H&m Hennes & Mauritz Ab Class B · OMXSTO:HM_B

H&m Hennes & Mauritz Ab Class B — FY2019 Earnings Presentation

14 slides from H&m Hennes & Mauritz Ab Class B's earnings presentation, Jan 30, 2020

  1. Slide 1: Presskonferens 30 januari 2020 – Bokslutskommuniké 2019

    H & M Hennes & Mauritz AB Presskonferens 30 januari 2020 Bokslutskommuniké 2019 1 Karl-Johan Persson VD Nils Vinge IR-ansvarig 2 1

  2. Slide 2: Fjärde kvartalet 2019 / 2019 i korthet

    Fjärde kvartalet 2019 • H&M-gruppens förändringsarbete fortsätter att ge resultat — väl mottagna kollektioner och ökade marknadsandelar — ökad fullprisförsäljning och lägre prisnedsättningar • Rörelseresultat +25% i Q4 • Varulagrets sammansättning och nivå fortsätter att förbättras 3 2019 i korthet

  3. Slide 3: Försäljning

    BILDEN FÖR TUNG! 5 Försäljning Nettoomsättning MSEK 250 000 + 11% 232 755 200 000 210 400 150 000 2018 100 000 2019 + 9% 50 000 61 694 56 414 0 Q4 Helår 6 3

  4. Slide 4: Bruttoresultat och bruttomarginal / Försäljnings- och administrationskostnader

    Bruttoresultat och bruttomarginal MSEK 52,6% 120 000 52,7% 122 453 100 000 110 887 80 000 2018 60 000 2019 40 000 54,2% 54,0% 30 592 33 287 20 000 0 Q4 Helår 7 Försäljnings- och administrationskostnader MSEK 120 000 + 10% 100 000 105 107 95 394 80 000 60 000 2018 2019 40 000 + 6% 20 000 26 290 27 91

  5. Slide 5: Resultat efter finansiella poster / Försäljning och resultat

    Resultat efter finansiella poster MSEK 20 000 + 11% 16 000 17 391 15 639 12 000 2018 8 000 2019 + 24% 4 000 5 403 4 352 0 Q4 Helår 9 Försäljning och resultat Fjärde kvartalet MSEK 2019 2018 Nettoomsättning 61 694 56 414 Bruttoresultat 33 287 30 592 bruttomarginal, % 54,0 54,2 Rörelseresultat 5 377 4

  6. Slide 6: Försäljning och resultat helåret / Nyckeldata

    Försäljning och resultat Helåret MSEK 2019 2018 Nettoomsättning 232 755 210 400 Bruttoresultat 122 453 110 887 bruttomarginal, % 52,6 52,7 Rörelseresultat 17 346 15 493 rörelsemarginal, % 7,5 7,4 Finansnetto 45 146 Resultat efter finansiella poster 17 391 15 639 Skatt -3 948 -2 987 Periodens resulta

  7. Slide 7: Långsiktiga investeringar

    13 Långsiktiga investeringar • Modebranschens transformation • Investeringar för att säkra H&M-gruppens position — digitalisering — effektiv varuförsörjningskedja — tech-infrastruktur — avancerad dataanalys och AI • Positiva effekter stödjer fortsatt förändringsarbete 14 7

  8. Slide 8: Strategiska fokusområden / Bästa kunderbjudande

    Strategiska fokusområden • Bästa kunderbjudande • Snabbt, effektivt och flexibelt produktflöde • Stabil och skalbar infrastruktur - ”tech foundation” • Addera ny tillväxt 15 Bästa kunderbjudande • Förbättringar av sortimentet — mer fullprisförsäljning — ökad kundnöjdhet — fler återkommande kunder •

  9. Slide 9: Förbättrad kundupplevelse / Uppgraderad onlinebutik

    Förbättrad kundupplevelse • Fortsatta förbättringar i fysiska butiker och online • Höjer upplevelsen i H&M:s butiker — inspirerande och enkelt för kunderna — pågående tester får positiv respons 17 Uppgraderad onlinebutik • H&M:s mobilapp och hm.com — förbättrad navigering och produktpresentation — f

  10. Slide 10: Fysiska butiker och online integreras / Produktflöde

    Fysiska butiker och online integreras • En smidig shoppingupplevelse — click & collect — onlinereturer i butik — scan & buy — in-store-mode — find-in-store • Bekvämlighet och tillgänglighet 19 Produktflöde • Investeringar i varuförsörjnings- kedjan — för ett snabbt, effektivt och flexibelt produktfl

  11. Slide 11: Tech foundation / Business Tech

    Tech foundation • Investeringar i tech-infrastruktur • Skalbara och stabila plattformar — snabbare utveckling av nya kundapplikationer och teknologier 21 Business Tech • Business Tech — ersätter funktionerna för IT, Advanced Analytics & AI och Business Development • Tvärfunktionellt arbete i agila t

  12. Slide 12: Butiksportföljen optimeras / Addera ny tillväxt

    Butiksportföljen optimeras • Anpassningen till kundernas ändrade köpmönster accelereras — fortsatt optimering av butiksportföljen • Cirka 200 nya butiker och 175 stängningar planeras för 2020 — nettotillskott cirka 25 butiker • Relevant närvaro på varje marknad 23 Addera ny tillväxt • Ny franchisepa

  13. Slide 13: H&M Group

    H&M Group 13

  14. Slide 14: Hållbar utveckling

    Hållbar utveckling • H&M-gruppen på CDP:s A-lista för ledande miljöarbete och transparens — motverka klimatrisker och bidra till övergången till en fossilfri ekonomi • Corporate Knights rankar H&M-gruppen bland världens 30 mest hållbara bolag 2020 27 H & M Hennes & Mauritz AB 28 14

H & M Hennes & Mauritz — FY2019 Earnings Presentation on 6ix