Aik Fotboll Ab Class B · NGM:AIK.B
Aik Fotboll Ab Class B — Q3 2024 Earnings Presentation
11 slides from Aik Fotboll Ab Class B's earnings presentation, Nov 7, 2024
Slide 1: Delårsrapport Q3 2024
Delarsrapport Q3 2024 AIK Fotboll AB o 7 november 2024
Slide 2: Under perioden
Under perioden • AIK Fotboll har träffat avtal med den engelska klubben Luton Town FC om en transfer av spelaren Lamine Fanne. Avtalet innebär att spelaren är kvar hos AIK Fotboll säsongen ut. Resultateffekten av transfern (klass V) kommer att redovisas när Lamine Fanne har lämnat AIK Fotboll. Överg
Slide 3: Koncern Q3
Koncern Q3 Q3 Δ Q1-Q3 Q1-Q3 Δ 2024 2023 2024 2023 Intäkter 82,7 70,7 +12,0 214,2 197,1 +17,1 Rörelseresultat +7,0 +0,3 +6,7 -12,8 +5,0 -17,8 Resultat efter skatt +5,3 +1,5 +3,8 -9,5 +5,4 -14,9 Resultat per aktie (SEK) +0,24 +0,07 +0,17 -0,43 +0,25 -0,68 Kassaflöde +26,0 -7,3 +33,3 +14,3 -31,2 +45,5
Slide 4: Transfernetto, drift och engångsposter
MSEK Q3 Q3 Δ Q1-Q3 Q1-Q3 Δ 2024 2023 2024 2023 Transfernetto +19,2 +19,0 +0,2 +40,9 +58,7 -17,8 Drift exkl engångsposter -10,2 -16,4 +6,2 -45,6 -44,0 -1,6 Engångsposter -2,1 -2,2 +0,1 -8,1 -9,7 +1,6 Summa 7,0 0,3 +6,7 -12,8 5,0 -17,8 Engångsposter 2024 H avser: Förskottslön som kostnadsfört i period
Slide 5: Intäkter per intäktsslag
2024 2023 2022 2021 2020 74,2 64,9 59,4 57,7 58,1 43,8 39,5 34,0 32,0 29,0 28,7 22,6 21,0 22,6 22,0 19,1 19,2 18,5 17,2 18,7 15,6 14,1 12,6 11,1 12,7 9,0 10,2 1,3 2,3 0,7 Match och event Sponsring och reklam Spelarförsäljningar Centrala avtal Souvenirförsäljning Övriga intäkter
Slide 6: Kostnader per kostnadsslag
108,8 90,7 77,0 64,7 57,9 52,1 42,5 39,2 35,3 36,4 29,4 18,9 16,9 16,3 14,7 15,0 13,0 12,3 11,2 10,2 9,5 7,3 5,8 7,4 6,4 2,9 2,7 0,3 1,2 0,2 Handelsvaror Inköpta varor och tjänster Externa kostnader Personalkostnader Avskrivningar Övriga rörelsekostnader 2024 2023 2022 2021 2020
Slide 7: Tillgångar samt skulder och eget kapital
2024 2023 Tillgångar 2024 Tillgångar 2023 Tillgångar Kassa Spelarkontrakt 30,2 40,9 Kassa Anläggnings- Anläggnings- 8% tillgångar 18% tillgångar 36% Skattefordran 24,6 15,2 39% Omsättnings- Omsättnings- Övriga anläggningstillg 26,2 19,4 tillgångar 43% tillgångar 56% Varulager 7,2 7,6 Kortfristiga fo
Slide 8: Kassaflöde
Kassaflöde från: Q3 Q3 Δ Q1-Q3 Q1-Q3 Δ 2024 2023 2024 2023 - Löpande verksamhet -18,7 -26,4 +7,7 -76,9 -76,9 0,0 - Investeringsverksamhet *) +45,0 +19,4 +25,6 +92,0 +36,5 +55,5 - Finansieringsverksamhet -0,3 -0,3 0,0 -0,8 +9,2 -10,0 Periodens kassaflöde +26,0 -7,3 +33,3 +14,3 -31,2 +12,1 *) Spelarko
Slide 9: Uppfyllda finansiella mål per 30 sep 2024
Uppfyllda finansiella mål per: 30 sep 2024 Intäkter minst 250 MSEK rullande 12 mån Ja TOP 3 årlig tillväxt av allsvenska lag Nej Eget kapital minst 50 MSEK Ja Räntebärande skulder högst 10 % av tillgångar Ja Likviditet tillräcklig för att finansiera verksamhet Ja
Slide 10: Förklaring av resultaträkning och balansräkning
Resultaträkning visar verksamhetens intäkter och kostnader för en period samt utvisar om verksamheten går med vinst eller förlust. Balansräkningen visar en organisations tillgångar och skulder vid ett visst tillfälle. Balansräkningen består av en tillgångssida som består av anläggningstillgångar och
Slide 11: 4
4