Loihde Oyj · OMXHEX:LOIHDE

Loihde Oyj — FY2022 Earnings Presentation

23 slides from Loihde Oyj's earnings presentation, Mar 3, 2023

  1. Slide 1: Loihde Oyj Tilinpäätös 2022

    Loihde Oyj Tilinpäätös 2022 Liiketoimintakatsaus Q4/2022 3.3.2023 © 2023 Loihde | Public

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö 1. Loihteen liiketoiminta Olemme siirtyneet 2. Q4/2022 tulos ja keskeiset tapahtumat IFRS-standardin mukaiseen 3. Vuoden 2022 taloudellinen tulos raportointiin ja tämä on ensimmäinen 4. Näkymät 2023 sekä strategian toteutumisen ja taloudellisten IFRS:n mukaan laadittu tavoitteiden tilanne ti

  3. Slide 3: Loihde on liiketoiminnan jatkuvuuden mahdollistaja

    Loihde on liiketoiminnan jatkuvuuden mahdollistaja. Kasvatamme asiakkaidemme kilpailukykyä digitaalisessa muutoksessa ja suojaamme heitä sekä fyysisen että verkkomaailman uhilta. DIGITAALINEN KEHITTÄMINEN TURVARATKAISUT

  4. Slide 4: Monipuolinen ja uniikki tarjoomamme

    Monipuolinen ja uniikki tarjoomamme TURVATEKNIIKKA​ KYBERTURVA PILVIKONSULTOINTI TEKNOLOGIA- DIGISTRATEGIAT, JA VERKOT​ JA HALLITTU TOTEUTUKSET, TIEDOLLA PILVIPALVELU​ DESIGN, DATA JA JOHTAMINEN ANALYTIIKKA Yksi turvallisuus Tietoturva siirtyy pilveen Sovelluskehitys ja data-alustat E2E-hankkeet pil

  5. Slide 5: Olennaiset tapahtumat loka-joulukuussa 2022

    Olennaiset tapahtumat loka-joulukuussa 2022

  6. Slide 6: Liikevaihto kasvoi 20% ja oikaistu käyttökate parani 28%

    Q4 kohokohdat: Liikevaihto kasvoi 20% ja oikaistu käyttökate parani 28% Turvaliiketoiminnan Digitaalisessa Pilvipalveluyhtiö Loihde Family - vahva 31 %:n kasvu, kehittämisessä vaikea Onrego Oy liittyi kumppaniverkosto hyvää kasvua neljännes, liikevaihto mukaan 1.12.2022 laajenee jatkuvissa palveluis

  7. Slide 7: Q4: Kannattavaa kasvua, liikevaihto ja oikaistu käyttökate paranivat

    Q4: Kannattavaa kasvua, sekä liikevaihto että oikaistu käyttökate paranivat selvästi Liikevaihto Q4 Oikaistu käyttökate Q4 40 4 36,0 M€ 35 3,5 3,4 M€ 30,1 M€ 9,3 % 30 3 2,6 M€ 25 2,5 8,7 % 20 2 15 20 % 1,5 10 1 5 0,5 0 0 Q4 2021 Q4 2022 Q4 2021 Q4 2022

  8. Slide 8: Q4: Turvaliiketoiminnan hyvä kasvu jatkui

    Q4: Turvaliiketoiminnan hyvä kasvu jatkui • Vahvan kasvun taustalla on keväällä tehdyn Turvakolmio- Liikevaihto Q4 hankinnan lisäksi mm. • uniikki Yksi turvallisuus –palvelumme 30 • turvatekniikan ja kyberturvan jatkuvat palvelut, 25,5 25 esim. paloturvallisuus- ja kameravalvontapalvelut, CSOC-kyber

  9. Slide 9: Q4: Digitaalisen kehittämisen kysyntä hidastui

    Q4: Digitaalisen kehittämisen kysyntä hidastui • Pääsyynä liikevaihdon laskuun oli kahden ison asiakkaan Liikevaihto Q4 ostojen vähentäminen, joka alkoi jo Q3:lla. Käyttöaste jäi selvästi alle normaalitason. 12 11,2 10,6 • Osa asiakkaista on varovaisia uusien hankkeiden 10 aloittamisessa, mutta kesk

  10. Slide 10: Tilikauden 2022 tulos

    Tilikauden 2022 tulos

  11. Slide 11: Liikevaihto kasvoi 18 % ja oikaistu käyttökate parani 42 %

    Vuoden 2022 kohokohtia: Liikevaihto kasvoi 18 % ja oikaistu käyttökate parani 42 % Turvakolmio-osto nosti Loihteen Onrego vahvisti Hyvää kehitystä ja kasvua: Suomen suurimmaksi sähköisen pilviosaamistamme ja toi - Yksi turvallisuus -kokonaispalvelu turvatekniikan tarjoomaamme myös palvelutuottajaksi

  12. Slide 12: Koko vuoden liikevaihto kasvoi 18 %

    Koko vuoden liikevaihto kasvoi 18 % Liikevaihto Liikevaihto liiketoiminnoittain 140 123,0 90 82,5 M€ 80 120 104,4 69,3 M€ 70 100 60 19 % 80 18 % 50 40,8 40 35,5 60 30 40 20 15 % 20 10 0 0 Digi 2021 Digi 2022 Turva 2021 Turva 2022 2021 2022

  13. Slide 13: Liikevaihdon jakauma

    Liikevaihdon jakauma Liiketoiminnoittain* Jatkuvan Asiakkaittain laskutuksen osuus 12/2022 (FAS) 12 % 33 % 28 % 72% 72 % 67 % Turvaliiketoiminta Digitaalinen kehitys Projektit ja konsultointi Jatkuvat palvelut Kymmenen suurinta asiakasta Muut asiakkaat 13 *Liikevaihtojakaumassa ei ole huomioitu kiin

  14. Slide 14: Operatiivinen kannattavuus vahvistui selvästi

    Operatiivinen kannattavuus vahvistui selvästi Oikaistu käyttökate Oikaistu tilikauden tulos Osakekohtainen ilman rahoituseriä oikaistu tilikauden tulos 12 ilman rahoituseriä 10,3 M€ 3 0,5 10 8,4 % 2,5 2,4 M€ 0,45 0,41 € 7,2 M€ 0,4 8 2 0,35 6,9 % 0,3 6 42 % 1,5 0,25 4 0,9 M€ 0,2 0,15 € 1 0,15 0,1 2 0

  15. Slide 15: Vahva tase mahdollistaa epäorgaanisen kasvun

    Vahva tase mahdollistaa epäorgaanisen kasvun konsolidoituvalla markkinalla Tase Omavaraisuusaste Rahavarat ja 160 146,3 M€ 150,9 M€ rahastosalkut 79,5 74,9 % 73,8 % 49,5 140 42,5 M€ 69,5 44,5 120 39,5 59,5 34,5 32,3 M€ 100 49,5 29,5 80 39,5 24,5 60 19,5 29,5 14,5 40 19,5 9,5 20 9,5 4,5 0 -0,5 -0,5 2

  16. Slide 16: Loihteella on lähes 900 asiantuntijaa

    Loihteella on lähes 900 turvan ja digitalisaation asiantuntijaa Henkilöstömäärän (FTE) kasvu 1000 885 900 800 693 714 720 700 600 500 400 300 200 100 0 2019 2020 2021 2022

  17. Slide 17: Osinkoehdotus

    Osinkoehdotus Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat ovat 110 881 942,35 euroa ja emoyhtiön tilikauden voitto 57 178,31 euroa. 0,80 € Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että voitonjakokelpoisista varoista jaetaan osinkoa 0,15 euroa osakkeelta perustuen yhtiön operatiiviseen tulokseen sekä kuituverkkol

  18. Slide 18: Tavoitteet ja näkymät

    Tavoitteet ja näkymät

  19. Slide 19: Taloudelliset tavoitteemme 2021-24

    Taloudelliset tavoitteemme 2021-24 Tavoitteet: Liikevaihdon vuotuinen kasvu Oikaistu EBITDA-marginaali keskimäärin kauden lopussa >10 % >10 % yritysostot huomioiden IFRS-standardin mukaan laskettuna Toteuma 2022: Toteuma 2022: 18 % 8,4 % Vuotuinen kasvu keskim. 2021-22: 12 %

  20. Slide 20: Strategiamme toteutus etenee suunnitellusti

    Strategiamme toteutus etenee suunnitellusti Orgaaninen kasvu ja Kasvun vauhdittaminen kannattavuuden parantaminen valikoiduin yritysostoin Talent Base 6/2021 > Kasvu viime vuotta nopeampaa Turvakolmio 6/2022 > Oikaistu käyttökate +42 % Onrego 12/2022 > Keskittyminen digitaalisen kehittämisen ja Syne

  21. Slide 21: Pääteemat 2023 kannattavalle kasvulle

    Pääteemat 2023 kannattavalle kasvulle Turvaliiketoiminnassa erityisesti Digitaalisessa kehittämisessä erityisesti • Yksi turvallisuus -kokonaisasiakkuudet • Data-alustat, analytiikka sekä AI • Jatkuvat palvelut • Teknologia ja design • Projektikannattavuus • Pilviteknologiat ja hallittu pilvipalvelu

  22. Slide 22: Ohjeistuksemme vuodelle 2023

    Ohjeistuksemme vuodelle 2023 Vuonna 2023 Loihde odottaa liikevaihdon kasvavan turvaliiketoiminnassa yli 10 % ja digitaalisessa kehittämisessä yli 10 %. Konsernin oikaistun käyttökatteen arvioidaan paranevan vuoden 2022 tasosta, joka oli 10,3 miljoonaa euroa.

  23. Slide 23: Loihde – Ihmiset edella jo vuodesta 1882

    OIHDE IHMISET EDELLA JO VUODESTA 1882

Loihde — FY2022 Earnings Presentation on 6ix