New Wave Group Ab Class B · OMXSTO:NEWA_B
New Wave Group Ab Class B — Q1 2011 Earnings Presentation
22 slides from New Wave Group Ab Class B's earnings presentation, Apr 27, 2011
Slide 1: Presentation 27 april – Delårsrapport Jan-mar 2011
Presentation 27 april Delårsrapport Jan - mar 2011
Slide 2: Detta är New Wave Group
Detta är New Wave Group • New Wave Group är ett tillväxtbolag. Vi skapar, förvärvar och utvecklar varumärken och produkter för profil och detaljhandeln. • Vi har tre affärsområden: Profil; profilkläder, yrkeskläder och gåvor som säljs till oberoende profilåterförsäljare, Sport & Fritid samt Gåvor &
Slide 3: Historisk utveckling
Historisk utveckling 4 800 340 4 600 320 4 400 4 200 300 4 000 280 3 800 3 600 260 3 400 240 3 200 220 3 000 2 800 200 2 600 180 2 400 2 200 160 2 000 140 1 800 120 1 600 1 400 100 1 200 80 1 000 800 60 600 40 400 200 20 0 0 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 Sales, MSEK PBT, MSEK
Slide 4: New Wave Group…
New Wave Group… … har mer än 40 varumärken i sin varumärkesportfölj. … har dotterbolag i 20 länder. … är den största leverantören i Sverige av sportartiklar med varumärken som; Craft, Seger, Umbro, Speedo och Clique. … är den näst största leverantören av profilprodukter i Europa med mer än 18 egna v
Slide 5: Profil
Profil • Profilkläder • Gåvor och presentreklam • Yrkeskläder
Slide 6: Vision - profil
Vision - profil Visionen är att bli Europas ledande leverantör av profilprodukter genom att erbjuda; • Bra produkter • Starka varumärken • Hög kunskap och service • Ett överlägset helhetskoncept till återförsäljare Expansion genom; • Förvärv • Geografisk expansion av befintliga varumärken/koncept •
Slide 7: Detaljhandel
Detaljhandel • Presentfackhandeln • Heminteriör • Hemtextil • Sportfackhandel • Skofackhandel
Slide 8: Detaljhandel
Detaljhandel • New Waves detaljhandelsverksamhet är indelad i två kategorier – Sport & Fritid • Egna varumärken • Licensierade varumärken – Gåvor & Heminredning • Egna varumärken
Slide 9: Vision – Detaljhandel
Vision – Detaljhandel • Vi ska bli den ledande leverantören i Norden av sport- och fritidskläder. • Bygga de helägda varumärkena Craft och Seger till internationella varumärken inom funktionella sportkläder. • Utveckla Sagaform till ett av Europas största varumärken inom kök, porslin och present. •
Slide 10: Den stora koncernens synergi – de mindre företagens flexibilitet
Den stora koncernens synergi – de mindre företagens flexibilitet Profil HIGH END Profilkläder PRODUCTS Presentreklam Lager Logistik Yrkeskläder NEW WAVE GROUP Detaljhandel Design / Produkt- Inköp utveckling Sportkläder Textil Gåvor BASIC Heminredning PRODUCTS
Slide 11: Januari - mars 2011
Januari - mars 2011 q Försäljningen uppgick till 928 mkr, vilket var 8 % högre än föregående år i lokala valutor och 1 % bättre i SEK (915 mkr). q Rörelseresultat uppgick till 17,7 (16,9) mkr q Vinst efter skatt uppgick till 5,7 (7,6) mkr q Kassaflöde från löpande verksamheten -142,6 (65,4) mkr
Slide 12: Kommentarer januari-mars 2011
Kommentarer januari-mars 2011 q Försäljning 1 %, 928 (915) mkr – Försäljning i lokala valutor +8 % (valutaeffekt -62 mkr eller -7 %) – Profil förbättrad tillväxt, men även Sport & Fritid. Gåvor & Heminredn. svagt. – Samtliga våra geografiska regioner visar på tillväxt (lokal valuta). – Försäljnings
Slide 13: Omsättning per region
Omsättning per region JAN-MAR Andel av JAN-MAR FÖRÄNDRING % 2011 omsättningen 2010 MKR Sverige 272 29% 263 29% 9 3 USA 171 19% 171 18% 0 0 Norden, exkl Sverige 151 16% 145 16% 6 4 Mellaneuropa 197 21% 199 22% -2 -1 Södra Europa 103 11% 102 11% 1 1 Övriga länder 34 4% 35 4% -1 -3 Totalt 928 100% 915
Slide 14: Kommentarer januari-mars 2011
Kommentarer januari-mars 2011 q Rörelsemarginal 1,9 (1,9) % q Vinstmarginal 0,8 (1,1) % q Vinst efter skatt till 5,7 (7,6) mkr – Resultat per aktie 0,08 (0,11) kr
Slide 15: Resultaträkning
Resultaträkning 3 mån 3 mån jan-mar jan-mar SEK Mkr 2011 2010 Intäkter 927,6 915,3 Handelsvaror -493,9 -477,9 Bruttoresultat 433,7 437,4 Övriga rörelseintäkter 12,6 5,1 Externa kostnader -241,5 -240,4 Personalkostnader -168,2 -167,0 Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar -1
Slide 16: Omsättning
Omsattning 1500 1200 900 600 300 0 Q1 Q2 Q3 Q4 2006 2007 ij 200s J 2000 J 2010 J 201
Slide 17: Resultat före skatt
Resultat fore skatt 200 150 100 50 0 ia -100 Q1 2006 2007 Q2 BB 2008
Slide 18: Kassaflöde januari-mars 2011
Kassaflöde januari-mars 2011 3 mån 3 mån jan-mar jan-mar MSE K 2011 2010 Löpande verksamheten före förändring rörelsekap. -22,6 20,1 Förändring i rörelsekapital -120,0 45,3 Kassaflöde från den löpande verksamheten -142,6 65,4 Investeringsverksamheten -27,1 -16,0 Kas saflöde efter inves teringsverksa
Slide 19: Varulager
Varulager q Uppgick till 1 687 (1 587) mkr per den 31 mars 2011 ─ Handelsvaror 1 501 (1 420) mkr ─ Råmaterial, under tillverkning, varor på väg 186 (167) mkr ─ Avskrivningar för inkurant lager 64 (67) mkr Varulager börjar nu nå de nivåer vi vill ha och leveranssituationen börja bli bättre igen.
Slide 20: Finansiella nyckeltal – summering
Finansiella nyckeltal – summering jan - mar jan - mar jan - dec jan - dec 2011 2010 2010 2009 Försäljningstillväxt % 1,3 -6,6 3,8 -11,2 Antal årsanställda 2 181 2 140 2 196 2 203 Bruttovinstmarginal % 46,8 47,8 47,1 46,5 Rörelsemarginal före avskrivningar % 3,1 3,5 9,1 5,9 Rörelsemarginal % 1,9 1,9
Slide 21: Utsikter för 2011-2014
Utsikter för 2011-2014 2011 – Vi förväntar oss en högre omsättning samt en ökning av vinsten 2012-2014 – Försäljnings- och resultattillväxt. Bättre fokus på kassaflöde än tidigare år.
Slide 22: Vi strävar efter att göra alla som köper våra produkter till nöjda kunder
Vi strävar efter att göra alla som köper våra produkter till nöjda kunder. Om du väljer att investera i New Wave Group vill vi att du ska veta att vi lovar att ta hand om din investering på det bästa sätt vi kan — genom långsiktigt tänkande, tillväxt, stabilitet och hårt arbete!