Valmet Corp · OMXHEX:VALMT

Valmet — FY2024 Earnings Presentation

38 slides from Valmet's earnings presentation, Feb 13, 2025

  1. Slide 1: Saadut tilaukset kasvoivat, mutta liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA pysyivät vakaina vuonna 2024

    Saadut tilaukset kasvoivat, mutta liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA pysyivät vakaina vuonna 2024 Tilinpäätöstiedote 2024 13. helmikuuta 2025 Thomas Hinnerskov, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö Tilinpäätöstiedote 2024 1 2024 lyhyesti 2 Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys 3 Taloudellinen kehitys 4 Osinkoehdotus, tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 13. helmikuuta 2025 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2024

  3. Slide 3: 2024 lyhyesti

    2024 lyhyesti Valmet <>

  4. Slide 4: 2024 lyhyesti

    2024 lyhyesti Saadut tilaukset kasvoivat 5,8 miljardiin euroon Tilauskanta oli lähes 4,5 miljardia euroa Liikevaihto pysyi edellisvuoden tasolla ja oli lähes 5,4 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA pysyi edellisvuoden tasolla ja oli 609 miljoonaa euroa ja marginaali oli 11,4 % Liiketoiminnan rah

  5. Slide 5: Valmet kaudella 2024

    Valmet kaudella 2024 Saadut tilaukset Liikevaihto Vertailukelpoinen EBITA (pl. Muut) 73 1 915 milj. euroa 2 477 milj. 2 023 1 900 euroa milj. milj. milj. euroa 331 euroa euroa milj. 255 euroa milj. 1 446 euroa milj. 1 437 euroa milj. euroa Palvelut Services Services Palvelut Services Palvelut Automa

  6. Slide 6: Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys

    Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys Liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja %)1 5 532 5 359 5 074 Tavoite 12–14 % 11,2 % 11,4 % 3 935 3 740 10,5 % 3 547 3 325 9,8 % 2 023 3 058 10,9 % 2 420 2 928 2 926 1 799 Vertailukelpoinen EBITA, % 8,9 % 2 428 2 1 572 1 473 1 584 Projektili

  7. Slide 7: Saadut tilaukset kasvoivat 5,8 miljardiin euroon vuonna 2024

    Saadut tilaukset kasvoivat 5,8 miljardiin euroon vuonna 2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Saadut tilaukset toimialoittain kaudella 2024 3 000 6 000 2 750 5 500 2 463 2 500 5 000 23 % 2 250 4 500 2 000 4 000 1 750 3 500 1 500 3 000 1 250 2 500 1 000 2 000 750 1 500 77 % 500 1 000 250 500 Sellu ja p

  8. Slide 8: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat lähes 3,4 miljardia euroa

    Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä lähes 3,4 miljardia euroa vuonna 2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~6 % 4 000 CAGR 3 500 3 360 3 100 3 000 2 837 1 446 2 500 1 340 1 081 1 875 1 947 2 000 1 701 1 772 1 519 1 609 467 1 367 416

  9. Slide 9: Tilauskanta oli lähes 4,5 miljardia euroa kauden 2024 lopussa

    Tilauskanta oli lähes 4,5 miljardia euroa kauden 2024 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 403 4 452 4 500 4 096 3 973 4 000 2 815 2 799 ~15 % 3 333 2 995 2 416 3 500 3 257 2 829 3 000 2 432 2 347 2 458 2 500 2 283 2 090 2 074 2 000 1 834 ~20 % 1 541 1 723 ~6

  10. Slide 10: Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

    Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

  11. Slide 11: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset kasvoivat lähes 2,5 miljardiin euroon

    Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset kasvoivat lähes 2,5 miljardiin euroon vuonna 2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 2023: 2024: 2023: 2024: 2023: 2024: 1 856 milj. euroa 2 477 milj. euroa 2 420 milj. euroa 2 023 m

  12. Slide 12: Valmet toimittaa sellutehtaan Araucolle Brasiliaan

    Valmet toimittaa sellutehtaan Araucolle Brasiliaan Projektin yleiskatsaus Valmetin toimitus ja tavoitteet Strateginen vaikutus • Asiakas: Arauco • Kokonaisen sellutehtaan toimitus • Merkittävä virstanpylväs, joka edustaa Valmetin kestäviä • Sijainti: Inocência, Mato Grosso do • Kattavat automaatio-

  13. Slide 13: Sellu ja energia -liiketoimintalinja vuonna 2024

    Sellu ja energia -liiketoimintalinja vuonna 2024 Saadut tilaukset Saadut tilaukset Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset toimialoittain toimitustyypeittäin 1 581 miljoonaa euroa 1% 2 %5 % 12 % 19 % Liikevaihto 870 miljoonaa euroa 18 % 17 % Henkilöstö 1 953 71 % 74 % Markkina-asema 81 % #1 Sel

  14. Slide 14: Paperit-liiketoimintalinja vuonna 2024

    Paperit-liiketoimintalinja vuonna 2024 Saadut tilaukset Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset Saadut tilaukset paperilaaduittain toimitustyypeittäin 897 miljoonaa euroa 4% 18 % 7% Liikevaihto 27 % 1 152 miljoonaa euroa 34 % Henkilöstö 52 % 4% 4 402 29 % 11 % Markkina-asema 24 % 89 % #1 Pehmop

  15. Slide 15: Palvelut: Saadut tilaukset kasvoivat 1,9 miljardiin euroon vuonna 2024

    Palvelut: Saadut tilaukset kasvoivat 1,9 miljardiin euroon vuonna 2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 2023: 2024: 2023: 2024: 2023: 2024: 1 760 milj. euroa 1 915 milj. euroa 1 784 milj. euroa 1 900 milj. euroa 312 mi

  16. Slide 16: Palvelut-segmentti vuonna 2024

    Palvelut-segmentti vuonna 2024 Saadut tilaukset Saadut tilaukset Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset asiakassegmenteittäin liiketoiminnoittain 1 915 miljoonaa euroa 4% 10 % Liikevaihto 26 % 9% 1 900 miljoonaa euroa 33 % 35 % 37 % 35 % Henkilöstö 6 714 21 % 36 % 12 % Markkina-asema 12 % 14 %

  17. Slide 17: Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 1,4 miljardiin euroon vuonna 2024

    Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 1,4 miljardiin euroon vuonna 2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 2023: 2024: 2023: 2024: 2023: 2024: 1 340 milj. euroa 1 446 milj. euroa 1 328 milj. euroa 1 437 milj. euroa 248

  18. Slide 18: Virtauksensäätö-liiketoimintalinja vuonna 2024

    Virtauksensäätö-liiketoimintalinja vuonna 2024 Saadut tilaukset toimialoittain Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset Saadut tilaukset liiketoiminnoittain 763 miljoonaa euroa 12 % 14 % 16 % Liikevaihto 24 % 791 miljoonaa euroa 8% 8% 37 % 16 % Henkilöstö 2 883 16 % 68 % 34 % Markkina-asema 40 %

  19. Slide 19: Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinja vuonna 2024

    Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinja vuonna 2024 Saadut tilaukset toimialoittain Saadut tilaukset alueittain Saadut tilaukset tuotteittain Saadut tilaukset 683 miljoonaa euroa 9% 9% 30 % 31 % Liikevaihto 42 % 646 miljoonaa euroa 52 % 58 % Henkilöstö 2 565 12 % 41 % 18 % Markkina-asema Sellu ja

  20. Slide 20: Mercer International valitsi digitalisointimatkalleen Valmet DNAe:n

    Mercer International valitsi digitalisointimatkalleen Valmet DNAe:n • Mercer International on valinnut Valmet DNAe -automaatiojärjestelmän sen Kanadassa meneillään olevaan sellutehtaan uusintaan • Järjestelmä mahdollistaa tehokkaan operoinnin – datan paremmalla hyödyntämisellä ja sisäänrakennetulla

  21. Slide 21: Taloudellinen kehitys

    Taloudellinen kehitys Valmet <>

  22. Slide 22: Q4/2024 lyhyesti

    Q4/2024 lyhyesti Saadut tilaukset kasvoivat lähes 2,5 miljardiin euroon Liikevaihto pysyi edellisvuoden tasolla ja oli 1,5 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA kasvoi 192 miljoonaan euroon ja marginaali oli 12,6 % Liiketoiminnan rahavirta oli 178 miljoonaa euroa Nettovelkaantuneisuusaste oli 39 %

  23. Slide 23: Avainluvut

    Avainluvut Milj. euroa Q4/2024 Q4/2023 Muutos 2024 2023 Muutos Saadut tilaukset 2 463 1 155 > 100 % 5 837 4 955 18 % Tilauskanta1 4 452 3 973 12 % 4 452 3 973 12 % Liikevaihto 1 528 1 499 2% 5 359 5 532 -3 % Vertailukelpoinen EBITA 192 183 5% 609 619 -2 % % liikevaihdosta 12,6 % 12,2 % 0,4 %-y 11,4

  24. Slide 24: Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut

    Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut Q4 2024 lyhyesti Milj. euroa Q4/2024 Q4/2023 Muutos Saadut tilaukset 1 541 432 > 100 % Liikevaihto 537 615 -13 % Vertailukelpoinen EBITA 15 25 -40 % % liikevaihdosta 2,8 % 4,1 % -1,3 %-y • Saadut tilaukset kasvoivat 1 541 miljoonaan euroon – Saadut tilaukset

  25. Slide 25: Palvelut-segmentin avainluvut

    Palvelut-segmentin avainluvut Q4 2024 lyhyesti Milj. euroa Q4/2024 Q4/2023 Muutos Saadut tilaukset 479 404 19 % Liikevaihto 567 508 12 % Vertailukelpoinen EBITA 112 91 24 % % liikevaihdosta 19,8 % 17,9 % 2,0 %-y • Saadut tilaukset kasvoivat 479 miljoonaan euroon – Pehmopaperin jatkojalostuksen saadu

  26. Slide 26: Automaatio-segmentin avainluvut

    Automaatio-segmentin avainluvut Q4 2024 lyhyesti Milj. euroa Q4/2024 Q4/2023 Muutos Saadut tilaukset 443 319 39 % Liikevaihto 424 375 13 % Vertailukelpoinen EBITA 81 79 2% % liikevaihdosta 19,1 % 21,1 % -2,0 %-y • Saadut tilaukset kasvoivat 443 miljoonaan euroon – Saadut tilaukset sisälsivät tilauks

  27. Slide 27: Segmenttien avainluvut

    Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q4/2024 Q4/2023 Muutos 2024 2023 Muutos Palvelut 479 404 19 % 1 915 1 760 9% Automaatio 443 319 39 % 1 446 1 340 8% Prosessiteknologiat 1 541 432 >100% 2 477 1 856 33 % Yhteensä 2 463 1 155 >100% 5 837 4 955 18 % Liikevaihto, milj. euroa Q4/2024 Q

  28. Slide 28: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys

    Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 1 800 28,2 % 30 % 1 800 30 % 25,2 % 25,8 % 24,6 % 24,2 % 24,9

  29. Slide 29: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma

    Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma ja saadut tilaukset (milj. euroa) 554 532 5 837 482 5 194 4 955 4 740 3 986 352 3 722 3 653 3 139 3 272 291 284 295 2 878 246 4% 2% -2 % -238 -294 -387 -474 -426 -595 191 134 78 -673 -82 36 -16 % -

  30. Slide 30: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos

    Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Osakekohtainen tulos (EPS) ja oikaistu EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 22,8 % 2,37 22,6 % 2,28 22,3 % 4 158 4 055 2,09 1,93 20,0 %

  31. Slide 31: Nettovelka pysyi edellisen vuosineljänneksen tasolla

    Nettovelka pysyi edellisen vuosineljänneksen tasolla Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 1 200 1 094 60 % 1,63 1,59 1,55 1 027 1 032 1,60 1,46 1 000 939 50 % 1,36 40 % 1 05739 % 1,20 800 45 % 43 % 40 % 600 542 531 39 % 30 % 0,80 0,71 0,78 0,77 0,74

  32. Slide 32: Osinkoehdotus, tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Osinkoehdotus, tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

  33. Slide 33: Osinkoehdotus

    Osinkoehdotus Osinkopolitiikka • Osingonmaksu vähintään 50 % nettotuloksesta Hallituksen osinkoehdotus yhtiökokoukselle • 1,35 euroa osakkeelta, joka vastaa 89% nettotuloksesta • Osinko maksetaan kahdessa erässä 33 13. helmikuuta 2025 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2024

  34. Slide 34: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2025 Tulosohjeistus Valmet arvioi, että vuoden 2025 liikevaihto pysyy edellisen vuoden tasolla verrattuna vuoteen 2024 (5 359 milj. euroa) ja vertailukelpoinen EBITA vuonna 2025 pysyy edellisen vuoden tasolla verrattuna vuote

  35. Slide 35: Q&A

    Q&A 35 13. helmikuuta 2025 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2024

  36. Slide 36: Yhtiökokous, osavuosikatsaus ja pääomamarkkinapäivä

    Yhtiökokous Osavuosikatsaus, tammi– maaliskuu 2025 26. maaliskuuta 2025 www.valmet.com/sijoittajat 23. huhtikuuta 2025 www.valmet.com/sijoittajat Pääomamarkkinapäivä 5. kesäkuuta 2025 www.valmet.com/sijoittajat 36 13. helmikuuta 2025 © Valmet | Tilinpäätöstiedote 2024

  37. Slide 37: Olennainen huomautus

    Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit

  38. Slide 38: FORWARD

    FORWARD

Valmet — FY2024 Earnings Presentation on 6ix