Valmet Corp · OMXHEX:VALMT

Valmet — Q1 2024 Earnings Presentation

36 slides from Valmet's earnings presentation, Apr 24, 2024

  1. Slide 1: Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2024

    Saadut tilaukset olivat 1 050 miljoonaa euroa ja vertailukelpoinen EBITA 121 miljoonaa euroa ensimmäisellä neljänneksellä Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2024 24. huhtikuuta 2024 Pasi Laine, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2024 1 Q1/2024 lyhyesti 2 Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys 3 Valmet DNAe – Uuden sukupolven hajautettu ohjausjärjestelmä 4 Taloudellinen kehitys 5 Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 24. huhtikuuta 2024 © Valmet | Osavuosikatsaus,

  3. Slide 3: Q1/2024 lyhyesti

    Q1/2024 lyhyesti Valmet <>

  4. Slide 4: Q1/2024 lyhyesti

    Q1/2024 lyhyesti Saadut tilaukset olivat 1 050 miljoonaa euroa Liikevaihto laski 1 212 miljoonaan euroon Tilauskanta oli 3 790 miljoonaa euroa Vertailukelpoinen EBITA laski 121 miljoonaan euroon ja marginaali oli 10,0 % Nettovelkaantuneisuusaste oli 39 % 4 24. huhtikuuta 2024 © Valmet | Osavuosikats

  5. Slide 5: Valmet kaudella Q1/2024

    Valmet kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset Liikevaihto Vertailukelpoinen EBITA (pl. Muut) 21 195 milj. milj. euroa euroa 497 406 527 milj. milj. euroa 60 euroa milj. milj. euroa euroa 328 51 milj. milj. euroa 309 euroa milj. euroa Palvelut Services Services Palvelut Services Palvelut Automaatio Automa

  6. Slide 6: Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys

    Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys Liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja %)1 Tavoite 12–14 % 5 532 5 423 10,9 % 5 074 9,8 % 11,2 % 11,2 % 8,9 % 10,5 % 7,7 % 3 935 3 740 7,1 % 3 547 6,7 % 3 325 3 058 2 420 2 289 2 928 2 926 Vertailukelpoinen EBITA, % 2 613 2 428 3 112 3 134

  7. Slide 7: Saadut tilaukset laskivat 1 050 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024

    Saadut tilaukset laskivat 1 050 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Saadut tilaukset alueittain kaudella Q1/2024 2 200 5 500 Aasian ja 2 000 5 000 Tyynenmeren alue 8 % 1 800 4 500 Pohjois- 1 600 4 000 Kiina 9 % Amerikka 28 % 1 400 3 500 1 200 1 050 3 000 1 000 2 500 800

  8. Slide 8: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset viimeisten 12 kuukauden aikana

    Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä 2 987 miljoonaa euroa viimeisten 12 kuukauden aikana Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~6 % 4 000 CAGR 3 500 3 100 2 987 3 000 2 837 2 500 1 340 1 081 1 277 1 875 1 947 2 000 1 701 1 772 1 519 1 609

  9. Slide 9: Tilauskanta oli 3 790 miljoonaa euroa kauden Q1/2024 lopussa

    Tilauskanta oli 3 790 miljoonaa euroa kauden Q1/2024 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 403 4 500 4 096 3 973 ~15 % 4 000 3 790 3 500 3 333 3 257 3 000 2 829 2 458 ~55 % 2 500 2 283 ~30 % 1 998 2 074 2 000 1 500 1 000 500 0 Prosessiteknologiat 2014 2015 201

  10. Slide 10: Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

    Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

  11. Slide 11: Palvelut: Saadut tilaukset laskivat 527 miljoonaan euroon

    Palvelut: Saadut tilaukset laskivat 527 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: 577 milj. euroa 527 milj. euroa 389 milj. euroa 406 milj

  12. Slide 12: Automaatio: Saadut tilaukset laskivat 328 miljoonaan euroon

    Automaatio: Saadut tilaukset laskivat 328 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Automaatio-segmentti sisältää Automaatiojärjestelmät ja kaudesta Q2/2022 alkaen myös Virtauksensäädön Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1/202

  13. Slide 13: Virtauksensäätö: Saadut tilaukset olivat 194 miljoonaa euroa

    Virtauksensäätö: Saadut tilaukset olivat 194 miljoonaa euroa kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa)* Liikevaihto (milj. euroa)* Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: 217 milj. euroa 194 milj. euroa 188 milj. euroa 188 milj. euroa 900 900 800 800 700 576 789 766 700 777 777 551 600 681 600 660

  14. Slide 14: Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset laskivat 134 miljoonaan euroon

    Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset laskivat 134 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: 175 milj. euroa 134 milj. euroa 116 milj. euroa 121 milj. euroa 600 551 600 551 556 505 511 489 500 467 500 416 415 40

  15. Slide 15: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 195 miljoonaan euroon

    Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 195 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: 584 milj. euroa 195 milj. euroa 628 milj. eur

  16. Slide 16: Toimenpiteet Prosessiteknologiat-segmentin matalampaan markkina-aktiviteettiin sopeutumiseksi

    Toimenpiteet Prosessiteknologiat-segmentin matalampaan markkina-aktiviteettiin sopeutumiseksi • Prosessiteknologioiden toimintamalli perustuu mataliin Kapasiteettikustannukset (% liikevaihdosta) kapasiteettikustannuksiin, mikä luo joustavuutta • Uudelleenjärjestelytoimet saatiin päätökseen Sellu ja

  17. Slide 17: Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 57 miljoonaan euroon

    Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 57 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: 212 milj. euroa 57 milj. euroa 286 milj. euroa 225 milj. euroa 1 600 1 600 1 400 1 344 1 400 1 125 1 160

  18. Slide 18: Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 138 miljoonaan euroon

    Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 138 miljoonaan euroon kaudella Q1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Q1/2023: Q1/2024: Q1/2023: Q1/2024: 372 milj. euroa 138 milj. euroa 342 milj. euroa 272 milj. euroa 1 800 1 634 1 800 1 600 1 600 1 400 1 400 1 347 1

  19. Slide 19: Valmet DNAe – Uuden sukupolven hajautettu ohjausjärjestelmä

    Valmet DNAe – Uuden sukupolven hajautettu ohjausjärjestelmä

  20. Slide 20: Valmet DNAe – tulevaisuudenkestävä hajautettu ohjausjärjestelmä (DCS)

    Valmet DNAe – tulevaisuudenkestävä hajautettu ohjausjärjestelmä (DCS) • Valmet julkisti 9.4.2024 uuden hajautetun ohjausjärjestelmän (DCS), Valmet DNAe:n • Edustaa merkittävää virstanpylvästä prosessiautomaatiossa ja parantaa Valmetin Uusi yhtenäinen DCS-tarjooman kilpailukykyä käyttöliittymä • Täys

  21. Slide 21: Taloudellinen kehitys

    Taloudellinen kehitys Valmet <>

  22. Slide 22: Avainluvut

    Avainluvut Milj. euroa Q1/2024 Q1/2023 Muutos Saadut tilaukset 1 050 1 552 -32 % Tilauskanta1 3 790 4 595 -18 % Liikevaihto 1 212 1 321 -8 % Vertailukelpoinen EBITA 121 133 -9 % % liikevaihdosta 10,0 % 10,1 % -0,1 %-y EBITA 114 131 -13 % Liikevoitto (EBIT) 87 97 -10 % % liikevaihdosta 7,2 % 7,3 % -0

  23. Slide 23: Palvelut-segmentin avainluvut

    Palvelut-segmentin avainluvut Q1 2024 lyhyesti Milj. euroa Q1/2024 Q1/2023 Muutos Saadut tilaukset 527 577 -9 % Liikevaihto 406 389 4% Vertailukelpoinen EBITA 60 63 -5 % % liikevaihdosta 14,6 % 16,1 % -1,4 %-y • Saadut tilaukset laskivat 527 miljoonaan euroon – Kauden Q1/2024 saadut tilaukset olivat

  24. Slide 24: Automaatio-segmentin avainluvut

    Automaatio-segmentin avainluvut Q1 2024 lyhyesti Milj. euroa Q1/2024 Q1/2023 Muutos Saadut tilaukset 328 391 -16 % Liikevaihto 309 304 2% Vertailukelpoinen EBITA 51 50 3% % liikevaihdosta 16,5 % 16,3 % 0,2 %-y • Saadut tilaukset laskivat 328 miljoonaan euroon – Automaatiojärjestelmien saadut tilauks

  25. Slide 25: Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut

    Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut Q1 2024 lyhyesti Milj. euroa Q1/2024 Q1/2023 Muutos Saadut tilaukset 195 584 -67 % Liikevaihto 497 628 -21 % Vertailukelpoinen EBITA 21 30 -30 % % liikevaihdosta 4,2 % 4,7 % -0,5 %-y • Saadut tilaukset laskivat 195 miljoonaan euroon – Pehmopaperin jatkojalost

  26. Slide 26: Segmenttien avainluvut

    Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q1/2024 Q1/2023 Muutos Palvelut 527 577 -9 % Automaatio 328 391 -16 % Prosessiteknologiat 195 584 -67 % Yhteensä 1 050 1 552 -32 % Liikevaihto, milj. euroa Q1/2024 Q1/2023 Muutos Palvelut 406 389 4% Automaatio 309 304 2% Prosessiteknologiat 497 62

  27. Slide 27: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys

    Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 1 800 26,6 % 30 % 1 800 30 % 25,8 % 24,6 % 24,2 % 25,2 % 24,9

  28. Slide 28: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma

    Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma1 ja saadut tilaukset (milj. euroa) 532 482 5 194 4 955 4 740 4 453 3 986 3 722 3 653 352 3 139 3 272 3 071 2 878 291 284 295 282 236 246 4% 4% -82 -353 -238 -294 -387 -474 -426 -595 -673 191 173 -1

  29. Slide 29: Nettovelka laski verrattuna kauteen Q4/2023

    Nettovelka laski verrattuna kauteen Q4/2023 Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 1 200 60 % 1,60 1,46 1 027 1,36 1 000 939 50 % 1,20 0,84 0,90 800 40 % 0,80 0,71 0,78 0,77 0,74 600 510 502 542 531 40 % 39 % 30 % 0,49 21 % 428 0,35 400 13 % 345 20 %

  30. Slide 30: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos

    Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Osakekohtainen tulos (EPS) ja oikaistu EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 23 % 23 % 2,37 22 % 2,28 4 055 4 090 2,18 2,09 20 % 3 308 1

  31. Slide 31: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

  32. Slide 32: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2024 Tulosohjeistus Valmet toistaa 7. helmikuuta 2024 julkaisemansa tulosohjeistuksen, jossa Valmet arvioi, että liikevaihto vuonna 2024 pysyy samalla tasolla verrattuna vuoteen 2023 (5 532 milj. euroa), ja että tulos (vertai

  33. Slide 33: Q&A

    Q&A 33 24. huhtikuuta 2024 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2024

  34. Slide 34: Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2024

    Puolivuosikatsaus, tammi– kesäkuu 2024 24. heinäkuuta 2024 www.valmet.com/sijoittajat 34 24. huhtikuuta 2024 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2024

  35. Slide 35: Olennainen huomautus

    Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit

  36. Slide 36: FORWARD

    FORWARD

Valmet — Q1 2024 Earnings Presentation on 6ix