Valmet Corp · OMXHEX:VALMT

Valmet — Q1 2025 Earnings Presentation

32 slides from Valmet's earnings presentation, Apr 23, 2025

  1. Slide 1: Vahva alku vuodelle Palvelut- ja Automaatio-segmenteissä

    Vahva alku vuodelle Palvelut- ja Automaatio- segmenteissä Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2025 23. huhtikuuta 2025 Thomas Hinnerskov, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2025 1 Q1/2025 lyhyesti 2 Päivitys Valmetin strategian uudistamisprosessista 3 Taloudellinen kehitys 4 Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 23. huhtikuuta 2025 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2025

  3. Slide 3: Q1/2025 lyhyesti

    Q1/2025 lyhyesti Valmet <>

  4. Slide 4: Q1/2025 lyhyesti

    Q1/2025 lyhyesti Saadut tilaukset kasvoivat 1,3 miljardiin euroon Tilauskanta oli lähes 4,6 miljardia euroa Liikevaihto pysyi edellisvuoden tasolla ja oli lähes 1,2 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA pysyi edellisvuoden tasolla ja oli 121 miljoonaa euroa ja marginaali oli 10,2 % Liiketoiminnan

  5. Slide 5: Saadut tilaukset kasvoivat 1,3 miljardiin euroon kaudella Q1/2025

    Saadut tilaukset kasvoivat 1,3 miljardiin euroon kaudella Q1/2025 Saadut tilaukset (milj. euroa) 3 250 6 500 3 000 6 000 2 750 5 500 2 463 2 500 5 000 2 250 4 500 2 000 4 000 1 750 1 552 3 500 1 500 1 324 1 306 1 385 1 332 3 000 1 178 1 268 1 283 1 250 1 155 1 050 2 500 980 1 041 1 000 2 000 750 1 5

  6. Slide 6: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset lähes 3,5 miljardia euroa viimeisten 12 kuukauden aikana

    Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä lähes 3,5 miljardia euroa viimeisten 12 kuukauden aikana Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~6 % 4 000 CAGR 3 479 3 500 3 360 3 100 3 000 2 837 1 446 1 524 2 500 1 340 1 081 1 875 1 947 2 000 1 701 1

  7. Slide 7: Valmet DNAe valittiin voimalaitoksen automaation modernisointiin Suomessa

    Valmet DNAe valittiin voimalaitoksen automaation modernisointiin Suomessa “Perusteellisen arvioinnin jälkeen päädyimme siihen, Kohokohdat että Valmetin ratkaisu on Pursialan laitokselle kehittynein ja luotettavin” • DNAe-automaatiolle voitto Suomen energiasektorilla – pitkän aikavälin arvonluontia e

  8. Slide 8: Päivitys Valmetin strategian uudistamisprosessista

    Päivitys Valmetin strategian uudistamisprosessista

  9. Slide 9: Orgaaninen kasvu ja EBITA:n kehitys ovat tasaantuneet, ja ROCE on laskenut

    Orgaaninen kasvu ja vertailukelpoisen EBITA:n kehitys ovat tasaantuneet, ja ROCE on laskenut Liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen (milj. euroa ja %) sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 5 532 5 359 5 331 5 074 2 420 2 023 1 938 4

  10. Slide 10: Suunnitelma uudistaa toimintamalli on ensimmäinen toimenpide strategian uudistamisessa

    Suunnitelma uudistaa toimintamalli on ensimmäinen toimenpide strategian uudistamisessa Suunnitelman kohokohdat Vaikutus Elinkaarilähestymistavan avulla parempaa asiakaspalvelua Odotetaan enintään 1 150 roolin vähennystä Vastaavien vuotuisten kustannussäästöjen Vahvat liiketoiminta-alueet, jotka vast

  11. Slide 11: Uudistettu strategia esitellään pääomamarkkinapäivässä

    Uudistettu strategia esitellään pääomamarkkinapäivässä Uudistetun strategian tavoitteena on • Tunnistaa tulevaisuuden kasvualueet • Valmetin nykyisen liiketoiminnan kasvun kiihdyttäminen • Työtapojen yksinkertaistaminen • Toiminnan tehokkuuden parantaminen Uudistettu strategia esitellään 5. kesäkuut

  12. Slide 12: Taloudellinen kehitys

    Taloudellinen kehitys Valmet <>

  13. Slide 13: Valmet kaudella Q1/2025

    Valmet kaudella Q1/2025 Saadut tilaukset Liikevaihto Vertailukelpoinen EBITA (pl. Muut) 6 milj. 358 568 euroa milj. milj. 413 433 euroa milj. milj. euroa euroa euroa 55 76 milj. milj. euroa euroa 406 milj. 339 euroa milj. euroa Palvelut Services Services Palvelut Services Palvelut Automaatio Automat

  14. Slide 14: Avainluvut

    Avainluvut Milj. euroa Q1/2025 Q1/2024 Muutos Saadut tilaukset 1 332 1 050 27 % Tilauskanta1 4 574 3 790 21 % Liikevaihto 1 184 1 212 -2 % Vertailukelpoinen EBITA 121 121 0% % liikevaihdosta 10,2 % 10,0 % 0,3 %-y EBITA 113 114 0% Liikevoitto (EBIT) 89 87 3% % liikevaihdosta 7,5 % 7,2 % 0,4 %-y Oikai

  15. Slide 15: Tilauskanta oli lähes 4,6 miljardia euroa kauden Q1/2025 lopussa

    Tilauskanta oli lähes 4,6 miljardia euroa kauden Q1/2025 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 574 4 403 4 452 4 500 3 973 4 000 2 815 2 799 2 762 ~15 % 3 500 2 416 3 000 2 500 2 000 ~25 % ~60 % 1 500 1 811 1 588 1 557 1 653 1 000 500 0 2022 2023 2024 Q1/25 Pr

  16. Slide 16: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset kasvoivat 358 miljoonaan euroon

    Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset kasvoivat 358 miljoonaan euroon kaudella Q1/2025 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1/2024: Q1/2025: Q1/2024: Q1/2025: Q1/2024: Q1/2025: 195 milj. euroa 358 milj. euroa 497 milj. eu

  17. Slide 17: Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut

    Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut Q1 2025 lyhyesti Milj. euroa Q1/2025 Q1/2024 Muutos Saadut tilaukset 358 195 84 % Liikevaihto 413 497 -17 % Vertailukelpoinen EBITA 6 21 -71 % % liikevaihdosta 1,5 % 4,2 % -2,7 %-y • Saadut tilaukset kasvoivat 358 miljoonaan euroon – Saadut tilaukset kasvoiva

  18. Slide 18: Palvelut: Saadut tilaukset kasvoivat 568 miljoonaan euroon

    Palvelut: Saadut tilaukset kasvoivat 568 miljoonaan euroon kaudella Q1/2025 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1/2024: Q1/2025: Q1/2024: Q1/2025: Q1/2024: Q1/2025: 527 milj. euroa 568 milj. euroa 406 milj. euroa 433 mil

  19. Slide 19: Palvelut-segmentin avainluvut

    Palvelut-segmentin avainluvut Q1 2025 lyhyesti Milj. euroa Q1/2025 Q1/2024 Muutos Saadut tilaukset 568 527 8% Liikevaihto 433 406 7% Vertailukelpoinen EBITA 76 60 28 % % liikevaihdosta 17,6 % 14,6 % 2,9 %-y • Vahva alku vuodelle Palveluissa • Saadut tilaukset kasvoivat 568 miljoonaan euroon – Orgaan

  20. Slide 20: Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 406 miljoonaan euroon

    Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 406 miljoonaan euroon kaudella Q1/2025 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) Q1/2024: Q1/2025: Q1/2024: Q1/2025: Q1/2024: Q1/2025: 328 milj. euroa 406 milj. euroa 309 milj. euroa 339 m

  21. Slide 21: Automaatio-segmentin avainluvut

    Automaatio-segmentin avainluvut Q1 2025 lyhyesti Milj. euroa Q1/2025 Q1/2024 Muutos Saadut tilaukset 406 328 24 % Liikevaihto 339 309 10 % Vertailukelpoinen EBITA 55 51 7% % liikevaihdosta 16,2 % 16,5 % -0,3 %-y • Saadut tilaukset kasvoivat 406 miljoonaan euroon – Orgaaninen kasvu oli 12% – Saadut t

  22. Slide 22: Segmenttien avainluvut

    Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q1/2025 Q1/2024 Muutos Palvelut 568 527 8% Automaatio 406 328 24 % Prosessiteknologiat 358 195 84 % Yhteensä 1 332 1 050 27 % Liikevaihto, milj. euroa Q1/2025 Q1/2024 Muutos Palvelut 433 406 7% Automaatio 339 309 10 % Prosessiteknologiat 413 497 -

  23. Slide 23: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys

    Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 28,2 % 28,4 % 1 800 30 % 1 800 30 % 25,8 % 24,9 % 1 500 25 % 1

  24. Slide 24: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma

    Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma ja saadut tilaukset (milj. euroa) 633 5 837 6 119 554 5 194 4 955 352 4% 2% -3 % -82 191 134 -193 36 -2 % 2022 2023 2024 Q1/25 LTM 2022 2023 2024 Q1/25 Nettokäyttöpääoma Saadut tilaukset Nettokäytt

  25. Slide 25: Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste laskivat edelliseen vuosineljännekseen verrattuna

    Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste laskivat edelliseen vuosineljännekseen verrattuna Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 1 200 60 % 1,63 1 094 1,59 1 027 1 057 1 032 1,55 50 % 1,60 1,46 1 000 39 % 939 39 % 1,36 875 40 % 1,30 45 % 43 % 800 40 %

  26. Slide 26: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos

    Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Oikaistu osakekohtainen tulos EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 2,37 2,28 4 055 4 158 3 962 17,0 % 1,93 1,93 3 308 14,5 % 13,0 % 12,

  27. Slide 27: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

  28. Slide 28: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2025 Tulosohjeistus Valmet toistaa 13. helmikuuta 2025 julkaisemansa ohjeistuksen, jossa yhtiö arvioi, että vuoden 2025 liikevaihto pysyy edellisen vuoden tasolla verrattuna vuoteen 2024 (5 359 milj. euroa) ja vertailukelpoin

  29. Slide 29: Q&A

    Q&A 29 23. huhtikuuta 2025 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2025

  30. Slide 30: Tulevat tilaisuudet: puolivuosikatsaus ja pääomamarkkinapäivä

    Puolivuosikatsaus, tammi– kesäkuu 2025 23. heinäkuuta 2025 www.valmet.com/sijoittajat Pääomamarkkinapäivä 5. kesäkuuta 2025 www.valmet.com/sijoittajat 30 23. huhtikuuta 2025 © Valmet | Osavuosikatsaus, tammi–maaliskuu 2025

  31. Slide 31: Olennainen huomautus

    Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit

  32. Slide 32: Forward

    FORWARD

Valmet — Q1 2025 Earnings Presentation on 6ix