajat Rentabilitatea Capitalului Propriu 372.2 380.2 278.8 15.0% 15.0% 305.7 238.1 224.7 9.3% 9.5% 8.3% 7.9% 57.2 41.8 24.2 34.8 18.6 22.6 2017 2018 2019 2017 2018 2019 Capital propriu Profit net Rent

  22. Slide 22: Disclaimer informativ TeraPlast SA

    Actualul material are caracter informativ şi îşi propune să prezinte într-un mod obiectiv compania TeraPlast SA. Este interzisă reproducerea, distribuirea sau publicarea sub orice formă a conţinutului prezentului material de către orice persoană fără acordul prealabil al TeraPlast SA. TeraPlast SA î

TeraPlast — FY2019 Earnings Presentation on 6ix