Vrg S.a. · GPW:VRG

Vrg — Vistula Group — H1 2016 Earnings Presentation

54 slides from Vrg's earnings presentation, Aug 31, 2016

  1. Slide 1: Prezentacja 1H16 – Vistula Group

    Kliknij, aby edytować styl Kliknij, aby edytować styl wzorca podtytułu Warszawa, 31 sierpnia 2016

  2. Slide 2: Oświadczenie

    Oświadczenie Niniejsza prezentacja („Prezentacja") została przygotowana przez Vistula Group SA („Spółka") z należytą starannością. Może ona jednak posiadać pewne nieścisłości lub pominięcia. Prezentacja nie zawiera kompletnej ani całościowej analizy finansowej Spółki, jak również nie przedstawia jej

  3. Slide 3: Podsumowanie

    ~ 7 pat a er > ] = PODSUMOWANIE Sore f ee se FS e 1 PTY - = — : _ 7. = : = / - ~ bet

  4. Slide 4: Wysokie wyniki 1H16

    Wysokie wyniki 1H16 PRZYCHODY 273,8 mln PLN +16,1% ZYSK NETTO 12,1 mln PLN MARŻA BRUTTO +19,2% 52,5% -0,2 p.p. EBIT 19,5 mln PLN +5,2% 1H15 1H16 Prezentacja 1H16 4

  5. Slide 5: Dynamicznie rosnąca sieć sklepów

    Dynamicznie rosnąca sieć sklepów LICZBA SKLEPÓW 1H16 VISTULA 105 +13 POWIERZCHNIA 28 551 m2 WÓLCZANKA 106 +21 DENI CLER 31 -1 +8,9% W.KRUK 96 +13 VISTULA GROUP 338 +46 1H15 1H16 Prezentacja 1H16 5

  6. Slide 6: Wyniki marek

  7. Slide 7: Vistula: wzrost powierzchni i sprzedaży

    Vistula: wzrost powierzchni i sprzedaży Sieć sprzedaży marki Vistula o Powierzchnia marki Vistula na koniec 1H16 wzrosła o 12% r/r. 1H15 1H16 r/r o Netto przybyło 13 sklepów w ciągu 12 Ilość sklepów 92 105 +13 miesięcy. w tym franczyza 8 18 +10 o Dynamiczny rozwój franczyzy: Powierzchnia (m2) 12 161

  8. Slide 8: Vistula: wzrost efektywności

    Vistula: wzrost efektywności Wartościowa struktura przychodów o Konsekwentny rozwój oferty casualowej marki Vistula prowadzi do dywersyfikacji sprzedaży 9% 9% 18% 14% i zmniejszania udziału garniturów. 29% 32% 16% 17% 7% 10% o Kampania z udziałem reprezentacji Polski oraz Roberta Lewandowskiego przy

  9. Slide 9: Wólczanka

  10. Slide 10: Wólczanka: rozwój franczyzy

    Wólczanka: rozwój franczyzy Sieć sprzedaży marki Wólczanka o Liczba sklepów Wólczanki wzrosła o 21 salonów netto r/r, z czego 13 to sklepy 1H15 1H16 r/r franczyzowe. Ilość sklepów 85 106 +21 o Powierzchnia sklepów wzrosła o 4% r/r, w tym franczyza 7 20 +13 w tym powierzchnia sklepów franczyzowych o

  11. Slide 11: Wólczanka: poprawa struktury sprzedaży

    Wólczanka: poprawa struktury sprzedaży Wartościowa struktura przychodów o Wzrost sprzedaży produktów marki Lambert marki Wólczanka dzięki większemu udziałowi koszul damskich 6% w sprzedaży. 9% 35% 12% 40% 24% o Podwojenie udziału koszul damskich w sprzedaży w 1H16. Sprzedaż koszul 77% damskich wzros

  12. Slide 12: DENI CLER

    " iz ’ DENI CLER

  13. Slide 13: Deni Cler: dobre przyjęcie kolekcji

    Deni Cler: dobre przyjęcie kolekcji Sieć sprzedaży marki Deni Cler o Sieć marki Deni Cler uległa niewielkim 1H15 1H16 r/r zmianom r/r. Ilość sklepów 32 31 -1 o W ramach optymalizacji sieci zamknięto 1 sklep o powierzchni około 150 m2. w tym franczyza 8 8 0 Do końca roku planowane otwarcie nowego Pow

  14. Slide 14: Deni Cler: powrót do rentowności

    Deni Cler: powrót do rentowności Historyczne wyniki spółki Deni Cler (mln PLN) o Pozytywne efekty pracy nad kolekcją. Widoczne dwucyfrowe wzrosty w 1,9 sprzedaży/ m2. 1,4 o Dodatni wzrost w sklepach porównywalnych 0,7 0,7 przyczynił się do tego, iż dźwignia operacyjna 0,4 0,4 -0,6 -0,5 -0,1 -0,2 0,2

  15. Slide 15: W.Kruk

  16. Slide 16: W.Kruk: dynamiczny rozwój

    W.Kruk: dynamiczny rozwój Sieć sprzedaży marki W.Kruk o Dynamiczny przyrost powierzchni marki W.Kruk r/r. 1H15 1H16 r/r o Otwarcie 13 sklepów przełożyło się na 12% r/r Ilość sklepów 83 96 +13 wzrost powierzchni handlowej marki. w tym franczyza - - - o Otwarcia miały miejsce w starannie wyselekcjonow

  17. Slide 17: W.Kruk: wzrost efektywności marki

    W.Kruk: wzrost efektywności marki Wartościowa struktura przychodów o W 1H16 najszybciej rosnącą kategorią marki W.Kruk sprzedaży były zegarki. Ich sprzedaż wzrosła o 27% r/r do 10,4 mln PLN. 19% 21% 29% 29% o Udział zegarków w sprzedaży 1H16 wzrósł, ale podział sprzedaży biżuterii na złotą i srebrna

  18. Slide 18: Podsumowanie wyników marek w 1H16

    Podsumowanie wyników marek w 1H16 Udane kolekcje i dobrze dopasowany marketing SPRZEDAŻ przyczyniły się wzrostów sprzedaży/ m2. Utrzymanie marży brutto mimo deprecjacji PLN ze MARŻA względu na zmianę struktury sprzedaży w części B R UT TO odzieżowej oraz politykę stałej marży w W.Kruk. Poprawa łączn

  19. Slide 19: Wyniki grupy

    har) a YNIKI GRUPY 4) —Z

  20. Slide 20: Znaczny przyrost powierzchni grupy

    Znaczny przyrost powierzchni grupy Przyrost powierzchni grupy r/r (tys. m2) o Powierzchnia grupy wyniosła 28,6 tys. m2 na 28,6 koniec 1H16, +8,9% r/r. 26,2 o Powierzchnia segmentu odzieżowego 7,7 dominowała nad jubilerską. Segment 6,9 0,8 1,5 odzieżowy dodał 1,5 tys. m2, rosnąc o 8% r/r. +8% r/r +12

  21. Slide 21: Dynamiczny wzrost sprzedaży grupy

    Dynamiczny wzrost sprzedaży grupy Sprzedaż grupy 1H16 o Sprzedaż grupy w 2Q16 wyniosła (mln PLN) 273,8 +16% 154,3 mln PLN (+16,4% r/r), a w 1H16 273,8 mln PLN (+16,1% r/r). 163,1 154,3 132,5 o W 2Q16 segment odzieżowy rósł szybciej niż 118,8 119,5 103,2 71,1 55,3 jubilerski (+19% versus +12% r/r). W

  22. Slide 22: Stabilizacja marży brutto

    Stabilizacja marży brutto Zysk brutto na sprzedaży (PLN mln) 1H16 o Zysk brutto na sprzedaży grupy wyniósł 143,7 +16% w 2Q16 82,8 mln PLN (+17% r/r), a w 1H16 143,7 mln PLN (+15,6% r/r). 89,0 82,8 71,0 63,0 60,9 o W 1H16 zysk brutto na sprzedaży segmentu 53,3 40,1 29,1 odzieżowego wyniósł 89,7 mln P

  23. Slide 23: Rosnący zysk operacyjny

    Rosnący zysk operacyjny Koszty operacyjne m-c/m2 (PLN) o Koszty operacyjne grupy/ m2 wzrosły o 10,8% w 1H16 do 741 PLN/m2 miesięcznie. 793 765 667 702 716 671 o Koszty segmentu odzieżowego wyniosły 300 251 265 649 PLN/m2 w 1H16, +11,4% r/r, ze względu 244 240 261 96 120 na przesunięcie w kosztach ma

  24. Slide 24: Wzrost zysku netto w 1H16

    Wzrost zysku netto w 1H16 mln PLN 1H15 1H16 r/r o Dynamiczne wzrosty sprzedaży r/r: korzystne Sprzedaż 235,8 273,8 16,1% trendy w obu segmentach oraz rozwój powierzchni grupy. Zysk brutto na sprzedaży 124,3 143,7 15,6% o Stabilna marża brutto grupy: presja na marże Marża brutto na sprzedaży 52,7% 52

  25. Slide 25: Stabilizacja zysku netto w 2Q16

    Stabilizacja zysku netto w 2Q16 mln PLN 2Q15 2Q16 r/r o Wzrost sprzedaży znacząco powyżej wzrostu Sprzedaż 132,5 154,3 16,4% powierzchni. Dodatnia sprzedaż w sklepach Zysk brutto na sprzedaży 71,0 82,8 16,6% porównywalnych wszystkich marek. Marża brutto na sprzedaży 53,6% 53,6% 0,0 p.p. o Stabilna m

  26. Slide 26: Inwestycje w kapitał obrotowy

    Inwestycje w kapitał obrotowy Inwestycje w zapasy o Wzrost zapasów o 29% r/r na koniec 1H16 (PLN mln) wynika z rozwoju sieci oraz oczekiwań 245,4 korzystnej sprzedaży na 2H16. 190,3 o Zapasy segmentu odzieżowego wzrosły +33,9 132,7 o +23% r/r, wraz z rozwojem sieci. 98,8 +21,2 o Zapasy segmentu jubi

  27. Slide 27: Spadek zadłużenia

    Spadek zadłużenia Dług netto (PLN mln) o Środki pieniężne pozostały na stabilnym poziomie r/r. 30,3 39,1 16,1 26,9 37,3 30,6 o Konsekwentna redukcja zadłużenia długoterminowego. 106,6 104,6 102,5 99,8 97,9 97,5 o Zwiększenie udziału finansowania kapitału obrotowego długiem krótkoterminowym. -3,5 -8,

  28. Slide 28: Perspektywy

    Prezentacja 1H16 28

  29. Slide 29: Dynamiczny rozwój powierzchni grupy

    Dynamiczny rozwój powierzchni grupy 2015 2016 r/r 2H16 2016 to rok przyśpieszenia SEGMENT sklepy 228 267 39 25 rozwoju organicznego. ODZIEŻOWY m2 20 551 22 501 9% 1 676 Koncentracja na rozwoju Vistuli i sklepy 98 113 15 8 Wólczanki przez sklepy własne i VISTULA m2 12 935 14 673 13% 1 005 franczyzowe

  30. Slide 30: Nacisk na rozwój franczyzy

    Nacisk na rozwój franczyzy SZERSZY Rozwój sklepów franczyzowych marek Vistuli ZASIĘG i Wólczanki w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Zmienny koszt w PLN (prowizja od obrotu) zamiast NIŻSZE kosztów stałych (częściowo w EUR). KOSZ T Y Niższe wydatki inwestycyjne. Sklepy franczyzowe trzech marek o

  31. Slide 31: Przemyślana strategia marketingowa

    Przemyślana strategia marketingowa W 2016 roku wydatki marketingowe nie przekroczą poziomu 3% przychodów grupy (podobnie jak w roku 2015). Stawiamy na znanych i sprawdzonych ambasadorów marek: Robert Lewandowski dla Vistuli Alicja Bachleda-Curuś dla W.Kruk Prezentacja 1H16 31

  32. Slide 32: Dalsze inwestycje w e-commerce

    Dalsze inwestycje w e-commerce W 2016 roku sprzedaż internetowa powinna przekroczyć 7% przychodów grupy (wobec 5,4% w roku 2015). Rozwijamy własne sklepy internetowe czterech marek. Wdrażamy nowe narzędzia informatyczno-logistyczne. Prezentacja 1H16 32

  33. Slide 33: Walczymy o marżę brutto w 2H16

    Walczymy o marżę brutto w 2H16 SEGMENT Od 2Q16 zaczęliśmy stosować hedging. ODZIEŻOWY Zabezpieczamy połowę ekspozycji na USD segmentu odzieżowego. SEGMENT Konsekwentnie stosujemy politykę stałej marży. JUBILERSKI MARŻA Marża brutto na sprzedaży grupy w 2016 roku nie B R UT TO powinna spaść więcej ni

  34. Slide 34: Cele na 2016 rok - podsumowanie

    Cele na 2016 rok - podsumowanie Dwucyfrowy wzrost przychodów grupy: dynamiczny SPRZEDAŻ rozwój powierzchni i poprawa sprzedaży na m2. Kontrolowany wzrost kosztów operacyjnych na m2. EBIT Obciążenie z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej może wynieść około 0,5 mln PLN. Znacząca poprawa wyników gru

  35. Slide 35: Pytania i odpowiedzi

    WN "J PYTANIA I ODPOWIEDZI oe eit

  36. Slide 36: Załączniki

    Prezentacja 1H16 36

  37. Slide 37: Vistula: podsumowanie 1H16

    Vistula: podsumowanie 1H16 Vistula (moda męska) o LANTIER: dla mężczyzn zobowiązanych do formalnego dress code o VISTULA: łatwa do zestawiania współczesna klasyka. VISTULA RED: najnowsze trendy o VISTUA MADE TO MEASURE: szycie na miarę dla najbardziej wymagających klientów. Sukces kampanii z repreze

  38. Slide 38: Wólczanka: podsumowanie 1H16

    Wólczanka: podsumowanie 1H16 Wólczanka (moda męska i damska) o Wólczanka prowadzi w Polsce sieć sklepów własnych i franczyzowych z koszulami męskimi i damskimi, dzianiną oraz dodatkami. o Ofertę uzupełniają wysokiej jakości dodatki takie jak krawaty, poszetki, akcesoria. Wólczanka i Lambert o Wólcza

  39. Slide 39: Deni Cler: podsumowanie 1H16

    Deni Cler: podsumowanie 1H16 Deni Cler (moda damska) o Sieć sklepów własnych z modą damską adresowaną do kobiet powyżej 35 roku życia, ceniących wysoką jakość i elegancję. o Kolekcje Deni Cler szyte są z najwyższej jakości tkanin ze szlachetnymi dodatkami i designerskim krojem. Sukces kolekcji wiosn

  40. Slide 40: W.Kruk: podsumowanie 1H16

    W.Kruk: podsumowanie 1H16 Najstarsza marka jubilerska w Polsce o Oferta jubilerska obejmuje złotą, srebrną i platynową biżuterię, brylanty, kamienie szlachetne oraz autorskie kolekcje. o Oferta W.Kruk to także światowe marki zegarków, tj. Rolex, Omega, Longines, IWC, TAG Heuer, Gucci, Burberry i wie

  41. Slide 41: Struktura grupy

    Struktura grupy VISTULA GROUP Spółki będące podstawą skonsolidowanego sprawozdania SEGMENT SEGMENT POZOSTAŁA JUBILERSKI ODZIEŻOWY DZIAŁALNOŚĆ W.Kruk SA Vistula Group SA Wólczanka Shirts Biżuteria, zegarki spółka matka Manufacturing sp. z o.o. Marki Vistula, Wólczanka Produkcja DCG SA VG Property sp.

  42. Slide 42: Liczba sklepów

    Liczba sklepów LICZBA SKLEPÓW 1Q15 2Q15 3Q15 4Q15 1Q16 2Q16 SEGMENT całość 212 209 212 228 230 242 ODZIEŻOWY franczyza 25 23 28 36 38 46 całość 90 92 94 98 102 105 VISTULA franczyza 7 8 10 13 15 18 całość 90 85 86 98 97 106 WÓLCZANKA franczyza 10 7 10 15 16 20 całość 32 32 32 32 31 31 DENI CLER fran

  43. Slide 43: Powierzchnia sklepów

    Powierzchnia sklepów M2 POWIERZCHNII 1Q15 2Q15 3Q15 4Q15 1Q16 2Q16 SEGMENT całość 19 370 19 306 19 768 20 551 20 251 20 825 ODZIEŻOWY franczyza 1 696 1 806 2 153 2 602 2 678 3 183 całość 11 939 12 161 12 562 12 935 13 354 13 668 VISTULA franczyza 815 931 1 184 1 496 1 636 1 950 całość 4 078 3 791 3

  44. Slide 44: Sprzedaż internetowa

    Sprzedaż internetowa Sprzedaż internetowa po markach (mln PLN) o Posiadamy własne sklepy internetowe dla wszystkich czterech marek detalicznych. 1,6 Nie jesteśmy obecni na platformach 1,9 multibrandowych. 1,6 o Sprzedaż i koszty sklepów internetowych 1,1 1,0 1,2 przypisywane są bezpośrednio do marki

  45. Slide 45: Koszty marketingu

    Koszty marketingu Koszty marketingu po segmentach (PLN mln) o Wydatki marketingowe to część kosztów sprzedaży grupy. o Składają się z: (1) powtarzalnych wydatków reklamowych (katalogi, sesje zdjęciowe) oraz 1,1 (2) ogólnopolskich wizerunkowych kampanii 4,3 reklamowych w czasopismach, internecie, TV

  46. Slide 46: Ekspozycja na ryzyko kursowe

    Ekspozycja na ryzyko kursowe Podział kosztu wytworzenia sprzedanych o Ryzyko kursowe jest znaczące dla grupy produktów za 1H16 na waluty kapitałowej. (PLN mln) CHF; 7% o Grupa jest beneficjentem umacniania się USD; 21% złotego do obcych walut. o Deprecjacja złotego do głównych walut (USD, EUR; 27% E

  47. Slide 47: Historyczne wyniki kwartalne

    Historyczne wyniki kwartalne mln PLN 3Q14 3Q15 4Q14 4Q15 1Q15 1Q16 2Q15 2Q16 r/r Sprzedaż 100,6 118,8 140,6 163,1 103,2 119,5 132,5 154,3 16,4% Zysk brutto na sprzedaży 52,9 62,9 77,3 89,0 53,3 60,9 71,0 82,8 16,6% Marża brutto na sprzedaży 52,5% 53,0% 55,0% 54,6% 51,7% 51,0% 53,6% 53,6% 0,0 p.p. Ko

  48. Slide 48: Szczegóły zadłużenia

    Szczegóły zadłużenia mln PLN 1H15 2015 1H16 o Całość zadłużenia odsetkowego stanowią Zadłużenie umowy kredytowe. 104,6 99,8 97,5 długoterminowe o Spółka nie posiada wyemitowanych obligacji Dług bankowy 103,9 98,1 95,7 korporacyjnych. Obligacje korporacyjne zostały zastąpione długiem bankowym w Oblig

  49. Slide 49: Miesięczne dane o sprzedaży

    Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY SEGMENTU ODZIEŻOWEGO (VISTULA, WÓLCZANKA, DENI CLER) 40 40% 35 33 31 30 30 30% 30 27 27 27 27 27 27 26 25 22 17 23 24 22 22 20 22 22 20% 21 21 22 21 21 21 21 19 20 17 19 19 19 19 16 19 19 19 19 19 1919 20 18 16 17 17 17 15 17 17 16 16 16 16 16 14 14 15 14 14 10%

  50. Slide 50: Miesięczne dane o sprzedaży

    Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY SEGMENTU JUBILERSKIEGO (W.KRUK) 45 43 40% 40 36 36 30% 35 33 30 20% 25 20 20 18 18 18 18 17 10% 14 1516 14 16 16 14 15 15 15 16 14 15 14 15 13 13 1313 13 13 13 14 13 13 15 13 12 12 1212 12 12 12 12 12 12 12 10 11 11 1111 11 11 11 11 11 9 10 9 10 9 10 0% 5 0 -10%

  51. Slide 51: Miesięczne dane o sprzedaży

    Miesięczne dane o sprzedaży PRZYCHODY GRUPY KAPITAŁOWEJ 90 30% 81 80 73 73 25% 70 63 20% 60 55 53 48 46 48 46 47 15% 50 45 41 39 39 41 39 41 39 39 40 41 40 39 40 39 41 37 40 34 34 34 35 34 33 35 34 34 34 34 35 34 33 35 34 34 10% 31 31 31 31 31 31 31 2729 29 2828 29 30 29 29 28 30 5% 20 0% 10 0 -5% s

  52. Slide 52: Struktura akcjonariatu

    Struktura akcjonariatu Struktura akcjonariatu 30.06.2016 Źródła informacji o stanie posiadania (udział w kapitale i głosach) akcji Vistula Group S.A. Ilość 30.06.2016 % udział 1. Liczba akcji zarejestrowanych na Zwyczajnym akcji/głosów 1. IPOPEMA TFI 31 000 000 17,5% Walnym Zgromadzeniu (ZWZ) Spółki

  53. Slide 53: Słowniczek

    Słowniczek Przychody marek Vistula, Wólczanka, Deni Cler oraz segmentu hurtowego, B2B i Segment odzieżowy przerobu uszlachetniającego. Segment jubilerski Przychody detaliczne marki W.Kruk oraz pozostała sprzedaż (w tym B2B). Przychody zawierające asortyment: marynarki, spodnie, okrycia wierzchnie, C

  54. Slide 54: Dziękujemy za uwagę

    Dziękujemy za uwagę Vistula Group S.A. ul. Pilotów 10 31-462 Kraków

Vistula Group — H1 2016 Earnings Presentation on 6ix