Valmet Corp · OMXHEX:VALMT

Valmet — Q2 2023 Earnings Presentation

35 slides from Valmet's earnings presentation, Jul 26, 2023

  1. Slide 1: Saadut tilaukset lähes 1,3 miljardia euroa, vertailukelpoinen EBITA 153 miljoonaa

    Saadut tilaukset olivat lähes 1,3 miljardia euroa ja vertailukelpoinen EBITA kasvoi 153 miljoonaan euroon toisella neljänneksellä Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2023 26. heinäkuuta 2023 Pasi Laine, toimitusjohtaja Katri Hokkanen, talousjohtaja

  2. Slide 2: Sisältö

    Sisältö Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2023 1 Q2/2023 lyhyesti 2 Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys 3 Yritysostostrategian toteuttaminen 4 Taloudellinen kehitys 5 Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät 2 26. heinäkuuta 2023 © Valmet | Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2023

  3. Slide 3: Q2/2023 lyhyesti

    Q2/2023 lyhyesti Valmet <>

  4. Slide 4: Q2/2023 lyhyesti

    Q2/2023 lyhyesti Saadut tilaukset olivat lähes 1,3 miljardia euroa Liikevaihto kasvoi 1,4 miljardiin euroon Tilauskanta oli 4,4 miljardia euroa Vertailukelpoinen EBITA kasvoi 153 miljoonaan euroon ja marginaali oli 10,8 % Nettovelkaantuneisuusaste oli 23 % 4 26. heinäkuuta 2023 © Valmet | Puolivuosi

  5. Slide 5: Valmet kaudella Q2/2023

    Valmet kaudella Q2/2023 Liikevaihto segmenteittäin Liikevaihto alueittain Saadut tilaukset 1 268 milj. euroa 14 % 24 % Liikevaihto 1 417 milj. euroa 32 % 11 % Vertailukelpoinen EBITA 44 % 153 milj. euroa Vertailukelpoinen EBITA- 12 % marginaali 10,8 % 24 % 39 % Tilauskanta 4 414 milj. euroa Palvelut

  6. Slide 6: Saadut tilaukset olivat 1 268 miljoonaa euroa kaudella Q2/2023

    Saadut tilaukset olivat 1 268 miljoonaa euroa kaudella Q2/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Saadut tilaukset alueittain kaudella H1/2023 (milj. euroa) 2 200 5 500 Aasian ja 2 000 5 000 Pohjois- Tyynenmeren Amerikka 26 % 1 800 4 500 alue 16 % 1 600 4 000 1 400 1 268 3 500 1 200 3 000 Kiina 11 % 1 0

  7. Slide 7: Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset 3 214 miljoonaa euroa viimeisten 12 kuukauden aikana

    Vakaan liiketoiminnan saadut tilaukset olivat yhteensä 3 214 miljoonaa euroa viimeisten 12 kuukauden aikana Saadut tilaukset (milj. euroa) vakaassa liiketoiminnassa Orgaaninen kasvu* 4 500 ~8 % 4 000 CAGR 3 500 3 214 3 000 2 837 2 500 1 361 1 081 1 875 1 947 2 000 1 772 1 609 1 701 1 519 416 467 1 5

  8. Slide 8: Tilauskanta oli 4 414 miljoonaa euroa kauden Q2/2023 lopussa

    Tilauskanta oli 4 414 miljoonaa euroa kauden Q2/2023 lopussa Tilauskanta (milj. euroa) Tilauskannan rakenne segmenteittäin 5 000 4 403 4 414 4 500 4 096 4 000 ~15 % 3 500 3 333 3 257 3 000 2 829 2 283 2 458 ~60 % 2 500 2 074 ~25 % 1 998 2 000 1 500 1 000 500 Prosessiteknologiat 0 Palvelut 2014 2015

  9. Slide 9: Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

    Segmenttien ja liiketoimintalinjojen kehitys

  10. Slide 10: Palvelut: Saadut tilaukset kasvoivat 1 007 miljoonaan euroon

    Palvelut: Saadut tilaukset kasvoivat 1 007 miljoonaan euroon kaudella H1/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: 911 milj. euroa 1 007 milj. euroa 720 milj. euroa 846

  11. Slide 11: Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 732 miljoonaan euroon

    Automaatio: Saadut tilaukset kasvoivat 732 miljoonaan euroon kaudella H1/2023 Automaatio-segmentti sisältää Automaatiojärjestelmät ja kaudesta Q2/2022 alkaen myös Virtauksensäädön Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) H1/20

  12. Slide 12: Virtauksensäätö: Saadut tilaukset 427 miljoonaa euroa

    Virtauksensäätö: Saadut tilaukset olivat 427 miljoonaa euroa kaudella H1/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa)* Liikevaihto (milj. euroa)* H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: 394 milj. euroa* 427 milj. euroa 343 milj. euroa* 389 milj. euroa 900 900 800 800 805 700 576 700 763 551 600 681 600 660 628 6

  13. Slide 13: Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset kasvoivat 304 miljoonaan euroon

    Automaatiojärjestelmät: Saadut tilaukset kasvoivat 304 miljoonaan euroon kaudella H1/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: 253 milj. euroa 304 milj. euroa 203 milj. euroa 252 milj. euroa 600 556 600 538 505 489 500 467 500 416 415 402 412 3

  14. Slide 14: Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 1 082 miljoonaan euroon

    Prosessiteknologiat: Saadut tilaukset laskivat 1 082 miljoonaan euroon kaudella H1/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) Vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja % liikevaihdosta) H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: 1 268 milj. euroa 1 082 milj. euroa 1 146 m

  15. Slide 15: Sellu ja energia: Saadut tilaukset laskivat 489 miljoonaan euroon

    Sellu ja energia -liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 489 miljoonaan euroon kaudella H1/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: 581 milj. euroa 489 milj. euroa 542 milj. euroa 549 milj. euroa 1 600 1 600 1 400 1 344 1 400 1 125 1 16

  16. Slide 16: Paperit: Saadut tilaukset laskivat 593 miljoonaan euroon

    Paperit-liiketoimintalinja: Saadut tilaukset laskivat 593 miljoonaan euroon kaudella H1/2023 Saadut tilaukset (milj. euroa) Liikevaihto (milj. euroa) H1/2022: H1/2023: H1/2022: H1/2023: 688 milj. euroa 593 milj. euroa 604 milj. euroa 702 milj. euroa 1 800 1 634 1 800 1 600 1 600 1 445 1 400 1 400 1

  17. Slide 17: Yritysostostrategian toteuttaminen

    Yritysostostrategian toteuttaminen

  18. Slide 18: Valmetin yritysostostrategia

    Valmetin yritysostostrategia • Mahdollisuuksia vahvistaa Palvelut-, Automaatio- ja Prosessiteknologiat- segmenttejä yritysostoin Prosessi- • Valikoituja yritysostoja, joissa on selkeä teknologiat teollinen logiikka ja synergiaetuja • Tavoitteena tukea Valmetia taloudellisten tavoitteiden saavuttamis

  19. Slide 19: Körberin Tissue-liiketoiminta-alueen hankinta

    Körberin Tissue-liiketoiminta-alueen hankinta Hankinta lyhyesti • Valmet on 7.7.2023 allekirjoittanut sopimuksen Körber Groupin Tissue-liiketoiminta-alueen ostamisesta • Yrityskaupan velaton arvo (EV) on noin 380 miljoonaa euroa1 • Kaupan toteutumisen edellytyksenä tavanomaisten toteutumisehtojen tä

  20. Slide 20: Markkinoiden laajimman tarjooman luominen pehmopaperiteollisuudelle

    Markkinoiden laajimman tarjooman luominen pehmopaperiteollisuudelle Teknologioita, palveluita ja automaatiota koko pehmopaperin arvoketjulle – kuidusta valmiiseen lopputuotteeseen Massankäsittely Pehmopaperikone Pehmopaperin Jalostuslinja uudelleenrullain • Valmetilla tulee olemaan markkinoiden laaj

  21. Slide 21: Siemens AG:n prosessikaasukromatografia-liiketoiminnan hankinta

    Siemens AG:n prosessikaasukromatografia-liiketoiminnan hankinta Hankinta lyhyesti • Valmet on 14.7.2023 allekirjoittanut sopimuksen Siemens AG:n prosessikaasukromatografia- liiketoiminnan ostamisesta • Yrityskaupan velaton arvo (EV) on 102,5 miljoonaa euroa1 • Kaupan arvioidaan toteutuvan aikaisinta

  22. Slide 22: Taloudellinen kehitys

    Taloudellinen kehitys Valmet <>

  23. Slide 23: Avainluvut

    Avainluvut Milj. euroa Q2/2023 Q2/2022 Muutos Q1–Q2/2023 Q1–Q2/2022 Muutos Saadut tilaukset 1 268 1 306 -3 % 2 821 2 631 7% Tilauskanta1 4 414 4 784 -8 % 4 414 4 784 -8 % Liikevaihto 1 417 1 286 10 % 2 738 2 246 22 % Vertailukelpoinen EBITA 153 122 25 % 286 202 42 % % liikevaihdosta 10,8 % 9,5 % 1,3

  24. Slide 24: Segmenttien avainluvut

    Segmenttien avainluvut Saadut tilaukset, milj. euroa Q2/2023 Q2/2022 Muutos Q1–Q2/2023 Q1–Q2/2022 Muutos Palvelut 430 460 -6 % 1 007 911 11 % Automaatio 340 305 12 % 732 452 62 % Prosessiteknologiat 497 542 -8 % 1 082 1 268 -15 % Yhteensä 1 268 1 306 -3 % 2 821 2 631 7% Liikevaihto, milj. euroa Q2/2

  25. Slide 25: Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys

    Vertailukelpoisen bruttokatteen sekä myynnin ja hallinnon yleiskustannusten kehitys Vertailukelpoinen bruttokate Vertailukelpoiset myynnin ja hallinnon yleiskustannukset (milj. euroa ja % liikevaihdosta) (milj. euroa ja % liikevaihdosta) 1 800 30 % 1 800 30 % 25 % 1 500 25 % 1 500 25 % 1 410 1 200 2

  26. Slide 26: Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys

    Vertailukelpoisen EBITA-marginaalin kehitys Liikevaihto ja vertailukelpoinen EBITA (milj. euroa ja %)1 5 566 Tavoite 12–14 % 5 074 10,9 % 11,1 % 10,5 % 3 935 3 740 3 547 3 325 9,8 % 2 928 2 926 3 058 8,9 % 2 533 Vertailukelpoinen EBITA, % 2 428 3 033 2 473 7,7 % Projektiliiketoiminta 7,1 % 2 646 6,7

  27. Slide 27: Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma

    Liiketoiminnan rahavirta ja nettokäyttöpääoma Liiketoiminnan rahavirta (milj. euroa) Nettokäyttöpääoma1 ja saadut tilaukset (milj. euroa) 600 6 000 60 % 532 5 000 5 384 50 % 500 482 5 194 4 000 4 740 40 % 3 722 3 986 400 3 000 3 653 30 % 3 071 3 139 3 272 2 878 291 284 295 2 000 20 % 300 273 236 246

  28. Slide 28: Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste kasvoivat

    Nettovelka ja nettovelkaantuneisuusaste kasvoivat verrattuna kauteen Q2/2022 Nettovelka (milj. euroa) ja nettovelkaantuneisuusaste (%) Nettovelka/EBITDA* -suhdeluku 600 542 30 % 1,20 510 502 500 1,00 0,84 0,90 428 23 % 0,78 0,77 21 % 22 % 0,80 0,71 400 20 % 345 20 % 13 % 18 % 300 15 % 0,60 0,49 178

  29. Slide 29: Sitoutunut pääoma, ROCE ja osakekohtainen tulos

    Sitoutunut pääoma, vertailukelpoinen sitoutuneen pääoman tuotto ja osakekohtainen tulos Sitoutunut pääoma (milj. euroa) ja vertailukelpoinen Osakekohtainen tulos (EPS) ja oikaistu EPS, EUR sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE), ennen veroja (%) 23 % 23 % 22 % 3 308 3 374 2,37 2,42 20 % 2,09 17 % 1,54 16

  30. Slide 30: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

  31. Slide 31: Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät

    Tulosohjeistus ja lyhyen aikavälin markkinanäkymät Tulosohjeistus vuodelle 2023 (julkaistu 2.2.2023) Tulosohjeistus Valmet arvioi, että liikevaihto vuonna 2023 kasvaa verrattuna vuoteen 2022 (5 074 milj. euroa), ja että tulos (vertailukelpoinen EBITA) vuonna 2023 kasvaa verrattuna vuoteen 2022 (533

  32. Slide 32: Q&A

    Q&A 32 26. heinäkuuta 2023 © Valmet | Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2023

  33. Slide 33: Osavuosikatsaus tammi–syyskuu 2023

    Osavuosikatsaus tammi– syyskuu 2023 25. lokakuuta 2023 www.valmet.com/sijoittajat 33 26. heinäkuuta 2023 © Valmet | Puolivuosikatsaus, tammi–kesäkuu 2023

  34. Slide 34: Olennainen huomautus

    Olennainen huomautus TÄRKEÄÄ: Seuraava koskee tätä dokumenttia, siihen liittyvää suullista esitystä joko Valmetin (jäljempänä ”Yhtiö”) tai sitä edustavan henkilön toimesta sekä kyselytilaisuuksia, jotka seuraavat suullisia esityksiä (nämä yhdessä jäljempänä, ”Informaatio”). Informaatiota saavana sit

  35. Slide 35: FORWARD

    FORWARD

Valmet — Q2 2023 Earnings Presentation on 6ix