Cez As · PSECZ:CEZ

Cez As — FY2020 Earnings Presentation

73 slides from Cez As's earnings presentation, Mar 16, 2021

  1. Slide 1: Tisková konference k výsledkům hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2020

    TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA ROK 2020 AUDITOVANÉ KONSOLIDOVANÉ VÝSLEDKY V SOULADU S MEZINÁRODNÍMI STANDARDY ÚČETNÍHO VÝKAZNICTVÍ (IFRS) 16. března 2021 SKUPINA ČEZ

  2. Slide 2: Rok s covid-19: ochrana provozů, zaměstnanců i pomoc ostatním

    ROK S COVID-19: OCHRANA PROVOZŮ, ZAMĚSTNANCŮ I POMOC OSTATNÍM Včasně přijatá opatření a úzká koordinace s národními krizovými štáby umožnila Skupině ČEZ dodávat elektřinu bez omezení po celou dobu pandemie v ČR i v zahraničí. Zároveň pomáháme zvládat situaci ostatním. OCHRÁNILI JSME A NADÁLE CHRÁNÍM

  3. Slide 3: Tisková konference – program a řečníci

    TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA ROK 2020 Skupina ČEZ – shrnutí roku 2020 a ambice na rok 2021 Daniel Beneš, generální ředitel Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ Martin Novák, ředitel divize finance Výroba, Těžba Martin Novák, ředitel divize finance Nový jaderný zdroj Pavel Cy

  4. Slide 4: Hlavní finanční výsledky roku 2020

    HLAVNÍ FINANČNÍ VÝSLEDKY ROKU 2020 ▪ Provozní výnosy meziročně vzrostly o 4 % na 213,7 mld. Kč. ▪ Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o 8 % na 64,8 mld. Kč. ▪ Čistý zisk meziročně klesl o 62 % na 5,5 mld. Kč. ▪ Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy meziročně vzrostl o 21 % na 22,8 m

  5. Slide 5: Hlavní události roku 2020

    HLAVNÍ UDÁLOSTI ROKU 2020 VNĚJŠÍ PROSTŘEDÍ ▪ Evropská komise navrhla navýšení cíle snížení emisí CO2 pro rok 2030 na 55 % oproti roku 1990 a zveřejnila další ambice a scénáře pro dosažení cílů v rámci své klimatické vize European Green Deal. ▪ Cena emisních povolenek překročila 40 EUR/t, tj. rekordn

  6. Slide 6: Klimaneutralita do roku 2050 je pro EU prioritou

    KLIMANEUTRALITA DO ROKU 2050 JE PRO EU PRIORITOU, BĚHEM ROKU 2020 DOŠLO K VÝZNAMNÉMU ZVÝŠENÍ VŠECH CÍLŮ PRO ROK 2030 2030 (původní shoda)* 2030 (aktuální návrh EK) ▪ Hlavní událostí roku 2020 bylo schválení Green Deal – tj. Zelené dohody pro Evropu, která dále min. 40 % akcentuje klimatické cíle a j

  7. Slide 7: Vývoj tržních cen elektřiny a emisních povolenek v roce 2020

    VÝVOJ TRŽNÍCH CEN ELEKTŘINY A EMISNÍCH POVOLENEK V ROCE 2020 BYL DETERMINOVÁN VÝVOJEM EU REGULACE A DOPADY COVIDU-19 Spekulativní tlak Vývoj cen elektřiny a emisních povolenek v Německu (1. 1. 2020 – 4. 3. 2021) Evropská rada na cenu EUA Cal22 EUR/MWh; EUA 2022 EUR/t odsouhlasila v souvislosti s 203

  8. Slide 8: Emisní intenzita Skupiny ČEZ v roce 2020

    EMISNÍ INTENZITA SKUPINY ČEZ V ROCE 2020 DOSÁHLA NIŽŠÍ HODNOTY NEŽ ČINÍ EMISE CO2 NOVÝCH PAROPLYNOVÝCH ZDROJŮ Emisní intenzita Skupiny ČEZ na vyrobenou elektřinu (emise 0,33 t CO2/MWhe): ▪ meziročně poklesla o více než 10 % ▪ dosažená hodnota za rok 2020 je již pod úrovní emisní intenzity nového par

  9. Slide 9: Udržitelný rozvoj a společenská odpovědnost

    V ROCE 2020 JSME PROKÁZALI, ŽE TÉMA UDRŽITELNÉHO ROZVOJE A SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI VNÍMAJÍ ZAMĚSTNANCI JAKO PRIORITU „E“ Environment „S“ Social „G“ Governance ▪ Postupné snižování emisí CO2 – ukončení ▪ Zaměstnavatel roku 2020 - 1. místo pro ČEZ ▪ ČEZ prosazuje etické principy v podnikání provozu e

  10. Slide 10: Divestice vybraných zahraničních aktiv

    DIVESTICE VYBRANÝCH ZAHRANIČNÍCH AKTIV NAPLŇUJÍ SCHVÁLENOU STRATEGII A PŘISPÍVAJÍ K POSÍLENÍ FINANČNÍ STABILITY SKUPINY ČEZ ▪ Cílem platné strategie z roku 2019 bylo provést divestice části aktiv ve vybraných zemích, a tím zlepšit rizikový profil Skupiny ČEZ a soustředit se na dekarbonizaci výrobníh

  11. Slide 11: Prodej rumunských aktiv

    NEJVÝZNAMNĚJŠÍ DIVESTIČNÍ TRANSAKCE - PRODEJ RUMUNSKÝCH AKTIV - BUDE VYPOŘÁDÁNA DNE 31. 3. 2021 Veškeré potřebné souhlasy obdrženy, vypořádání včetně úhrady kupní ceny 31. 3. 2021 ▪ Prodejní proces byl zahájen dne 9. 9. 2019. ▪ Dne 25. 6. 2020 Skupina ČEZ obdržela závazné nabídky. Jako nejlepší byla

  12. Slide 12: Vývoj divestičních aktivit – ostatní země

    VÝVOJ DIVESTIČNÍCH AKTIVIT SKUPINY ČEZ OSTATNÍ ZEMĚ BULHARSKO - Energetický regulátor udělil souhlas s prodejem aktiv společnosti Eurohold ▪ Správní soud v Sofii zrušil dne 22. 7. 2020 rozhodnutí bulharské Komise pro ochranu hospodářské soutěže, která v říjnu 2019 zablokovala prodej aktiv bulharské

  13. Slide 13: Strategické priority pro rok 2021

    STRATEGICKÉ PRIORITY PRO ROK 2021 VÝROBA a TĚŽBA ▪ navýšení výroby jaderných elektráren nad 30,5 TWh ▪ zahájení výstavby nových OZE zdrojů v ČR ▪ naplňování dekarbonizační strategie vč. odstavení 3. bloku elektrárny Mělník ▪ příprava přechodu teplárenství na nízkoemisní zdroje ▪ NJZ - získání autori

  14. Slide 14: Tisková konference – program a řečníci

    TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA ROK 2020 Skupina ČEZ – shrnutí roku 2020 a ambice na rok 2021 Daniel Beneš, generální ředitel Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ Martin Novák, ředitel divize finance Výroba, Těžba Martin Novák, ředitel divize finance Nový jaderný zdroj Pavel Cy

  15. Slide 15: Hospodářské výsledky za rok 2020

    HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY ZA ROK 2020: EBITDA 64,8 MLD. KČ, ČISTÝ ZISK 5,5 MLD. KČ, ČISTÝ ZISK OČIŠTĚNÝ 22,8 MLD. KČ EBITDA mld. Kč Vybrané meziroční vlivy (na úrovni EBITDA): 64,8 + vyšší realizační ceny elektřiny vč. dopadů zajištění v ČR 60,2 +8 % - vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu v ČR -

  16. Slide 16: Meziroční změna EBITDA dle segmentů

    MEZIROČNÍ ZMĚNA EBITDA DLE SEGMENTŮ (VČ. ČLENĚNÍ NA STRATEGICKÁ A OSTATNÍ AKTIVA) Aktiva určená k prodeji Strategická aktiva Hlavní příčiny meziroční změny EBITDA Strategická aktiva (Skupina ČEZ bez společností určených k prodeji dle platné strategie z roku 2019) ▪ vyšší realizační ceny vyrobené ele

  17. Slide 17: Dopad covidu-19 na výchozí ambice 2020

    NEGATIVNÍ DOPAD COVIDU-19 NA NAPLNĚNÍ VÝCHOZÍCH AMBIC SKUPINY ČEZ PRO ROK 2020 SE PODAŘILO NA ÚROVNI EBITDA VYKOMPENZOVAT Vývoj očekávané EBITDA Skupiny ČEZ Celkový negativní dopad covid-19 na výchozí ambici na úrovni mld. Kč EBITDA Skupiny ČEZ na rok 2020 přesáhl 3 mld. Kč, z toho: 80 63–65 61–64 6

  18. Slide 18: Ostatní náklady a výnosy

    OSTATNÍ NÁKLADY A VÝNOSY (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % EBITDA 60,2 64,8 +4,6 +8% Odpisy a opravné položky k majetku* -33,7 -52,2 -18,5 -55% Ostatní náklady a výnosy -8,0 -4,7 +3,3 +42% Úrokové náklady a výnosy -5,1 -4,9 +0,2 +3% Úroky z jaderných a ostatních rezerv -1,9 -2,0 -0,1 -3% Výnosy a náklady

  19. Slide 19: Hospodářské a provozní výsledky Skupiny ČEZ

    HOSPODÁŘSKÉ A PROVOZNÍ VÝSLEDKY SKUPINY ČEZ (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Provozní výnosy 206,2 213,7 +7,5 +4% EBITDA 60,2 64,8 +4,6 +8% EBIT 26,4 12,6 -13,8 -52% Čistý zisk 14,5 5,5 -9,0 -62% Čistý zisk očištěný * 18,9 22,8 +4,0 +21% Provozní CF 42,9 72,2 +29,2 +68% CAPEX 29,8 31,2 +1,4 +5% 2019 202

  20. Slide 20: Výhled hospodaření na rok 2021

    VÝHLED HOSPODAŘENÍ NA ROK 2021: EBITDA STRATEGICKÝCH AKTIV OČEKÁVÁME VE VÝŠI 54–57, ČISTÝ ZISK NA ÚROVNI 17–20 MLD. KČ mld. Kč EBITDA Hlavní meziroční vlivy (2021 vs. 2020): 64,8 - vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu 60 - 63 - nižší výnosy z podpůrných služeb 7,6 6* - vliv nové regulační pe

  21. Slide 21: Očekávaná změna EBITDA strategických aktiv 2021 vs. 2020

    OČEKÁVANÁ MEZIROČNÍ ZMĚNA EBITDA STRATEGICKÝCH AKTIV 2021 VS. 2020 V JEDNOTLIVÝCH SEGMENTECH PODNIKÁNÍ STRATEGICKÁ AKTIVA EBITDA 2020 (celkem meziročně beze změny až pokles o 3 mld. Kč) Segment PRODEJ + růstové ambice v oblasti ESCO + negativní dopad covid-19 na ESCO společnosti v roce 2020 - narovn

  22. Slide 22: Nová struktura hlavních provozních segmentů od 1. 1. 2021

    OD 1. 1. 2021 MĚNÍME STRUKTURU HLAVNÍCH PROVOZNÍCH SEGMENTŮ NOVĚ 4 SEGMENTY: PRODEJ, DISTRIBUCE, VÝROBA, TĚŽBA Segmenty do 31. 12. 2020 Segmenty od 1. 1. 2021 Těžba TĚŽBA VÝROBA – Jaderné zdroje Výroba – tradiční energetika VÝROBA – Obnovitelné zdroje Výroba – nová energetika VÝROBA VÝROBA – Emisní

  23. Slide 23: Snížení podílu emisní výroby a těžby na EBITDA 2021

    V ROCE 2021 OČEKÁVÁME SNÍŽENÍ PODÍLU EMISNÍ VÝROBY A TĚŽBY NA EBITDA STRATEGICKÝCH AKTIV CELKEM POD 10 % EBITDA 2020 – Strategická aktiva EBITDA 2021 – Strategická aktiva (Skupina ČEZ bez aktiv určených k prodeji) (Skupina ČEZ bez aktiv určených k prodeji) 22 SKUPINA ČEZ

  24. Slide 24: Tisková konference – program a řečníci

    TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA ROK 2020 Skupina ČEZ – shrnutí roku 2020 a ambice na rok 2021 Daniel Beneš, generální ředitel Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ Martin Novák, ředitel divize finance Výroba, Těžba Martin Novák, ředitel divize finance Nový jaderný zdroj Pavel Cy

  25. Slide 25: Provozní výsledky segmentů: výroba, těžba, podpůrné činnosti

    PROVOZNÍ VÝSLEDKY SEGMENTŮ: VÝROBA – TRADIČNÍ ENERGETIKA, TĚŽBA, VÝROBA – NOVÁ ENERGETIKA, PODPŮRNÉ ČINNOSTI Hlavní provozní výsledky ve vybraných zemích EBITDA segmentů (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Výroba - tradiční energetika Česká republika 24,8 28,5 +3,7 +15% Těžba Česká republika 5,0 3,4 -1,6 -

  26. Slide 26: Výroba elektřiny v roce 2020 – strategická aktiva

    VÝROBA ELEKTŘINY V ROCE 2020 STRATEGICKÁ AKTIVA Výroba elektřiny – Strategická aktiva* Obnovitelné zdroje (+4 %) ČR voda (+5 %) + vyšší výroba v přečerpávacích elektrárnách Německo (+3 %) + podprůměrné povětrnostní podmínky v roce 2019 Jaderné zdroje (-1 %) − provozní kontroly, investiční akce a síť

  27. Slide 27: Výroba – jaderné zdroje

    Výroba z jaderných zdrojů (TWh) 29,9 30,2 30,0 VÝROBA - JADERNÉ ZDROJE VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 15,7 15,8 15,7 ETE EDU 14,3 14,5 14,3 Stabilní a bezpečná výroba z jaderných zdrojů ▪ V roce 2020 vyrobeno 30,04 TWh elektřiny. 2018 2019 2020 ▪ Jaderné elektrárny ČEZ obstály v náročné zkoušce provozu a rea

  28. Slide 28: Výroba – obnovitelné zdroje

    VÝROBA - OBNOVITELNÉ ZDROJE VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 Česká republika ▪ Objem výroby elektřiny ve vodních elektrárnách ČEZ, a. s., se meziročně zvýšil o 0,1 TWh na 2,2 TWh, díky lepším klimatickým podmínkám. ▪ Pokračovaly přípravné práce pro realizaci modernizace elektrárny Orlík na elektrárnu přečerpáv

  29. Slide 29: Výroba – emisní zdroje a těžba

    VÝROBA - EMISNÍ ZDROJE A TĚŽBA VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 – ČESKÁ REPUBLIKA Výroba elektřiny a tepla ▪ Výroba elektřiny v uhelných elektrárnách klesla o 3,7 TWh na hodnotu 20,3 TWh. Největšími vlivy bylo ukončení provozu v elektrárně Prunéřov 1 (k 30. 6. 2020; meziroční snížení výroby o 1,4 TWh) a negati

  30. Slide 30: Očekávaná výroba elektřiny v roce 2021

    OČEKÁVANÁ VÝROBA ELEKTŘINY V ROCE 2021 STRATEGICKÁ AKTIVA Obnovitelné zdroje (+1%) Výroba elektřiny – Strategická aktiva* ČR voda (+3 %) + kratší odstávky přečerpávacích elektráren ČR biomasa (-9 %) Německo (+8 %) + podprůměrné povětrnostní podmínky v roce 2020 Jaderné zdroje (+2 %) + kratší odstávk

  31. Slide 31: Zajištění tržeb z výroby na rok 2021

    ČEZ POKRAČUJE V ZAJIŠŤOVÁNÍ TRŽEB Z VÝROBY, KONTRAHOVÁNO 89 % NA ROK 2021, ELEKTŘINA ZA 46 EUR/MWH, EUA ZA 20,6 EUR/T Podíl zajištěné dodávky ze zdrojů ČEZ* v ČR k 31. 12. 2020 Predikce realizačních cen výroby 100% ~ 89 % v ČR v roce 2021 zajištěný objem od 1. 10. 2020 do 31. 12. 2020 (odhad k 31. 1

  32. Slide 32: Tisková konference – program a řečníci

    TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA ROK 2020 Skupina ČEZ – shrnutí roku 2020 a ambice na rok 2021 Daniel Beneš, generální ředitel Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ Martin Novák, ředitel divize finance Výroba, Těžba Martin Novák, ředitel divize finance Nový jaderný zdroj Pavel Cy

  33. Slide 33: Smlouvy k výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech

    VLÁDA ČR UZAVŘELA 28. 7. 2020 SE SPOLEČNOSTMI ČEZ A ELEKTRÁRNA DUKOVANY II DVĚ SMLOUVY UPRAVUJÍCÍ RÁMCOVÉ PODMÍNKY VÝSTAVBY NOVÉHO JADERNÉHO ZDROJE V ČR V LOKALITĚ DUKOVANY 1) RÁMCOVÁ SMLOUVA, právně nezávazná, zastřešuje celkovou spolupráci při výstavbě NJZ 2) PROVÁDĚCÍ SMLOUVA NA 1. ETAPU VÝSTAVBY

  34. Slide 34: Nový jaderný zdroj v Dukovanech – kroky 2020 a 2021

    NOVÝ JADERNÝ ZDROJ V DUKOVANECH PŘÍPRAVNÉ KROKY V ROCE 2020 A OČEKÁVANÉ KROKY V ROCE 2021 PLNĚNÍ UZAVŘENÝCH SMLUV V ROCE 2020: OČEKÁVANÉ KROKY V ROCE 2021 Na straně Skupiny ČEZ: ▪ společnost Elektrárna Dukovany II je plně vybavena ▪ podání žádosti o autorizaci a vydání autorizace výrobny dle Energet

  35. Slide 35: Tisková konference – program a řečníci

    TISKOVÁ KONFERENCE K VÝSLEDKŮM HOSPODAŘENÍ SKUPINY ČEZ ZA ROK 2020 Skupina ČEZ – shrnutí roku 2020 a ambice na rok 2021 Daniel Beneš, generální ředitel Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ Martin Novák, ředitel divize finance Výroba, Těžba Martin Novák, ředitel divize finance Nový jaderný zdroj Pavel Cy

  36. Slide 36: Zisk z obchodování s komoditami v roce 2020

    ZISK Z OBCHODOVÁNÍ S KOMODITAMI V ROCE 2020 POTVRDIL VYSOKÝ STANDARD Z ROKU 2018 A 2019 ▪ V roce 2020 jsme v rámci tradingových aktivit uzavřeli více než 325 tisíc transakcí a zobchodovali: • 725 TWh elektřiny • 1 731 TWh zemního plynu ▪ Obchodní marže z tradingu* za rok 2020 dosáhla +3,8 mld. Kč, c

  37. Slide 37: Provozní výsledky segmentů: distribuce, prodej

    PROVOZNÍ VÝSLEDKY SEGMENTŮ: DISTRIBUCE, PRODEJ Hlavní provozní výsledky ve vybraných zemích EBITDA segmentů (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Distribuce Česká republika 17,5 17,7 +0,1 +1% Prodej Česká republika 2,4 3,5 +1,2 +48% Prodej Německo 0,7 0,3 -0,4 -57% Prodej Polsko 0,2 0,2 +0,0 +19% Hlavní příč

  38. Slide 38: ČEZ Distribuce – distribuovaná elektřina a události 2020

    ČEZ DISTRIBUCE OBJEM DISTRIBUOVANÉ ELEKTŘINY A VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 Distribuovaná elektřina Vybrané události ▪ K 1. 1. 2021 byl změněn způsob oznamování plánovaných TWh odstávek přechodem z papírové na digitální formu (email / SMS). Tomuto kroku předcházela informační kampaň „Léta s letáky končí“ n

  39. Slide 39: Parametry V. regulační periody 2021–2025

    2021 – 2025 Shrnutí parametrů V. regulační periody, tj. na období pro roky 2021 - 2025 ▪ Dojde ke 100% narovnání regulační báze aktiv (RAB) na celkovou zůstatkovou hodnotu aktiv do konce roku 2025 progresivním způsobem (v roce 2020 hodnota RAB činí 106,6 mld. Kč a tvoří 82 % zůstatkové hodnoty aktiv

  40. Slide 40: Segment Prodej – retail: objem prodané elektřiny a plynu

    SEGMENT PRODEJ – OBLAST RETAIL OBJEM PRODANÉ ELEKTŘINY A PLYNU V ČESKÉ REPUBLICE Dodávka elektřiny a zemního plynu Počet zákazníků ČEZ Prodej ČEZ Prodej vzrostla celkem o 4 % je meziročně stabilní (TWh) (odběrná místa v tis.) ▪ Objem dodávek elektřiny i plynu rostl zejména z důvodu chladnější zimy v

  41. Slide 41: Segment Prodej – ČEZ Prodej a zmírnění dopadů covidu-19

    SEGMENT PRODEJ – OBLAST RETAIL ČEZ PRODEJ POMOHL ZMÍRNIT DOPADY COVIDU-19 NA SVÉ ZÁKAZNÍKY ▪ Hlavní tzv. „úlevová opatření“ v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu z důvodu pandemie covidu-19 v březnu 2020 byla následující: • Možnost odkladu plateb záloh až na 3 měsíce • Pozastavení odpojování pr

  42. Slide 42: ESCO služby – dopady covidu-19 a ambice růstu

    ESCO SLUŽBY V ROCE 2020 NEGATIVNĚ OVLIVNĚNY DOPADY COVIDU-19 V ROCE 2021 STANOVENA AMBICE RŮSTU TRŽEB O 14 % mld. Kč vliv covidu-19 na mld. Kč výchozí očekávání tržeb Německo (-1 %) Ambice růstu tržeb (+14 %) + vliv akvizice společnosti Hermos (konsolidace 15. 5. 2019) + organický růst předpokládají

  43. Slide 43: Segment Prodej – ESCO: vybrané události 2020

    SEGMENT PRODEJ – OBLAST ESCO VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 ESCO Česká republika a Slovensko ▪ ČEZ ESCO, a.s. se stala 100% vlastníkem společnosti ČEZ Energo, s.r.o. Zbývající podíl 49,9 % byl koupen od společnosti TEDOM k 30. 6. 2020. ČEZ Energo vzniklo v roce 2011 partnerským spojením ČEZ a TEDOM. Od roku

  44. Slide 44: Inven Capital – vybrané události 2020

    INVEN CAPITAL VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 Úspěšné zhodnocení podílu ve společnosti CyberX: ▪ CyberX – izraelská firma, která poskytuje komplexní řešení v oblasti průmyslové kybernetické bezpečnosti ▪ Podíl prodán v červnu 2020 společnosti Microsoft za zhruba 1,6 násobek pořizovací ceny Investice do nových

  45. Slide 45: Rozvoj elektromobility v České republice

    SKUPINA ČEZ POKRAČUJE V ROZVOJI ELEKTROMOBILITY V ČESKÉ REPUBLICE A ZVAŽUJE DALŠÍ ROZVOJ V OBORU ČEZ je největším provozovatelem elektromobilní sítě v České republice ▪ V roce 2020 bylo vybudováno 83 veřejných dobíjecích stanic, meziročně o 63 % více. ▪ Objem odebrané elektřiny na dobíjecích stanicí

  46. Slide 46: Rozvoj obnovitelných zdrojů v ČR a Modernizační fond

    ROZVOJ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ V ČR A MODERNIZAČNÍ FOND VYBRANÉ UDÁLOSTI 2020 Skupina ČEZ má ambici stát se významnějším hráčem na poli obnovitelných zdrojů v ČR a do roku 2025 uvést do provozu nové OZE zdroje o výkonu přes 1 GW. Obecné parametry podpory OZE prostřednictvím Modernizačního fondu jsou sc

  47. Slide 47: Přílohy

    PŘÍLOHY ▪ EBITDA jednotlivých segmentů – celoroční srovnání včetně objemu výroby v rámci segmentů ▪ EBITDA – meziroční srovnání IV. čtvrtletí ▪ Čistý zisk – meziroční srovnání IV. čtvrtletí ▪ Cash flow ▪ Stav a struktura dluhu ▪ Investice do dlouhodobého majetku ▪ Přehled aktiv a pasiv ▪ Změna struk

  48. Slide 48: Segment: Výroba – tradiční energetika

    SEGMENT: VÝROBA - TRADIČNÍ ENERGETIKA EBITDA (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Česká republika 24,8 28,5 +3,7 +15% Polsko 0,8 0,7 -0,1 -10% Další státy 0,0 0,0 -0,0 -42% Výroba - tradiční energetika 25,6 29,3 +3,6 +14% Česká republika (+3,7 mld. Kč) ▪ vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny včetně dopad

  49. Slide 49: Výroba elektřiny 2020 – tradiční energetika

    VÝROBA ELEKTŘINY V ROCE 2020 SEGMENT VÝROBA - TRADIČNÍ ENERGETIKA Jaderné elektrárny (-1 %) − provozní kontroly, investiční akce a síťové vlivy Uhelné elektrárny (-14 %) ČR (-15 %) − ukončení provozu elektrárny Prunéřov 1 k 30. 6. 2020 − nižší výroba elektrárny Mělník 3, Tušimice 2, Prunéřov 2 a Měl

  50. Slide 50: Segment: Výroba – nová energetika

    SEGMENT: VÝROBA - NOVÁ ENERGETIKA EBITDA (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Česká republika 1,9 1,9 -0,0 -2% Rumunsko 1,6 2,3 +0,7 +41% Německo 0,5 0,5 +0,1 +12% Další státy 0,0 -0,1 -0,2 - Výroba - nová energetika 4,1 4,6 +0,5 +13% Rumunsko (+0,7 mld. Kč) ▪ vyšší hrubá marže z výroby elektřiny (+0,6 mld.

  51. Slide 51: Výroba elektřiny 2020 – nová energetika a prodej

    VÝROBA ELEKTŘINY V ROCE 2020 SEGMENTY VÝROBA - NOVÁ ENERGETIKA A SEGMENT PRODEJ Německo (+3 %) + podprůměrné povětrnostní podmínky v roce 2019 Česká republika (+7 %) + vyšší výroba ČEZ Energo + vyšší výroba v malých vodních elektrárnách vlivem nadprůměrných hydrometeorologických podmínek Rumunsko (+

  52. Slide 52: Segment: Prodej

    SEGMENT: PRODEJ EBITDA (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Česká republika 2,4 3,5 +1,2 +48% Německo 0,7 0,3 -0,4 -57% Rumunsko 0,1 0,3 +0,2 +116% Bulharsko 0,4 0,4 +0,0 +10% Další státy -0,0 0,1 +0,1 - Prodej 3,6 4,6 +1,1 +30% Česká republika (+1,2 mld. Kč) ▪ vliv rozhodnutí soudu v roce 2019, na základě

  53. Slide 53: Segment: Distribuce

    SEGMENT: DISTRIBUCE EBITDA (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Česká republika 17,5 17,7 +0,1 +1% Rumunsko 1,5 2,0 +0,4 +27% Bulharsko 1,5 1,9 +0,4 +27% Distribuce 20,6 21,5 +0,9 +5% ČR (+0,1 mld. Kč) ▪ nižší hrubá marže z distribuce elektřiny (-0,2 mld. Kč) způsobená vlivem covidu-19 ▪ vyšší aktivace nákl

  54. Slide 54: Segmenty Těžba a Podpůrné činnosti

    SEGMENTY TĚŽBA A PODPŮRNÉ ČINNOSTI EBITDA (mld. Kč) 2019 2020 Rozdíl % Česká republika 5,0 3,4 -1,6 -31% Těžba 5,0 3,4 -1,6 -31% ČR (-1,6 mld. Kč) ▪ pokles tržeb z prodeje uhlí do Skupiny ČEZ (-1,1 mld. Kč) zejména vlivem prodloužené odstávky elektrárny Ledvice 4 (nový zdroj) a ukončení činnosti ele

  55. Slide 55: EBITDA – meziroční srovnání IV. čtvrtletí

    EBITDA - MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ IV. ČTVRTLETÍ EBITDA Skupina ČEZ (-1,6 mld. Kč) ▪ Těžba (-0,2 mld. Kč): nižší tržby z prodeje uhlí zejména vlivem nižší poptávky ze Skupiny ČEZ ▪ Výroba - tradiční energetika (-1,0 mld. Kč): vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu z titulu růstu pořizovacích cen a ni

  56. Slide 56: Čistý zisk – meziroční srovnání IV. čtvrtletí

    ČISTÝ ZISK – MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ IV. ČTVRTLETÍ (mld. Kč) 10-12/2019 10-12/2020 Rozdíl % EBITDA 15,5 13,9 -1,6 -10% Odpisy a opravné položky k majetku* -11,2 -24,5 -13,3 -119% Ostatní náklady a výnosy -2,7 1,0 +3,7 - Daň z příjmů -0,8 1,4 +2,2 - Čistý zisk 0,9 -8,1 -9,0 - Čistý zisk očištěný 4,1 4,1 -

  57. Slide 57: Cash flow (peněžní toky)

    CASH FLOW (PENĚŽNÍ TOKY) Peněžní toky z provozní činnosti (+72,2 mld. Kč) ▪ zisk po úpravách vč. daně z příjmů (+51,0 mld. Kč): zisk před zdaněním (+7,9 mld. Kč); zaplacená daň z příjmů (-3,7 mld. Kč); placené úroky s výjimkou kapitalizovaných úroků a přijaté úroky (-5,3 mld. Kč); úpravy zisku před

  58. Slide 58: Stav a struktura dluhu

    STAV A STRUKTURA DLUHU SKUPINA ČEZ SI UDRŽUJE SILNOU LIKVIDNÍ POZICI Úroveň zadlužení* Profil splatnosti dluhopisů (k 31. 12. 2020) k 31. 12. 2019 k 31. 12. 2020 mld. Kč Dluhy a úvěry mld. Kč 173,7 156,5 25 Peníze a fin. aktiva** mld. Kč 12,4 13,0 20 Čistý dluh mld. Kč 161,2 143,5 Čistý dluh / EBITD

  59. Slide 59: Investice do dlouhodobého majetku dle segmentů

    INVESTICE DO DLOUHODOBÉHO MAJETKU V ČLENĚNÍ DLE JEDNOTLIVÝCH SEGMENTŮ mld. Kč 1-12/2019 1-12/2020 Výroba - tradiční energetika 10,8 10,7 z toho pořízení jaderného paliva 3,2 3,0 Výroba - nová energetika 0,7 0,4 Těžba 2,3 3,3 Distribuce 13,7 14,9 Česká republika 10,9 12,4 Rumunsko 1,3 1,4 Bulharsko 1

  60. Slide 60: Přehled aktiv a pasiv

    PŘEHLED AKTIV A PASIV Oběžná aktiva vzrostla o 27,9 mld. Kč Krátkodobé závazky vzrostly o 20,9 mld. Kč ▪ aktiva klasifikovaná jako držená k prodeji +23,1 mld. Kč ▪ krátkodobé závazky z derivátů +8,7 mld. Kč ▪ emisní povolenky +10,8 mld. Kč ▪ obchodní závazky +6,9 mld. Kč ▪ krátkodobé termínované vkl

  61. Slide 61: Nová struktura hlavních provozních segmentů od 1. 1. 2021

    OD 1. 1. 2021 PLATÍ NOVÁ STRUKTURA HLAVNÍCH PROVOZNÍCH SEGMENTŮ NOVĚ 4 SEGMENTY: PRODEJ, DISTRIBUCE, VÝROBA, TĚŽBA Segmenty do 31.12.2020 Segmenty od 1.1.2021 ▪ Podstatou změny je sloučení segmentu Výroba – tradiční energetika a Výroba – nová energetika do nového segmentu VÝROBA. Těžba TĚŽBA ▪ Hlavn

  62. Slide 62: Srovnání EBITDA 2020 ve struktuře segmentů

    SROVNÁNÍ EBITDA 2020 VE STRUKTUŘE HLAVNÍCH PROVOZNÍCH SEGMENTŮ PLATNÝCH DO 31. 12. 2020 A OD 1. 1. 2021 INFORMACE O ZAŘAZENÍ SPOLEČNOSTÍ DO SEGMENTŮ OD 1. 1. 2021 EBITDA 2020 (mld. Kč.) z toho Všechny společnosti stávajících segmentů Výroba Segmenty do 31.12.2020 Skupina ČEZ % Strategická aktiva % –

  63. Slide 63: Čtyři dílčí oblasti nového segmentu Výroba

    V RÁMCI NOVÉHO SEGMENTU VÝROBA SLEDOVÁNY ČTYŘI DÍLČÍ OBLASTI: JADERNÉ ZDROJE, OBNOVITELNÉ ZDROJE, EMISNÍ ZDROJE, TRADING DOSAVADNÍ STRUKTURA SEGMENTŮ NOVÁ STRUKTURA SEGMENTŮ (platná do 31. 12. 2020) a (platná od 1. 1. 2021) a JEJICH PODÍL NA EBITDA 2020 JEJICH PODÍL NA EBITDA 2020 62 Z důvodu přesné

  64. Slide 64: Aktiva určená k prodeji – výroba a regulace distribuce

    AKTIVA URČENÁ K PRODEJI - VÝROBA ELEKTŘINY A VÝVOJ REGULACE DISTRIBUCE V ROCE 2020 Výroba elektřiny Obnovitelné zdroje (+14 %) ▪ rumunské větrné ▪ rumunské a polské vodní ▪ bulharské fotovoltaické ▪ polská biomasa Výroba z uhlí (-3 %) Polsko - výroba z uhlí (-3 %) − nižší spalování uhlí z důvodu vyš

  65. Slide 65: Měnové zajištění očekávané výroby elektřiny 2021–2024

    MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ OČEKÁVANÉ VÝROBY ELEKTŘINY NA ROKY 2021 - 2024 Měnové zajištění očekávané dodávky elektřiny z výroby k 31. 12. 2020 2021 2022 2023 2024 Celkové měnové zajištění 98 % 97 % 87 % 67 % (přirozené + transakční) k 31. 12. 2020 83 % 81 % 81% 25 % Přirozené měnové zajištění (dluhy v EUR, in

  66. Slide 66: Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce

    SPOTŘEBA ELEKTŘINY NA DISTRIBUČNÍM ÚZEMÍ SPOLEČNOSTI ČEZ DISTRIBUCE Spotřeba na distribučním území Spotřeba klimaticky a kalendářně společnosti ČEZ Distribuce přepočtená* TWh TWh 36,73 35,86 35,45 34,68 Vývoj spotřeby (-3,3 %) dle jednotlivých segmentů: -3,5% -3,3% ▪ -7,5 % velkoodběratelé ▪ +5,4 %

  67. Slide 67: Uhelná elektrárna Počerady – shrnutí transakce prodeje

    UHELNÁ ELEKTRÁRNA POČERADY – SHRNUTÍ TRANSAKCE PRODEJE Shrnutí transakce ▪ Původní smlouvy uzavřené mezi smluvními stranami ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy předpokládaly prodej 100% podílu ve společnosti Elektrárna Počerady s datem realizace k 2. 1. 2024 za kupní cenu 2,0 mld. Kč. Dle

  68. Slide 68: Potenciální finanční zdroje pro zelené investice – Green Deal

    SHRNUTÍ POTENCIÁLNÍCH FINANČNÍCH ZDROJŮ PRO SPECIFICKÉ ZELENÉ INVESTICE V SOULADU SE EU STRATEGIÍ „GREEN DEAL“ Pevné finanční fondy přidělené na EU ETS fondy, příjmy Sustainable Finance úrovni EU * z povolenek ▪ Rozpočet EU pro roky 2021-2027 ▪ Modernizační fond v řádu desítek ▪ Regulace finančního

  69. Slide 69: Vývoj na trzích

    VÝVOJ NA TRZÍCH 68 SKUPINA ČEZ

  70. Slide 70: Bilance elektřiny (GWh)

    Bilance elektřiny (GWh) Index 2019 2020 2020/2019 Dodávka 58 381 54 902 -6% Výroba 64 635 60 946 -6% Vlastní a ostatní spotřeba včetně přečerpávání -6 254 -6 044 -3% Prodej koncovým zákazníkům -35 176 -33 265 -5% Saldo velkoobchodu -19 468 -18 102 -7% Prodej na velkoobchodním trhu -324 116 -277 953

  71. Slide 71: Bilance elektřiny po segmentech

    Bilance elektřiny (GWh) po segmentech Výroba - tradiční Výroba - nová 2020 energetika energetika Distribuce Prodej Eliminace Skupina ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 52 596 -6% 1 983 +6% 0 - 323 +8% 0 - 54 902 -6% Výroba 58 606 -6% 2 002 +6% 0 - 337 +7% 0 - 60 946 -6% Vlas

  72. Slide 72: Bilance elektřiny po zemích

    Bilance elektřiny (GWh) po zemích 2020 Česká republika Polsko Rumunsko Bulharsko Německo Ostatní Eliminace Skupina ČEZ GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- GWh +/- Dodávka 51 077 -7% 2 211 +4% 1 316 +7% 6 -4% 292 +3% 0 - 0 - 54 902 -6% Výroba 56 777 -6% 2 537 +4% 1 335 +7% 6 -4% 2

  73. Slide 73: Definice a výpočet ukazatelů nespecifikovaných v rámci IFRS

    Definice a výpočet ukazatelů nespecifikovaných v rámci IFRS V souladu s pokyny ESMA informuje společnost ČEZ podrobněji o ukazatelích, které standardně nejsou vykazovány v rámci IFRS výkaznictví či jejichž složky nejsou přímo dostupné z účetních výkazů a přílohy účetní závěrky. Tyto ukazatele předst

čez — FY2020 Earnings Presentation on 6ix