Valmet Corp · OMXHEX:VALMT

Valmet — Q3 2023 Earnings Presentation

32 slides from Valmet's earnings presentation, Oct 25, 2023

  1. Slide 1: Saadut tilaukset olivat 980 miljoonaa euroa ja vertailukelpoinen EBITA kasvoi 150 miljoonaan euroon

    Saadut tilaukset olivat 980 miljoonaa euroa ja vertailukelpoinen EBITA kasvoi 150 miljoonaan euroon kolmannella neljänneksellä Osavuosikatsaus, tammi–syyskuu 2023 25. lokakuuta 2023 Pasi Laine, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö Osavuosikatsaus, tammi–syyskuu 2023 1 Q3/2023 lyhyesti 2 Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys 3 Valmetin ilmasto-ohjelman kehitys 4 Taloudellinen kehitys 5 Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 25. lokakuuta 2023 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–syyskuu 2023

  3. Slide 3: Q3/2023 lyhyesti

    Q3/2023 lyhyesti Valmet <>

  4. Slide 4: Q3/2023 lyhyesti

    Q3/2023 lyhyesti Saadut tilaukset laskivat 980 miljoonaan euroon Liikevaihto oli lähes 1,3 miljardia euroa Tilauskanta oli 4,1 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA kasvoi 150 miljoonaan euroon ja marginaali oli 11,6 % Nettovelkaantuneisuusaste oli 21 % 4 25. lokakuuta 2023 © Valmet | Osavuosikats

  5. Slide 5: Valmet kaudella Q3/2023

    Valmet kaudella Q3/2023 Liikevaihto segmenteittäin Liikevaihto alueittain Saadut tilaukset 980 milj. euroa 17 % 23 % Liikevaihto 1 295 milj. euroa 33 % 43 % 9% Vertailukelpoinen EBITA 150 milj. euroa 10 % Vertailukelpoinen EBITA- marginaali 11,6 % Tilauskanta 24 % 40 % 4 133 milj. euroa Palvelut Poh

  6. Slide 6: Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys

    Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys Liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja %)1 Tavoite 12–14 % 5 573 10,9 % 5 074 11,3 % 9,8 % 8,9 % 10,5 % 7,7 % 3 935 3 740 7,1 % 3 547 6,7 % 3 325 3 058 2 476 2 928 2 926 Vertailukelpoinen EBITA, % 2 613 2 428 3 097 2 473 6,2 % Projektiliike

  7. Slide 7: Saadut tilaukset laskivat 980 miljoonaan euroon kaudella Q3/2023

    Saadut tilaukset laskivat 980 miljoonaan euroon kaudella Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Saadut tilaukset alueittain kaudella Q1–Q3/2023 2 200 5 500 Aasian ja 2 000 5 000 Tyynenmeren Pohjois- alue 16 % Amerikka 27 % 1 800 4 500 1 600 4 000 1 400 3 500 1 200 3 000 Kiina 14 % 980 1 000 2 500 80

  8. Slide 8: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset viimeisten 12 kuukauden aikana

    Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä 3 118 miljoonaa euroa viimeisten 12 kuukauden aikana Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~7 % 4 000 CAGR 3 500 3 118 3 000 2 837 2 500 1 344 1 081 1 875 1 947 2 000 1 772 1 609 1 701 1 519 416 467 1 5

  9. Slide 9: Tilauskanta oli 4 133 miljoonaa euroa kauden Q3/2023 lopussa

    Tilauskanta oli 4 133 miljoonaa euroa kauden Q3/2023 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 403 4 500 4 096 4 133 4 000 ~15 % 3 500 3 333 3 257 3 000 2 829 2 458 ~60 % 2 500 2 283 ~25 % 1 998 2 074 2 000 1 500 1 000 500 Prosessiteknologiat 0 Palvelut 2014 2015

  10. Slide 10: Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

    Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

  11. Slide 11: Palvelut: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla

    Palvelut: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla 1 356 miljoonassa eurossa kaudella Q1–Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: 1 338 mil

  12. Slide 12: Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 1 021 miljoonaan euroon

    Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 1 021 miljoonaan euroon kaudella Q1–Q3/2023 Automaatio-segmentti sisältää Automaatiojärjestelmät ja kaudesta Q2/2022 alkaen myös Virtauksensäädön Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta)

  13. Slide 13: Virtauksensäätö: Saadut tilaukset olivat 613 miljoonaa euroa

    Virtauksensäätö: Saadut tilaukset olivat 613 miljoonaa euroa kaudella Q1–Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa)* Liikevaihto (milj. euroa)* Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: 583 milj. euroa* 613 milj. euroa 526 milj. euroa* 581 milj. euroa 900 900 800 800 802 773 700 576 700 551 600 68

  14. Slide 14: Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset kasvoivat 408 miljoonaan euroon

    Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset kasvoivat 408 miljoonaan euroon kaudella Q1–Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: 371 milj. euroa 408 milj. euroa 317 milj. euroa 372 milj. euroa 600 543 600 544 505 489 500 467 500 41

  15. Slide 15: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 1 424 miljoonaan euroon

    Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 1 424 miljoonaan euroon kaudella Q1–Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: 1 713 milj. euroa 1 42

  16. Slide 16: Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat

    Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 626 miljoonaan euroon kaudella Q1–Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: 792 milj. euroa 626 milj. euroa 798 milj. euroa 799 milj. euroa 1 600 1 600 1 400 1 344 1

  17. Slide 17: Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 798 miljoonaan euroon

    Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 798 miljoonaan euroon kaudella Q1–Q3/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: Q1–Q3/2022: Q1–Q3/2023: 921 milj. euroa 798 milj. euroa 959 milj. euroa 1 006 milj. euroa 1 800 1 634 1 800 1 600 1 600 1 3

  18. Slide 18: Valmetin ilmasto-ohjelman kehitys

    Valmetin ilmasto-ohjelman kehitys

  19. Slide 19: Valmetin ilmasto-ohjelma on edistynyt hyvin

    Valmetin ilmasto-ohjelma on edistynyt hyvin Tavoite hiilineutraalin tuotannon mahdollistamisesta sellu- ja paperitoimialan asiakkaille saavutettiin seitsemän vuotta aikataulua edellä Tavoitteet koko arvoketjulle vuoteen 2030 mennessä TOIMITUSKETJU OMAT TOIMINNOT VALMETIN TEKNOLOGIOIDEN KÄYTTÖVAIHE -

  20. Slide 20: Taloudellinen kehitys

    Taloudellinen kehitys Valmet <>

  21. Slide 21: Avainluvut

    Avainluvut Milj. euroa Q3/2023 Q3/2022 Muutos Q1–Q3/2023 Q1–Q3/2022 Muutos Saadut tilaukset 980 1 178 -17 % 3 801 3 809 0% Tilauskanta1 4 133 4 672 -12 % 4 133 4 672 -12 % Liikevaihto 1 295 1 288 1% 4 033 3 534 14 % Vertailukelpoinen EBITA 150 136 11 % 437 337 29 % % liikevaihdosta 11,6 % 10,5 % 1,1

  22. Slide 22: Segmenttien avainluvut

    Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q3/2023 Q3/2022 Muutos Q1–Q3/2023 Q1–Q3/2022 Muutos Palvelut 349 427 -18 % 1 356 1 338 1% Automaatio 289 306 -6 % 1 021 758 35 % Prosessiteknologiat 343 444 -23 % 1 424 1 713 -17 % Yhteensä 980 1 178 -17 % 3 801 3 809 0% Liikevaihto, milj. euroa Q

  23. Slide 23: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys

    Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 1 800 30 % 1 800 30 % 26 % 1 500 25 % 1 500 25 % 1 428 1 200 2

  24. Slide 24: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma

    Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma1 ja saadut tilaukset (milj. euroa) 600 6 000 60 % 532 5 000 50 % 500 482 5 194 5 186 4 000 4 740 40 % 3 986 400 3 000 3 722 3 653 30 % 3 071 3 139 3 272 2 878 291 284 295 2 000 20 % 300 236 246 215

  25. Slide 25: Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste kasvoivat verrattuna kauteen Q3/2022

    Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste kasvoivat verrattuna kauteen Q3/2022 Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 600 542 531 30 % 1,20 510 502 500 1,00 0,84 0,90 428 23 %21 % 0,78 0,770,74 21 % 22 % 0,71 400 20 % 345 20 % 0,80 13 % 18 % 300 15 % 0,

  26. Slide 26: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos

    Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Osakekohtainen tulos (EPS) ja oikaistu EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 23 % 23 % 22 % 3 545 3 308 2,43 20 % 2,37 2,09 17 % 16 % 16

  27. Slide 27: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

  28. Slide 28: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2023 (julkaistu 2.2.2023) Tulosohjeistus Valmet arvioi, että liikevaihto vuonna 2023 kasvaa verrattuna vuoteen 2022 (5 074 milj. euroa), ja että tulos (vertailukelpoinen EBITA) vuonna 2023 kasvaa verrattuna vuoteen 2022 (533

  29. Slide 29: Q&A

    Q&A 29 25. lokakuuta 2023 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–syyskuu 2023

  30. Slide 30: Tilinpäätöstiedote 2023

    Tilinpäätöstiedote 2023 7. helmikuuta 2024 www.valmet.com/sijoittajat 30 25. lokakuuta 2023 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–syyskuu 2023

  31. Slide 31: Olennainen huomautus

    Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit

  32. Slide 32: FORWARD

    FORWARD

Valmet — Q3 2023 Earnings Presentation on 6ix