33 slides from Roca Industry Holdingrock1 Sa's earnings presentation, Mar 4, 2025
Slide 1: Prezentarea rezultatelor financiare preliminare pentru anul 2024
PREZENTAREA REZULTATELOR FINANCIARE PRELIMINARE PENTRU ANUL 2024 4 martie 2025
Slide 2: Disclaimer
Disclaimer Această Prezentare a fost realizată în baza informațiilor Această Prezentare nu conține o analiză financiară sau de Prezentarea poate conține declarații prospective. Cu toate cuprinse în raportul financiar preliminar pentru anul 2024 afaceri completă sau cuprinzătoare a ROCA Industry și n
Slide 3: Cuprins
Cuprins 1. Despre ROCA Industry 2. Prezentarea filialelor 3. Rezultate Financiare
Slide 4: Despre ROCA Industry
1. Despre ROCA Industry
Slide 5: Despre ROCA Industry: Anul 2024
Despre ROCA Industry Anul 2024 Creșterea vizibilității pe piața de capital: • Majorare de capital cu 71,8 mil. RON, pentru finanțarea achizițiilor și extinderea portofoliului de companii; • Listarea pe piața reglementată în data de 11 martie 2024; • Lichiditatea acțiunilor +3,5 ori de la listarea pe
Slide 6: ROCA Industry: imagine de ansamblu
ROCA Industry Imagine de ansamblu • Înființată în septembrie 2021 de fondul de PE ROCA Investments în linie cu viziunea sa de a transforma industria românească; • 5 achiziții directe în 2 ani jumătate; • Model axat pe principiile de buy & build, cu scopul de a-i transforma în campioni regionali.
Slide 7: Investiții în cinci subsectoare de activitate
Investiții în cinci subsectoare de activitate ROCA Industry acoperă 5 sectoare de activitate, deține direct sau indirect 7 companii Cele 5 companii deținute direct de către Holding activează în sub-sectoare diferite de activitate: • BICO Industries - unul dintre cei mai importanți producători de pla
Slide 8: 12 fabrici în 3 jurisdicții internaționale
12 fabrici în 3 jurisdicții internaționale WORKSHOP DOORS IRA A ituania
Slide 9: Prezentarea filialelor
2. Prezentarea filialelor
Slide 10: Despre BICO
Despre BICO Unul dintre cei mai importanți producători de plasă și țesături tehnice din Europa Organizare: • 3 companii (Bico, Terra, Iranga) • 5 fabrici • 3 jurisdicții Realizări: • Finalizarea procesului de fuziune între Terra și Europlas Acționari: ROCA Industry (60%), Mihai Bîrliba (40%) • Lista
Slide 11: Despre EVOLOR
Despre EVOLOR Organizare: Unul dintre cei mai importanți producători • 2 fabrici români de vopsele, lacuri tencuieli • 7 secții principale de producție • 2 mărci cunoscute (STICKY și CORAL) • 380 de produse, cu distribuție naționala și export în Republica Moldova Realizări: Acționari: Roca Industry
Slide 12: Despre DIAL
Despre DIAL Unul dintre cei mai mari producători de Organizare: panouri și plasă de gard • Total teren: 40.000 m2 • Fabrică: 6.000 m2 • Peste 200 produse Realizări: • Recuperare cotă de piață și extindere națională, peste Acționari: ROCA Industry (100%) 60 de distribuitori • Portofoliu extins - prod
Slide 13: Despre VELTA
Despre VELTA Organizare: • 3 fabrici (total de 25.000 m2) Cel mai mare producători români de uşi • Capacitate de producție aprox. 1mil. uși/an destinate construcţiilor rezidenţiale • Linie de vopsire cu 3 roboți complet automatizată • 3 categorii de produse (economic, mediu, premium) Realizări: • Fi
Slide 14: Despre ELP
Despre ELP Organizare: Unul dintre cei mai mari producători de cabluri •Lider pe piața de cabluri feroviare electrice din cupru și aluminiu de joasă •30 de echipamente și linii producție tensiune •3.600 de tipo-dimensiuni de cablu •Laborator de testare modern, acreditat de RENAR Acționari: ROCA Indu
Slide 15: Membrii Consiliului de Administrație
Membrii Consiliului de Administrație RUDOLF VIZENTAL ALEXANDRU SAVIN IOAN BINDEA VICTORIȚA ȘTER-CHELBA VASILE SANDU Membru în Consiliul de Administrație Membru în Consiliul de Administrație Președinte al Consiliului de Membru în Consiliul de Administrație Membru în Consiliul de Administrație Adminis
Slide 16: Echipa de management
Echipa de management CAMELIA ENE VALENTIN ALBU MIRUNA MUNTEANU ALEXA DRU FO ARAȘI ȘTEFA SZITAS Director General Director Financiar Director Marketing Director Comercial Director Operațional Camelia Ene a preluat rolul Valentin Albu, Directorul Are o experiență vastă de 20 Alex Fogarași s-a alăturat
Slide 17: Rezultate financiare 2024
3. Rezultate financiare 2024
Slide 18: Rezultate financiare cumulate 2024 (OMF)
Rezultate financiare cumulate 2024 (OMF) Rezultate aferente 2024 Indicatori cont de profit Marja Marja Variație 2024 vs 2023 (mii RON) și pierdere OMFP 1802 - EBITDA rezultatului preliminar Cifra de Rezultat 2024 net 2024 Cifra de Rezultat EBITDA EBITDA afaceri net afaceri net Trend ascendent al EVO
Slide 19: Rezultate financiare consolidate 2024 (IFRS)
Rezultate financiare consolidate 2024 (IFRS) Rezultate aferente 2024 Cifra de afaceri a crescut Indicatori cont de profit Marja Marja Variație 2024 vs 2023 (mii RON) și pierdere IFRS – EBITDA rezultatului ca urmare a vânzărilor mai preliminar Cifra de Rezultat 2024 net 2024 Cifra de Rezultat afaceri
Slide 20: Venituri consolidate 2024 (IFRS)
Venituri consolidate 2024 (IFRS) Variație 2024 vs Defalcarea veniturilor 2024 2023 2023 Venituri pe linie de produse Detalierea veniturilor pe segmente Fibră de sticlă și armătură din fibră de sticlă (BICO) 164.602.011 144.963.007 13,5% acuri, vopsele și tencuieli decorative (EVO OR) 101.969.987 96.
Slide 21: EBITDA consolidată 2024 (IFRS)
EBITDA consolidată 2024 (IFRS) Defalcarea EBITDA 2024 2023 Variație 2024 vs Detalierea EBITDA ajustată pe segmente 2023 EBITDA pe linie de produse Fibră de sticlă și armătură din fibră acuri, vopsele și Fibră de sticlă și armătură din fibră de sticlă (BICO) 20.196.891 5.377.189 275,6% de sticlă (BIC
Slide 22: Rezultat net consolidat 2024 (IFRS)
Rezultat net consolidat 2024 (IFRS) Detalierea profitului net pe segmente Fibră de sticlă și armătură din fibră acuri, vopsele și Detalierea rezultatului pe segmente 2024 2023 de sticlă (BICO) tencuieli Rezultat net pe linie de produse decorative 27% Fibră de sticlă și armătură din fibră de sticlă (
Slide 23: Bugetul anului 2025
INDUSTRY %%% Holding de Materiale de Constructil Bugetul anulul 2025
Slide 24: BVC consolidat 2025 (IFRS)
BVC consolidat 2025 (IFRS) Buget 2025 vs Buget 2025 Realizat 2024 TOTAL (mii RON) Buget 2025 Realizat 2024 Buget 2024 Realizat 2024 vs Buget vs Buget 2024 (%) 2024 (%) (%) Cifra de afaceri 716.178,6 599.182,2 655.424,9 20% 9% -9% Total costuri directe 550.412,7 455.022,3 503.560,3 21% 9% -10% Marjă
Slide 25: BVC și CAPEX companii 2025 (OMFP)
BVC și CAPEX companii 2025 (OMFP) Indicatori cheie estimati pentru 2025 (OMFP) - mii EVOLOR GRUPUL BICO VELTADOORS DIAL ELP Total cumulat RON Cifra de afaceri 118.135,6 200.426,6 117.399,6 78.120,4 202.096,6 716.178,6 Marjă netă 42.196,6 43.823,3 39.872,3 12.893,7 26.980,0 165.765,9 GM % 36% 22% 34%
Slide 26: Strategia de dezvoltare a Holdingului
Strategia de dezvoltare a Holdingului
Slide 27: Evoluția BICO (OMFP)
Evoluția BICO (OMFP) 250.000 +74% ➢ Filială a ROCA Industry din septembrie 2021 200.000 ➢ Se află în etapa de scalare, realizând în ultimii 3 150.000 ani, 3 achiziții de companii în Republica Moldova Cifra de afaceri și Lituania 100.000 ➢ Au avut loc eficientizări operaționale și comerciale 50.000 ➢
Slide 28: Evoluția EVOLOR (OMFP)
Evoluția EVO OR (OMFP) 140.000 +84% 120.000 ➢ Filială a ROCA Industry din 2021 100.000 ➢ Se află în etapa de consolidare, cu investiții semnificative în dezvoltare operațională Cifra de afaceri 80.000 60.000 ➢ Au avut loc eficientizări operaționale și comerciale 40.000 ➢ A mutat parte din activitate
Slide 29: Evoluția DIAL (OMFP)
Evoluția DIA (OMFP) 90.000 +33% 80.000 ➢ Filială a ROCA Industry din 2022 70.000 60.000 ➢ A intrat în anul 2024 în etapa de consolidare, în Cifra de afaceri 50.000 urma unui proces extins de transformare 40.000 ➢ A trecut prin eficientizări operaționale și 30.000 comerciale 20.000 10.000 - 2021 2022
Slide 30: Evoluția ELECTROPLAST (OMFP)
Evoluția E ECTROP AST (OMFP) 250.000 +122% ➢ Filială a ROCA Industry din iunie 2023 200.000 ➢ Se află în etapa de consolidare, apropiindu-se de 150.000 cea de scalare Cifra de afaceri ➢ Au avut loc eficientizări operaționale și comerciale 100.000 ➢ În prezent, are în curs de implementare un plan 50.
Slide 31: Evoluția VELTADOORS (OMFP)
Evoluția VE TADOORS (OMFP) 140.000 +42% ➢ Filială a ROCA Industry rezultată din fuziunea 120.000 EED și WORKSHOP DOORS 100.000 ➢ Se află în etapa de consolidare Cifra de afaceri 80.000 ➢ EED a trecut prin eficientizări operaționale și 60.000 comerciale. Workshop Doors a fost achiziționată 40.000 int
Slide 32: BVC individual 2025 (IFRS)
BVC individual 2025 (IFRS) Buget 2025 Buget 2025 Realizat 2024 Realizat TOTAL (mii RON) Buget 2025 Buget 2024 vs Realizat vs Buget vs Buget 2024 2024 (%) 2024 (%) 2024 (%) Venituri operaționale - - - - - - Cheltuieli operaționale 11.080,6 7.775,3 8.130,7 43% 36% -4% Reversari/ (Ajustări) de provizio
Slide 33: Vă mulțumim!
Vă mulțumim! ROCA Industry T: + 40 (0)723 51 11 38 E-mail: investors@rocaindustry.ro