Valmet Corp · OMXHEX:VALMT

Valmet — Q2 2024 Earnings Presentation

35 slides from Valmet's earnings presentation, Jul 24, 2024

  1. Slide 1: Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2024

    Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat lähes 1,3 miljardia euroa, ja vertailukelpoinen EBITA laski 141 miljoonaan euroon toisella neljänneksellä Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2024 24. heinäkuuta 2024 Pasi Laine, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2024 1 Q2/2024 lyhyesti 2 Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys 3 Valmet jatkaa strategisella polullaan ja täydentää missiotaan 4 Taloudellinen kehitys 5 Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 24. heinäkuuta 2024 © Valmet | Puolivuosikats

  3. Slide 3: Q2/2024 lyhyesti

    Q2/2024 lyhyesti Valmet <>

  4. Slide 4: Q2/2024 lyhyesti

    Q2/2024 lyhyesti Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat lähes 1,3 miljardia euroa Liikevaihto laski 1,3 miljardiin euroon Tilauskanta oli 3,8 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA laski 141 miljoonaan euroon ja marginaali oli 10,6 % Nettovelkaantuneisuusaste oli 45 % 4 24. heinä

  5. Slide 5: Valmet kaudella Q2/2024

    Valmet kaudella Q2/2024 Saadut tilaukset Liikevaihto Vertailukelpoinen EBITA (pl. Muut) 15 milj. euroa 434 497 milj. milj. 500 473 euroa euroa milj. milj. euroa euroa 80 milj. 58 euroa milj. 352 euroa milj. 351 euroa milj. euroa Palvelut Services Services Palvelut Services Palvelut Automaatio Automa

  6. Slide 6: Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys

    Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys Liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja %)1 Tavoite 12–14 % 5 532 10,9 % 5 330 5 074 9,8 % 11,2 % 11,2 % 8,9 % 10,5 % 7,7 % 3 935 3 740 7,1 % 3 547 6,7 % 3 325 3 058 2 420 2 166 2 928 2 926 Vertailukelpoinen EBITA, % 2 613 2 428 3 112 3 164

  7. Slide 7: Saadut tilaukset kaudella Q2/2024

    Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat lähes 1,3 miljardia euroa kaudella Q2/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Saadut tilaukset alueittain kaudella H1/2024 2 200 5 500 Aasian ja 2 000 5 000 Tyynenmeren alue 15 % 1 800 4 500 Pohjois- Amerikka 26 % 1 600 4 000 1 400 1 283 3 500 Ki

  8. Slide 8: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset viimeisten 12 kuukauden aikana

    Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä lähes 3,1 miljardia euroa viimeisten 12 kuukauden aikana Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~5 % 4 000 CAGR 3 500 3 100 3 066 3 000 2 837 2 500 1 340 1 289 1 081 1 875 1 947 2 000 1 701 1 772 1 519 1

  9. Slide 9: Tilauskanta oli 3,8 miljardia euroa kauden Q2/2024 lopussa

    Tilauskanta oli 3,8 miljardia euroa kauden Q2/2024 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 403 4 500 4 096 3 973 3 828 ~20 % 4 000 3 500 3 333 3 257 3 000 2 829 ~50 % 2 458 2 500 2 283 1 998 2 074 ~30 % 2 000 1 500 1 000 500 0 Prosessiteknologiat 2014 2015 2016

  10. Slide 10: Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

    Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

  11. Slide 11: Palvelut: Saadut tilaukset pysyivät ennätyskorkealla tasolla

    Palvelut: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden ennätyskorkealla tasolla 1,0 miljardissa eurossa kaudella H1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 1 007 milj. eur

  12. Slide 12: Automaatio: Saadut tilaukset laskivat 681 miljoonaan euroon

    Automaatio: Saadut tilaukset laskivat 681 miljoonaan euroon kaudella H1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 732 milj. euroa 681 milj. euroa 642 milj. euroa 659 mi

  13. Slide 13: Virtauksensäätö-liiketoimintalinja

    Virtauksensäätö-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 389 miljoonaan euroon kaudella H1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa)* Liikevaihto (milj. euroa)* H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 427 milj. euroa 389 milj. euroa 389 milj. euroa 389 milj. euroa 900 900 800 800 700 576 789 700 777 777

  14. Slide 14: Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinja

    Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat 291 miljoonaa euroa kaudella H1/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 304 milj. euroa 291 milj. euroa 252 milj. euroa 271 milj. euroa 600 5

  15. Slide 15: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset kasvoivat Q1:een verrattuna

    Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset kasvoivat kauteen Q1/2024 verrattuna ja olivat 434 milj. euroa kaudella Q2/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 1 082 milj. e

  16. Slide 16: Sellu ja energia -liiketoimintalinja

    Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset kasvoivat kauteen Q1/2024 verrattuna ja olivat 187 miljoonaa euroa kaudella Q2/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 489 milj. euroa 243 milj. euroa 549 milj. euroa 447 milj. euroa 1 60

  17. Slide 17: Paperit-liiketoimintalinja

    Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset kasvoivat kauteen Q1/2024 verrattuna ja olivat 247 miljoonaa euroa kaudella Q2/2024 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) H1/2023: H1/2024: H1/2023: H1/2024: 593 milj. euroa 385 milj. euroa 702 milj. euroa 550 milj. euroa 1 800 1 634 1

  18. Slide 18: Valmet jatkaa strategisella polullaan ja täydentää missiotaan

    Valmet jatkaa strategisella polullaan ja täydentää missiotaan

  19. Slide 19: Missiota täydennetty vastaamaan muutoksia liiketoimintaportfoliossamme

    Missiota täydennetty vastaamaan muutoksia liiketoimintaportfoliossamme ja asiakaskunnassamme Visio Jatkuva parantaminen ja Tulla maailman parhaaksi Strategia uudistuminen asiakkaidemme palvelussa ja teollisuudenalojen viemisessä Painopisteet (Must-Wins) eteenpäin. Valmet kehittää ja toimittaa kilpai

  20. Slide 20: Taloudellinen kehitys

    Taloudellinen kehitys Valmet <>

  21. Slide 21: Avainluvut

    Avainluvut Milj. euroa Q2/2024 Q2/2023 Muutos Q1–Q2/2024 Q1–Q2/2023 Muutos Saadut tilaukset 1 283 1 268 1% 2 333 2 821 -17 % Tilauskanta1 3 828 4 414 -13 % 3 828 4 414 -13 % Liikevaihto 1 324 1 417 -7 % 2 536 2 738 -7 % Vertailukelpoinen EBITA 141 153 -8 % 262 286 -9 % % liikevaihdosta 10,6 % 10,8 %

  22. Slide 22: Palvelut-segmentin avainluvut

    Palvelut-segmentin avainluvut Q2 2024 lyhyesti Milj. euroa Q2/2024 Q2/2023 Muutos Saadut tilaukset 497 430 15 % Liikevaihto 473 457 4% Vertailukelpoinen EBITA 80 80 0% % liikevaihdosta 16,9 % 17,5 % -0,6 %-y • Saadut tilaukset kasvoivat 497 miljoonaan euroon – Pehmopaperin jatkojalostuksen, joka lii

  23. Slide 23: Automaatio-segmentin avainluvut

    Automaatio-segmentin avainluvut Q2 2024 lyhyesti Milj. euroa Q2/2024 Q2/2023 Muutos Saadut tilaukset 352 340 4% Liikevaihto 351 338 4% Vertailukelpoinen EBITA 58 61 -5 % % liikevaihdosta 16,5 % 17,9 % -1,5 %-y • Saadut tilaukset pysyivät edellisvuoden tasolla ja olivat 352 miljoonaa euroa – Automaat

  24. Slide 24: Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut

    Prosessiteknologiat-segmentin avainluvut Q2 2024 lyhyesti Milj. euroa Q2/2024 Q2/2023 Muutos Saadut tilaukset 434 497 -13 % Liikevaihto 500 623 -20 % Vertailukelpoinen EBITA 15 30 -50 % % liikevaihdosta 3,0 % 4,8 % -1,8 %-y • Saadut tilaukset laskivat 434 miljoonaan euroon – Pehmopaperin jatkojalost

  25. Slide 25: Segmenttien avainluvut

    Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q2/2024 Q2/2023 Muutos Q1–Q2/2024 Q1–Q2/2023 Muutos Palvelut 497 430 15 % 1 024 1 007 2% Automaatio 352 340 4% 681 732 -7 % Prosessiteknologiat 434 497 -13 % 628 1 082 -42 % Yhteensä 1 283 1 268 1% 2 333 2 821 -17 % Liikevaihto, milj. euroa Q2/202

  26. Slide 26: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys

    Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 1 800 27,1 % 30 % 1 800 30 % 25,8 % 24,6 % 24,2 % 25,2 % 24,9

  27. Slide 27: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma

    Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma1 ja saadut tilaukset (milj. euroa) 532 482 5 194 4 955 447 4 740 4 468 3 986 3 722 3 653 352 3 139 3 272 3 071 2 878 291 284 295 236 246 4% 3% -82 -353 -238 -294 -387 -474 -426 -595 -673 191 150 -1

  28. Slide 28: Nettovelka kasvoi verrattuna kauteen Q1/2024

    Nettovelka kasvoi verrattuna kauteen Q1/2024 Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 1 200 1 094 60 % 1,63 1 027 1,60 1,46 1 000 939 50 % 1,36 1,20 800 45 % 40 % 0,90 0,84 600 510 542 531 40 %39 % 30 % 0,80 0,71 0,78 0,77 0,74 21 % 502 428 0,49 400 13

  29. Slide 29: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos

    Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Osakekohtainen tulos (EPS) ja oikaistu EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 23 % 23 % 2,37 22 % 2,28 4 180 4 055 2,09 2,02 20 % 3 308 1

  30. Slide 30: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

  31. Slide 31: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2024 (julkaistu 13.6.2024) Tulosohjeistus Valmet arvioi, että liikevaihto vuonna 2024 pysyy samalla tasolla verrattuna vuoteen 2023 (5 532 milj. euroa), ja että tulos (vertailukelpoinen EBITA) vuonna 2024 kasvaa verrattuna vu

  32. Slide 32: Q&A

    Q&A 32 24. heinäkuuta 2024 © Valmet | Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2024

  33. Slide 33: Tulevat tapahtumat ja sijoittajasivusto

    Osavuosikatsaus, tammi– Thomas Hinnerskov aloittaa syyskuu 2024 toimitusjohtajana 30. lokakuuta 2024 12. elokuuta 2024 www.valmet.com/sijoittajat 33 24. heinäkuuta 2024 © Valmet | Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2024

  34. Slide 34: Olennainen huomautus

    Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit

  35. Slide 35: FORWARD

    FORWARD

Valmet — Q2 2024 Earnings Presentation on 6ix