Aik Fotboll Ab Class B · NGM:AIK.B
Aik Fotboll Ab Class B — FY2022 Earnings Presentation
11 slides from Aik Fotboll Ab Class B's earnings presentation, Feb 16, 2023
Slide 1: Bokslutskommuniké 2022
Bokslutskommuniké 2022 Ss AIK Fotboll AB 16 februari 2023
Slide 2: Fjärde kvartalet 2022 i korthet
Intäkterna för årets fjärde kvartal uppgår till 42,9 MSEK (55,0) vilket är minskning med 12,1 MSEK i jämförelse med föregående år. Minskningen beror främst på färre spelade hemmamatcher under kvartalet än föregående år vilket medför att intäkterna från Match och event har minskat med 9,8 MSEK. AIK F
Slide 3: Helåret 2022 i korthet
Intäkterna för 2022 uppgår till 240,6 MSEK (176,4) vilket är ökning med 64,2 MSEK i jämförelse med föregående år. Ökningen beror främst intäkter från Match och event som ökat med 33,7 MSEK, deltagande i kvalspel till Conference League vilket medfört intäkter uppgående till 25,8 MSEK (0,0) samt ökade
Slide 4: Koncern: nyckeltal Q4 och helår
Koncern Q4 Q4 Δ Helår Helår Δ 2022 2021 2022 2021 Intäkter 42,9 55,0 -12,1 240,6 176,4 +64,2 Rörelseresultat -15,8 1,6 -17,4 16,7 14,5 +2,2 Resultat efter skatt -5,4 3,8 -9,2 12,7 14,0 -1,3 Resultat per aktie (SEK) -0,25 0,17 -0,42 0,58 0,64 -0,06 Kassaflöde 24,5 17,2 +7,3 -0,4 15,7 -16,1 Eget kapit
Slide 5: Transfernetto, drift och engångsposter
Koncern Q4 Q4 Δ Helår Helår Δ 2022 2021 2022 2021 Transfernetto +2,3 -1,9 +4,2 +40,7 +26,1 +14,2 Drift exkl engångsposter -15,6 -6,3 -9,3 -17,8 -21,1 +13,8 Engångsposter -2,5 +9,8 -10,3 -6,2 9,6 -8,3 Summa -15,8 +1,6 -17,4 16,7 14,6 +2,1 Engångsposter 2022 Q4 avser: Avgångsvederlag och lön under upp
Slide 6: Intäkter per kategori 2018-2022
2022 2021 2020 2019 2018 67,3 62,8 53,6 47,0 40,2 39,3 36,3 33,6 33,5 33,8 34,4 31,2 28,9 29,8 28,9 25,8 26,1 25,7 22,5 23,3 23,6 20,1 19,2 19,5 20,4 17,2 15,9 11,2 7,5 6,6 3,4 1,6 2,1 0,0 0,0 Match och event Sponsring och reklam Internationellt cupspel Spelarförsäljningar Centrala avtal Souvenirför
Slide 7: Kostnader per kategori 2018-2022
2022 2021 2020 2019 2018 105,8 93,8 89,7 91,0 73,7 49,5 40,7 41,4 36,4 28,4 26,7 26,1 23,6 22,5 18,9 16,2 11,5 13,9 14,1 12,6 14,5 13,8 9,0 10,0 8,7 1,2 0,3 2,8 0,4 0,6 Handelsvaror Inköpta varor och Externa kostnader Personalkostnader Avskrivningar Övriga tjänster rörelsekostnader
Slide 8: Koncern: tillgångar, skulder och eget kapital
Koncern 2022 2021 Tillgångar Tillgångar 2022 Tillgångar 2021 Anläggnings- Spelarkontrakt 22,5 9,3 Anläggnings- tillgångar tillgångar 23% Skattefordran 14,9 14,5 Kassa 25% 23% Övriga anläggningstillg 8,0 9,9 Kassa 33% Kortfristiga Kortfristiga Varulager 5,1 3,2 fordringar 52% fordringar 44% Kortfrist
Slide 9: Kassaflöde
Kassaflöde från: Q4 Q4 Δ Helår Helår Δ 2022 2021 2022 2021 - Löpande verksamhet +9,2 +21,5 -12,3 -20,8 +7,4 -28,2 - Investeringsverksamhet *) +15,5 -1,7 +17,2 +21,5 +7,7 +13,8 - Finansieringsverksamhet -0,3 -2,6 +2,3 -1,1 +0,6 -1,7 Periodens kassaflöde +24,5 +17,2 +7,3 -0,4 +15,7 -16,1 *) Spelarkont
Slide 10: Förklaring av resultat- och balansräkning
Resultaträkning visar verksamhetens intäkter och kostnader för en period samt utvisar om verksamheten går med vinst eller förlust. Balansräkningen visar en organisations tillgångar och skulder vid ett visst tillfälle. Balansräkningen består av en tillgångssida som består av anläggningstillgångar och
Slide 11: 4
4